“Türk ırkı sağolsun!”


Sonunda bunu da gördüm… Geçenlerde yabancı filmlerde Türkler hakkında geçen mevzuları derleyen bir siteyle karşılaştım. Resmen Hollywood filmlerinde geçen Türk unsurları didik didik incelenip etraflı bir çalışma yapılmış. Hangi aktör “Türk” demiş, hangi filmin ufak bir sahnesi Türkiye’de geçmiş hemen hepsi listede. O vesileyle ordan oraya derken Youtube’da yayınlanan bir oyun videosuna kadar ulaştım. Video alt tarafı bir PlayStation oyununun Türkçe alt yazılı fragmanına ait olmasına rağmen altındaki yorumların konuyla uzaktan yakından alakası yoktu. Aslında video oraya resmen “işte Türkün gücü” gibi bir mantıkla yüklenmişti ve “gavurları nasıl dize getirdik ama!” gibi bir yaklaşımla yorum üstüne yorum alıyordı, hem de videodaki alt yazının tamamen fan made olmasına rağmen.

Beni bitiren ise “Helal olsun… Saygılar…” türü düzinelerce söylemin var olmasına sebep olan, tepedeki “Türk ırkı sağolsun!” yorumuydu.

Evet ben de herkes gibi yabancı bir filmde bizimle alakalı herhangi bir mevzuya rastlayınca bilinmeyen bir güç tarafından heyecanla “Türk mü dedi la o?!” demeye zorlanıyorum, Crysis’in nerdeyse tüm yapım ekibinin yabancı olmasına rağmen firma sahiplerinin Türk olmasından kelli hala büyük bir kıvanç içerisindeyim ama bu kadarı da biraz ruh hastalığı be. Bu ne lan? Böyle bir süper-komplekse hangi ara sahip olduk?

Eğer o yorumlar liseli ergenler tarafından yazıldıysa daha kötü, vay bizim yetişen neslimizin haline. “Evinize koşun Atariyle coşun!” ile başlayan beyin pelteleştirme süreci buralara geldiyse biz yekten ayvayı yemişiz azizim. Adam “Türk ırkı sağolsun” yazmış ya… Oyun videosunun altına…


Yazı görseli: Utkusoft

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorum

 1. abaza dedi ki:

  kız güzelmiş hea :P :)

 2. Gunay dedi ki:

  Elim Belim Bağlı Filminde giyiyordu türkiye t-shirt u o sahne. benimde dikkatimi çekmişti turkiye t-shirtü

 3. Efekan dedi ki:

  caner abi sanırım bu 3.dünya ülkesi olduğumuzun en büyük ispati bendede var o hatta cd den izliyorsam filmi birazcık filmi geriye alıp teyit falan ediyorum doğrumu duydum falan diye :D ama bi ingilizin dikkatini bile çekmez yada bi fransızın ,suriyenin çeker ama :D

 4. Gunay dedi ki:

  İngiliz ve amerikalıların türk filminde geçmesi umurlarıda bile olmuyor tabiki

 5. CraL dedi ki:

  http://heryerdeturkvar.blogspot.com/ böyle bir site var takip edersen :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.