Türk Lirası’nın yeni simgesi hakkında


Ben bir tasarıma başlarken aklımdaki ilk ilke “özgünlük” olur. İşim bittiğinde ve insanlar işim hakkında yorum yapmaya başladıklarında “bu tasarım Caner’in elinden çıkmış” desinler isterim. Bunun ardından da mümkünse bir “işte bu be!” nidası beklerim.

Bu tasarımı, ilkelerine bağlı bir tasarımcı olarak yorumlayacak olursam; harbiden büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Kimse darılmasın gücenmesin ama kral çıplak be hacı. Birileri resmen Euro, Pound ve Yen’in simgelerini almış, hepsinden birer parça koparmış ve Frankeştayn-vari bir simge oluşturmuş.

İnsan biraz özgün düşünmez mi, illa diğer çoğu şeyimiz gibi bu da taklit olmak zorunda mı Allah aşkına?

İlk şoku atlattıktan sonra “hele bakayım ne manalar yüklemişler buna” dedim, logo tasarım dünyasında adettir zaar, normal insanların bakıp da “bu ne lan?” dediği tasarımlara aslında öyle herkesin anlayamayacağı üstün anlamlar yüklenir (Arçelik’in bu mantıkla yamuk bir geometrik şekile çuvalla para ödemişliği bile vardır). Buna da aynısını yapmışlar, işte kıvrımlar güveni temsil ediyormuş, dikey çizgiler gücü, yatay çizgiler istikrarı vesaire.

Bir kere gücü temsil edecek bir simgenin küçük karakter düşünülmesi (sezgilerime dayanarak söylüyorum) kafadan teknik bir hata. Madem diğer simgelerden esinlenildi, hepsinin büyük karakterlerden oluştuğuna da dikkat edilmeliydi. Eğer bu simgeyi seçen jürinin toplandığından haberim olsaydı işi gücü bırakıp bulundukları mekana koşar, salona bir hışımla dalar ve “durun, siz simge seçemezsiniz!” diye haykırırdım (yazar burada “durun, siz evlenemezsiniz!” esprisine atıfta bulunuyor, kesinlikle simgeyi seçen jürinin teknik açıdan yetersiz olduğunu vurgulamaya çalışmıyor. Lütfen kendisini mahkemeye vermeyiniz).

Özetle: Çok kötü bir simge olmuş, hiç sevmedim. Hatta simgeyi protesto etmek için bundan kelli Türk Lirası kullanmamayı düşünüyorum, ne güzel Filipinler Pezosu var, kısaltması da PHP, tam benlik (yazar burada da kendi çapında şaka yapmaya çalışıyor, yoksa Türk Lirası candır, Türk Lirası kullanmayana kız verilmesindir, diğer tüm paralar Türk Lirası’nın iti olsundur).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Kamil dedi ki:

  Arçelik ile ilgili aynı etkiyi Microsoft’un Windows 8 logosunda hissettim mesela. Şuna bakıp (http://goo.gl/2Tg8t) anlamlar yükleyenleri anlamıyorum, zira aynı geometrik anlamları egonomik logosundaki Johnny Bravo için bile çıkarabiliriz. Neyse, ben de logoyla ilgili şöyle düşünüyorum o halde :]  http://goo.gl/bAk4I

 2. bymfy dedi ki:

  ????????????????????? ????????????????????? ????????????????????? ????????????????????? ????????????????????? ?????????????????????????????????????????? ????????????????????? ????????????????????? ????????????????????? ????????????????????? ??????????????????????????????????????????
  Gerçekten itici olmuş göze hiç hitap etmiyor ama beterin beteri var abi… yukarıda ki  gibi :)

 3. Murat Verdigil dedi ki:

  Times New Roman ile TL yi yanyana koy. Emin ol daha kaliteli bir iş çıkardı ortaya. Böyle şeyler alışkanlıkla insanın içine siner. Yıllar geçmesi lazım. Elbet alışacağız. Ama yinede “vaaay be” dedirten bir iş çıkarmalarını beklerdim.

 4. Salih Ulu dedi ki:

  Hadi insanlar der ki; “la bi yarışma varmış, katılak kanka bi etkinlik olsun…”
  Ya arkadaşım sen niye seçiyorsun… Akıl var, fikir var, vicdan var… 
  İstanbul BB Başkanı Topbaş vapurları bile halka seçtiriyor. Bu seçim 3 kişinin eline mi bırakılmalı..
  Her zaman derler demokrasi, halk, referandum. Ne iş… Bence bir eleme devamında kalanları halk seçmeli ve sonucuna katlanılmalı idi…

 5. Kaiser dedi ki:

  Canerin yazdiklarina sonuna kadar katiliyorum
  fakat söyle birseyde var evet logoyu berbat yapmislar bir grafiker icin 1 dakikalik bir calisma gibi bir durum söz konusu yemisim mansini felan
  ama bu logo para simgesi oldugundan bu sekilde tasarlanmis kanimca
  evet diger ülkelerin logolarinada benziyor ama bu simge para icin bir site icin veya bir sirket icin olsa cok degisik seyler cikarmak mümkündür
  bu logo bir simge olarak kullanilacagindan bu kadar basitlestirilmis
  istense cicek böcekte eklenirdi tabii bu lafin gelisi
  bu logo klavyelerde borsada paranin üstünde vs vs yerlerde kullanilacagi icin yeterli bir tasarim
  fazlasina lüzüm yok diyorum
  euro dolar vs bunlarin logolarida cok siradan ahim sahim degil ama gerektigi gibiler
  olayda bu zaten

  saygilar..,

 6. Mahmut Yaşar dedi ki:

  Caner iyi de senin dediğin gibi aman aman bir tasarım göremedim ki ben yarışanlar arasında. İnan ben de yarışmadan önce adaylar arasında bunu beğenmiştim. Zira diğerlerinde de özgünlük pek yoktu. Jürinin suçu ne :)

 7. Gökhan Kara dedi ki:

  Bu olayıda hükümete yıkan var ya artık yorum yapamıyorum :D Yarın dışarı çıkarsınız yağmur yağmaya başlar buraya gelip yazarsınız ..
  ” Bu nasıl devlet bu nasıl millet !!! başımıza taş yağdı dışarda yağmur yağıyor bunun tek sebebi hükümettir !! ” yazabilirsiniz. İnanın hiç şaşırmam.

  Yok ermeni para birimiymiş yok bilmem neymiş.Bu işin adam tekniğini çizmiş.Herkes herşeyi beğenecek diye birşey yok.
  Ayrıca 10K mi 20 K mı ödül verildi.Madem sen daha üstün zekalısın, madem sende bakış açısı tavan yapmış katılacaksın abi yarışmaya alacaksın ödülünü.Hapishaneden bile katılan olduğunu okumuştum.

  Birşeyi beğenmiyorsan değiştirmek için elinden geleni yapacaksın ama ” yorum ” yapmayacaksın.Yada yapacaksan anlamlı şeyler yapacaksın..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir