Türk yapımı insansı robot: Akıncı-2

Vay be 2.300 küsür yazının ardından bu sitede “Türk yapımı robot” başlıklı bir haber paylaşmak da nasip olacakmış. Konya’da ikamet ettiğim dönemlerde sıklıkla yol kenarındaki binalarının önünden geçtiğim Akınsoft, insan hareketlerini taklit edebilen, sesli komutlara reaksiyon gösterebilen Akıncı-2 isimli bir robot model geliştirmiş.

Kimileri “Millet bunu 20 sene önce yaptı” diye kompleksli yorumlar yapmış ama şahsen ben bunu çok büyük bir başarı olarak değerlendiriyorum. Herifler ne bekliyorlar anlamıyorum, birilerinin çıkıp yekten “Cyborg yaptık” demesini istiyorlar herhalde. Hem de daha kendi otomobilini bile üretememiş olan bir ülkeden.

Bu bir adım, emekleme statüsünde de olsa bir adım. Aşağılamayın anasını satayım, teşvik edin, helal olsun deyin ki şu veya bu şekilde bu işlere kafa yoran insanlar yılmadan devamını getirebilecek şevke sahip olsunlar. Devrim Arabaları’nın hikayesi tekrar edip durmasın, yeter lan.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 Yorum

 1. kralizasyon dedi ki:

  Evet, Asimo kadar iyi fonksiyonları açısından ama görünüş olarak Asima daha iyi :)

 2. Mert dedi ki:

  Abi her şey güzelde o nasıl bir text to speech olmuş öyle ?

 3. Burak dedi ki:

  Asimo ile karşılaştırmak o kadar yanlış ki .. Asimo yıllardır geliştirilen arkasında Honda gibi bir dev olan bir proje.. Akıncı ise arkasında muhasebe programlarıyla yada internet cafe ye giden geçnlerin bileceği gibi cafe yönetim yazılımları ile bütçe oluşturan bir firma. Herşeyin bir emekleme evresi vardır,kimse direk pentatlona katılamaz… :)

 4. ahmettatar dedi ki:

  Allah nazarlardan saklasın benden akıllı vallaha benden daha düzgün duruyor ayakta..:) Emeği geçenlerin ellerine kollarına zihinlerine sağlık.. Japonların mıydı Çinlilerin miydi bebek yüzlü bi robot yapmışlardı ürkütücü bir görüntüsü vardı.. Bence akıncı çok daha estetik görünüyor ondan..

 5. Kadir dedi ki:

  Gerçekten büyük bir başarı. Daha bir sene öncesinden gördüğüm Akıncı 1 versiyonunda baya bir gülmüştüm bu adamlar ne yapmaya çalışıyorlar böyle robot mu olur diye söylenmiştim kendi kendime. İlk versiyon tavana asılı denge problemleri olan sadece belirli hareketleri yapabilen bir robottu. Helal olsun wallahide billahide. Aradan bir sene geçti küçük bir atölyede hiç bir destekleri olmadan ve bütün malzemeleri kendileri üreterek robotu bu seviyeye getirmeyi başarmışlar. Tek eksikleri bence bir otomobil firmasının destek çıkmaması. Ama bence onu da bu saatten sonra destek çıksa bile kabul etmeseler daha iyi. Küçük bir atölyeden böyle bir proje bir kaç yıl içinde çıktıysa gelecek senelerde asimoya fark bile atarlar.

 6. remre dedi ki:

  demli çay içmiş psikopat robot akıncı.. küçük fırlama asimoyu öttürür lan bu..

 7. Emre dedi ki:

  Hayırlı olsun. Her şeyin bir başlangıcı olması gerek. Maneviyatı da kesinlikle bırakmamak şartıyla maddiyatta, fen ve bilim ile ilim alanında çok çalışıp, terakki edip yabancı ülkeleri geçmemiz gerekiyor. Bu zamanda maalesef buna muhtacız. Ta ki, bizi sömürmesinler ve biz ezilmeyelim. İkinici, üçüncü sınıf muamelesi görmekten kurtulalım. Kısacası: Tabir-i caizse, dünyada borumuzu öttürelim. İnanmak ve başlamak, başarmanın yarısıdır. Sizinle gurur duyuyoruz. Devletimizin desteğini de arkanıza alın ve müslümanlar hakkında dünyadaki çok çok büyük bir önyargıdan (müslümanlar aciz, fakir, zayıf, bilgisiz, sömürülen gibi düşüncelerden) bizi de kurtarsınlar. ALLAH’ın izniyle başarılar dilerim.

 8. Abdullah dedi ki:

  Halık-ı Kainat olan Rabbimiz, ne kadar büyük ve ilmi sonsuz ki, şu robot ile 2-3 yaşındaki çocuğu kıyas ediyorum, çok büyük fark var. Suyu dökene kadar neredeyse yarım dakika uğraşıyor. İleride elbette gelişebilir ve bu söylediklerim de tekniğe karşı olduğumu göstermez. Bilakis, destekliyorum ve dünyadaki tekniklerle mukayese ediyorum ki, ALLAH’ın ilminin ne kadar geniş olduğunu görebiliyoruz.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir