Türkiye’den Netflix ABD içeriklerine nasıl erişilir?

Bir Netflix hesabına sahip olduğunuzda doğal olarak ücretini ödediğiniz filmlere ve dizilere her yerden kesintisiz olarak ulaşmak istersiniz. Netflix’in sahip olduğu içeriklerin bir kısmına hemen hemen her ülkeden erişebilirsiniz ancak çoğu durumda daha fazla sayıda filme ve diziye dünyanın her yerinden erişemezsiniz. Telif ve dağıtım hakları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir, dolayısıyla tıpkı sizin gibi aylık olarak ödeme yapan bir ABD vatandaşı sizden çok daha fazla film ve dizi içeriğine erişebilmektedir. Bunu haksızlık olarak değerlendirebilirsiniz ancak bu durumun Netflix’in Türkiye’ye nispeten geç hizmet vermeye başlamasıyla da alakası olduğunu unutmamak gerekir. Neticede ülkemizde de Digiturk gibi dijital ortamda hizmet veren pek çok medya kuruluşu var ve haliyle Netflix ülkemize gelmeden önce global çaplı film şirketleriyle çeşitli sözleşmeler imzalamış durumdalar.

Bu durum şevk kırıcı gibi görünebilir. Ne var ki teknolojinin bize sağladığı imkanlar sayesinde haksızlık gibi görünen bu tür setleri aşmanın yollarına sahibiz. Dijital çağın en büyük nimetlerinden biri olan VPN sayesinde (Virtual Private Network: Sanal Özel Ağ) gerçek IP adresimizi gizleyebiliyor, hedeflediğimiz içeriğe başka bir ülke üzerinden bağlanarak erişebiliyoruz.

Bu makalede sizlere birkaç basit adımda Netflix ABD içeriklerine erişim hakkında ipuçları vereceğiz. Başlamadan önce VPN ve VPN kullanımı hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

VPN’i etkinleştirdiğiniz zaman sizin bilgisayarınız ile uzak sunucu arasında şifrelenmiş bir bağlantı tüneli oluşturulur. Tüm internet bağlantınız bu şifrelenmiş tünel aracılığı ile akar ve verileriniz meraklı gözlerden korunmuş olur. Tüm internet trafiğiniz, VPN sunucusunun atadığı bir IP adresi aracılığı ile gerçekleştirileceği için esas IP adresiniz, kimliğiniz ve lokasyonunuz da gizlenmiş olur.

VPN’in değerini anlamak için örnek vermek gerekirse: Bir kafede veya hava alanında Wi-Fi ağına bağlandığınızı varsayalım. Normal olarak hiç düşünmeden bağlanırsınız. Ancak o ağın kimler tarafından yönetildiğini veya izlendiğini bilemezsiniz. Belki de kişisel verilerinizin peşinde olan kötü niyetli hizmet sağlayıcılar veya bu ağa musallat olmuş olan hackerlar tarafından izleniyor olabilir. Parolalarınızı, banka ve kredi kartı bilgilerinizi, hesaplarınızı korumanız böyle bir durumda olanaksızdır.

Aynı ağa VPN kullanarak bağlanmanız durumunda ağ operatörü dahil hiç kimse verilerinize erişim sağlayamaz. Bir Wi-Fi ağının yasal olup olmadığını söylemek çoğu zaman zordur. Sadece adının “Sturbucks_WiFi” olması o ağın gerçekten Starbucks’a ait olduğu anlamına gelmez.

Evdeyken Wi-Fi ağınızın kontrolü sizde olduğu için biraz daha güvende sayılırsınız. Ancak bu sefer de internet servis sağlayıcılar (ISP) online verilerinizi toplamakta ve reklam şirketlerine, devletlere veya veri toplayan diğer şirketlere satabilmektedirler. Bu da pek çok görüşe göre hizmet satın aldığınız internet sağlayıcı tarafından sömürüldüğünüz, güvenliğinizin ve anonim kalma hakkınızın ihlal edildiği anlamına gelir.

Facebook ve Google gibi dev internet şirketleri online davranışlarınız üzerinden ciddi paralar kazanır ancak bu hizmetleri kullanmak, kullanım sözleşmelerini kabul etmek sizin tercihinize bağlıdır. Ne var ki bu şirketler, herhangi bir Facebook veya Google hesabınız olmasa dahi, sevgiliniz için oyuncak ayı satın almak için girdiğiniz bir e-ticaret sitesi aracılığıyla dahi bilgilerinize erişir. Yeni bir cep telefonunu incelediğinizde, daha sonra girdiğiniz pek çok farklı sitesinde o cep telefonuna ait reklamlar görmeniz bu gibi uygulamaların bir neticesidir.

Tüm bu değişkenler bir araya geldiğinde, gerçek IP ve konum bilgilerinizin güvenliğinizin ne kadar önem arz ettiği ortaya çıkmaktadır ve bu bilgilerin sizin iradeniz dışında kullanılmasını, depolanmasını veya satılmasını istememe hakkına sahipsiniz. En azından günümüz itibariyle VPN kullanımını dahi yasaklamış otoriter bir ülke sınırları içerisinde yaşamıyorsanız.

VPN kullanarak farklı bir ülkede yayın yapan vekil bir sunucuya bağlanabilir ve konumunuzu bu ülkeden çıkış yapıyormuşsunuz gibi gösterebilirsiniz. Örneğin Türkiye’den İngilitere’deki bir vekil sunucuya bağlanarak hem kişisel verilerinizi güven altına alabilir, hem de Türkiye’de yasaklanmış olan web siteleri veya online hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz.

Son olarak belirtmek gerekir ki birçok VPN hizmeti kâr amacı gütmektedir ve kullanımı ücretlidir. Sunucu, network ve altyapı gibi çeşitli maliyetlere katlanmaları gerekmektedir. Ayrıca resmi olarak bulundukları ülkelerin yasalarına uymak zorundadırlar. Bir VPN hizmetinin gizlilik politikalarını okumak ve merkezinin hangi ülke olduğunu öğrenmek bu açıdan önemlidir.

Gelelim VPN hizmeti kullanarak Netflix’in sadece ABD’den ulaşılabilecek hizmetlerine erişme konusuna.

Birkaç Basit Adımda Netflix Bölgesini Değiştirme

Netflix bölgenizi değiştirmek sandığınızın aksine oldukça hızlı ve basit bir işlemdir. Asıl mesele Netflix’e bağlanırken hızlı ve güvenilir bir VPN hizmeti kullanmaktır.

4 adımda böelgenizi değiştirin:

 1. Seçtiğiniz VPN’i bilgisayarınıza indirin
 2. Belirlediğiniz bölgeden bir sunucuya bağlanın
 3. IP adresinizin belirlediğiniz bölgeye göre değişip değişmediğini kontrol edin
 4. Netflix’in web sitesine gidin ve giriş yapın

Bu adımları tamamladıktan sonra istediğiniz diziye ve filme erişebiliyor olacaksınız.

Netflix Bölgenizi Değiştirmek İçin En İyi VPN Hangisidir?

Tüm VPN’ler aynı değildir, bazıları diğerlerinden daha hızlı veya daha güvenli olabilir. Size bu konuda yol gösterebilecek birkaç ana başlıktan söz edeceğiz.

Ülke Sayısı

Bir VPN ne kadar fazla ülke için hizmet veriyorsa o kadar iyidir diyebiliriz zira daha çok ülke sayısına sahip bir VPN ile daha fazla Netflix kütüphanesine erişebilirsiniz.

Bağlanılacak ülkeyi seçerken en büyük Netflix kütüphanesine sahip ülkeleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. İdeal olarak tüm bu bölgelerde (veya çoğunda) sunucusu olan bir VPN arıyor olmalısınız.

Eşzamanlı Bağlantı

Netflix hesabınızı sadece siz kullanmıyorsanız eşzamanlı bağlantı özelliği sizin için ideal olacaktır. Aynı anda Netflix hesabınıza bağlantı sağlayan aile üyeleri veya ev arkadaşları için eşzamanlı bağlantı özelliği oldukça kullanışlı olacaktır.

Hız

Mesele Netflix ise VPN ne kadar hızlı ise o kadar iyidir. Seçtiğiniz VPN’in hızı video akış kalitesini ve bu platformdaki toplam deneyiminizi doğrudan etkileyecektir. Netflix’te en iyi deneyime sahip olmak istiyorsanız video akışının Ultra HD kalitede olmasını istiyor olmalısınız. İçeriğinizi bu kalitede seyredebilmeniz için hızlı bir VPN sağlayıcıdan hizmet almanız gerekmektedir.

Fiyat

Netflix akışı için seçeceğiniz VPN hizmetinde fiyat tartışmasız önemli bir rol oynamaktadır. Belki satın alacağınız VPN hizmetini sadece Netflix izlemek için kullanmayacaksınız ancak size çıkaracağı maliyeti Netflix için kullandığınız maliyetin üzerine eklemeniz gerekecek. Bu açıdan araştırma yaparken fiyat kriterine özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Diğer Video Platformları

Netflix’i seviyorsanız Hulu, BBC iPlayer, Disney+, veya HBO GO gibi, henüz ülkemizde hizmet vermeyen ancak pek çok A+ kalite filmin haklarını ellerinde bulunduran medya platformlarından da hoşlanmanız son derece olası. Dolayısıyla kaliteli bir VPN hizmetinin size bu platformlara da erişim sağlayabileceğini unutmayın.

En İyi Netflix Kütüphaneleri Hangisidir?

Yazımızın başında da sözünü ettiğimiz üzere izleyebileceğiniz Netflix filmleri ve dizileri bulunduğunuz konuma göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Türkiye’de takip ettiğiniz yerli bir diziyi ABD’ye veya başka bir ülkeye taşındığınızda artık takip edemeyebilirsiniz. Bu durumda yine Türkiye için hizmet veren bir VPN hizmeti derdinize çare olacaktır.

An itibariyle Netflix’in en geniş film ve dizi kütüphanesi ile yayın yaptığı ülkeler aşağıdaki gibidir:

 1. Japonya
 2. ABD
 3. Birleşik Krallık
 4. Kanada
 5. Yunanistan
 6. Hindistan
 7. Avustralya
 8. İrlanda
 9. Pakistan
 10. Nepal

Netflix için VPN Kullanımı Yasal mıdır?

Yukarıda da sözünü ettiğimiz üzere VPN kullanımını topyekün yasaklayan otoriter bir ülkede yaşamıyorsanız Netflix için VPN kullanımı yasadışı değildir. Ülkemiz için konuşacak olursak pek çok erişim engeli ve katı kural bulunmakla beraber henüz Türkiye’de VPN kullanımı yasaklanmamıştır. Dolayısıyla bu hizmetin avantajlarından an itibariyle gönlünüzce faydalanabilirsiniz.

Bununla birlikte unutmamanız gereken birkaç konu bulunmaktadır.

 1. Netflix oldukça güçlü bir tespit sistemine sahiptir. Bu sistem ile tespit ettiği VPN sunucularını engelleyebilir. Bu nedenle bazen konum değiştirerek çalışan bir sunucu bulmanız gerekebilir.
 2. VPN hizmetinin bilgisayar internet tarayıcınızda çalışması ancak cep telefonunuzda veya akıllı televizyonunuzda çalışmaması ihtimal dahilindedir. Saygın ve güvenilir bir VPN kullanmanız, bu tür sorunlarla karşılaşma olasılığınızı azaltır.

Şimdilik bu kadar. Konu ile ilgili aklınıza takılabilecek tüm soruları yanıtladığımızı umuyoruz. Netflix maceranızda bol eğlenceli zamanlar geçirmenizi dileriz!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

 1. Onur dedi ki:

  Evet, bazen Netflix’in ABD içeriklerine erişmek gerekebiliyor.

  Örneğin Orange is the new black dizisi ABD’de altı ay önden gidiyor.

  ABD konumlu ucuz bir VPS paketi alıp, OpenVPN kurarak kendi VPN’inize sahip olabilirsiniz. Konuyla ilgili çok sayıda ”Nasıl yapılır ?” belgesi internette mevcut.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.