Türk Lirası’nın yeni simgesi hakkında


Ben bir tasarıma başlarken aklımdaki ilk ilke “özgünlük” olur. İşim bittiğinde ve insanlar işim hakkında yorum yapmaya başladıklarında “bu tasarım Caner’in elinden çıkmış” desinler isterim. Bunun ardından da mümkünse bir “işte bu be!” nidası beklerim.

Bu tasarımı, ilkelerine bağlı bir tasarımcı olarak yorumlayacak olursam; harbiden büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Kimse darılmasın gücenmesin ama kral çıplak be hacı. Birileri resmen Euro, Pound ve Yen’in simgelerini almış, hepsinden birer parça koparmış ve Frankeştayn-vari bir simge oluşturmuş.

İnsan biraz özgün düşünmez mi, illa diğer çoğu şeyimiz gibi bu da taklit olmak zorunda mı Allah aşkına?

İlk şoku atlattıktan sonra “hele bakayım ne manalar yüklemişler buna” dedim, logo tasarım dünyasında adettir zaar, normal insanların bakıp da “bu ne lan?” dediği tasarımlara aslında öyle herkesin anlayamayacağı üstün anlamlar yüklenir (Arçelik’in bu mantıkla yamuk bir geometrik şekile çuvalla para ödemişliği bile vardır). Buna da aynısını yapmışlar, işte kıvrımlar güveni temsil ediyormuş, dikey çizgiler gücü, yatay çizgiler istikrarı vesaire.

Bir kere gücü temsil edecek bir simgenin küçük karakter düşünülmesi (sezgilerime dayanarak söylüyorum) kafadan teknik bir hata. Madem diğer simgelerden esinlenildi, hepsinin büyük karakterlerden oluştuğuna da dikkat edilmeliydi. Eğer bu simgeyi seçen jürinin toplandığından haberim olsaydı işi gücü bırakıp bulundukları mekana koşar, salona bir hışımla dalar ve “durun, siz simge seçemezsiniz!” diye haykırırdım (yazar burada “durun, siz evlenemezsiniz!” esprisine atıfta bulunuyor, kesinlikle simgeyi seçen jürinin teknik açıdan yetersiz olduğunu vurgulamaya çalışmıyor. Lütfen kendisini mahkemeye vermeyiniz).

Özetle: Çok kötü bir simge olmuş, hiç sevmedim. Hatta simgeyi protesto etmek için bundan kelli Türk Lirası kullanmamayı düşünüyorum, ne güzel Filipinler Pezosu var, kısaltması da PHP, tam benlik (yazar burada da kendi çapında şaka yapmaya çalışıyor, yoksa Türk Lirası candır, Türk Lirası kullanmayana kız verilmesindir, diğer tüm paralar Türk Lirası’nın iti olsundur).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir