Türkiye’de ve Dünyada browser kullanım alışkanlıkları

Son zamanlarda web tarayıcılarla fena halde kafayı bozdum. Özellikle Opera gibi mükemmel bir tarayıcıyı yeniden keşfettikten sonra bu tarayıcının neden dünya listelerinde kullanıcı sayısı bakımından gerilerde olduğu sorusu üzerine kafa yormaya başladım ve araştırmalarım beni bir kaç can alıcı sonuca götürdü (ayrıca bu yazıyı Orhan Hakalmaz’dan “Güzel ne güzel olmuşsun” isimli Türkü eşliğinde yazıyorum, bi an düşünce deryam ve eylemlerim arasında yabancılaşma yaşadım);

1- Bu tarayıcının reklamı yetersiz
2- Opera Amerikan malı değil
3- Tekel demirbaş siteler çoğunlukla Opera’yı dışlıyor
4- Aslında tüm siteler www standartlarına göre tasarlansa ortada kayda değer bir sorun kalmayacak
5- Opera’nın kullanıcı görüş ve tavsiyelerine daha fazla önem göstermesi gerekiyor

Opera’yı bir yana bırakıp esas konumuz olan “Dünya çapında ve Türkiye’de internet kullanıcıları en çok hangi tarayıcıları tercih ediyor?” sorusuna dönecek olursak, bu soruyu milyonlarca web sitesine ücretli/ücretsiz istatistik hizmeti sunan StatCounter sitesi kısmen yanıtlıyor. Dünya çapında servis sağladığı web sitelerine (ki bu gerçekten büyük bir ağ anlamına geliyor) giren kullanıcıların verilerini toplayarak şu adreste açık erişime sunduğu tarayıcıların 1 yıllık kullanım istatistiklerine bakıldığında aslında pek şaşırtıcı bir tabloyla karşılaşmıyorsunuz.

Söz konusu istatistiklere göre bilinen tarayıcıların dünya üzerindeki genel kullanım istatistikleri şöyle:
dunyada-browser-kullanim-istatistikleri
Bu tabloya bakarak “vay anasını Internet Explorer bu kadar fark koyuyomuydu ya?” diyenler için bir hatırlatma: bu tablo literatüre “Internet Explorer kan kaybediyor!” şeklinde bir not ve “Microsoft’da alarm zilleri çalıyor!” şeklinde ifadelerle geçti (evet, çüş artık).

Türkiye’deki kullanıcıların tarayıcı tercihini ifade eden istatistiksel tablo ise şöyle:
turkiyede-browser-kullanim-istatistikleri
Bu tabloya göre de Türkler IE’ci. Aslında daha da kötüsü Türkler IE 7 ve IE6‘cı çünkü StatCounter ayrıca bize kullanılan tarayıcıların versiyonlarını karşılaştırabileceğimiz bazı detaylı istatistikler sunuyor ve bu istatistiklere göre ülkemizde en çok tercih edilen tarayıcılar/versiyonlar sırasıyla; IE7, Firefox 3.0, IE6 ve daha sonra IE8. Bu da demek oluyor ki vatandaşımız tarayıcı güncelleme konusunda biraz tembel. Oysa Dailymotion gibi hatrı sayılır bazı büyük siteler eski versiyon tarayıcıları öldürmek, web deneyimlerini bir ileri seviyeye taşımak adına sayfalarında koca koca “Eski bir tarayıcı kullanıyorsunuz! Şu şu tarayıcıyı yükleyebilirsiniz” gibi uyarılar/öneriler sunuyor.

Sonuç olarak; çok uzun süredir (8-9 yıl) kemikleşmiş bir Internet Explorer alışkanlığından kurtulan, Matrix’ten çıkan bir web gezgini olarak bu tarayıcının bu kadar çok kimse tarafından tercih edilmesini dünyanın en büyük işletim sistemiyle tümleşik geliyor olmasına ve son kullanıcıların “internet = internet explorer” gibi bir düşünce benimseyerek bu tarayıcıyı alışkanlık haline getirmesine bağlıyorum (adam bilgisayar ile Casper sayesinde tanışmış, browserı nerden bilsin). Aksi halde bu lanet şey “Allah belanı versin Internet Explorer!” dedirtecek kadar sorunlu.

Salında geeel amman amman amman ey, meydan gız görsüüün amaan…
(dur ekleyeyim şu Türküyü de hep birlikte şen olalım)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. zac_i_e dedi ki:

    bizimkisi gibi bazı üniversitelerde hala tarih öncesi pc kullanıldığı için ie 6 ve 7 nin neden bu kadar çok kullanıldığı kolayca anlaşılabiliyor aslında

  2. zahek dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş.

  3. Selim Emre dedi ki:

    ie tercih deil zorumluluk. benim fikrim bu ;)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.