Türkiye’nin Hızla Büyüyen Teknoloji Şirketleri

Her geçen gün ilerleyen teknoloji birçok sektörde büyük rol oynar hale geldi. Artan teknoloji kullanımına paralel olarak şirketler de artık teknolojik gelişmeleri yakın takibe alarak ilerlemeye devam ediyor. Online platformların açık ara ön plana çıktığı dijitalleşen dünyada sadece tek bir tıkla hem çok uygun fiyata hem de güvenilir hizmet almak mümkün. Teknolojik büyümenin önemine dikkat çeken Deloitte Türkiye her yıl bu konuya ilişkin araştırmalarda bulunarak raporlar sunuyor. Şirketlerini mükemmelliğin belirleyicisi olarak adlandıran Deloitte, teknoloji şirketlerine yer verdiği 2017 Teknoloji Fast 50 raporuyla Türkiye’nin her geçen gün büyüyerek adından söz ettiren şirketlerini açıkladı. Sunulan rapor teknolojik büyümelerin ne kadar önemli olduğunu tekrardan gözler önünde serdi.

Şirketlerin %74’ü İstanbul merkezli

Girişimcilik ve inovatif düşüncenin destekleyicilerinden olan Deloitte 1986 yılında başladığı Türkiye faaliyetlerine her geçen gün yenisini ekleyerek ilerleme kaydediyor. Şirket aynı zamanda denetim, vergi, yönetim danışmanlığı, kurumsal finansman ve kurumsal risk alanlarında etkili hizmetler vermeye devam ediyor. Birçok şirketin rakibi olduğu gibi aynı zamanda ilham verdiği ve rol model olduğu şirketlerin de olduğu Deloitte firmasının teknolojik büyümeleri açıkladığı “Teknoloji Fast 50” raporunda İstanbul ve Ankara merkezli çeşitli sektörlerden birçok firma bulunuyor. Bu yıl sunulan rapora göre %68 oranında yazılım şirketi, %18 oranında iletişim şirketi, %12 oranında donanım şirketi ve %2 oranında da medya şirketi teknolojik büyümenin başını çekiyor. Yazılım şirketlerinin arasında büyük oranda günümüzün en çok tercih edilen e-ticaret ve reklam şirketleri yer alıyor. Yazılım şirketlerinin hemen arkasında finans ve sigorta odaklı şirketler sıraya devam ediyor. Raporda e-ticaretin önemli bir noktaya geldiği açıkça gözler önüne seriliyor. Şirket yüzleri bu şekilde sıralanırken şirket merkezlerinin %74’ü Türkiye’nin mega kenti İstanbul’da konumlanıyor. Ankara’da bulunan şirket merkezleri içinse bu rakam %22’yi gösteriyor.

Teknolojik büyümenin öncü ismi OPLOG

Deloitte firmasının Teknoloji Fast 50 raporunda sunulan verilere bakıldığı zaman teknopark bünyesinde kurulan ve 2013 yılından beri hizmet veren e-lojistik şirketi OPLOG listede ilk sırada yer alıyor. Sunulan son raporun ardından geçtiğimiz 4 yılın verilerine göre OPLOG gösterdiği yüzde 4564’lük büyüme oranıyla birinci sırada yerini alıyor. OPLOG’un hemen ardında kaliteli hizmet verenleri tek bir çatı altında toplayan Armut.com bulunuyor. İşinin profesyonellerini müşteriyle buluşturan online platform Armut, açıklanan raporda yüzde 2800’lük büyümeyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Büyüme oranlarının 3. sırasında şirketler ve aboneleri arasında köprü görevi gören Teknofix bulunuyor. Müşteri odaklı hizmet veren teknoloji şirketi Teknofix yüzde 1635 oranında bir büyüme ile Teknoloji Fast 50 raporuna adını yazdırmayı başarmış firmalardan bir diğeri. Listenin devamında sırasıyla Hype, ARD Grup, Peak Up, Insider, oBilet, Triomobil, RK Soft şirketleri yer alıyor. Teknoloji Fast 50 raporunun ilk on sırasını bu adı geçen şirketler oluşturuyor. Bu sıralamada seyahat sektöründen yalnızca bir isim bulunuyor. Teknoloji raporuna 8. sıradan giren oBilet.com geçirdiği başarılı bir yılın ardından online platformdaki büyümesini Deloitte sayesinde de tescillemiş oldu.

oBilet.com ile seyahat sektörü gelişiyor

Türkiye’de seyahat sektörü her geçen gün emin adımlarla ilerliyor. Online platformlarda kaliteli hizmet veren oBilet.com sektörün lider isimlerinden. Teknoloji Fast 50 raporunda 8. sırada yüzde 1041 oranında büyümeyle oBilet.com tüm gözleri üzerine çeviriyor. Başarılı büyüme oranının yanında sunulan raporda seyahat sektöründen tek isim olmasıyla da alanında başarılı ve yaratıcı işler yaptığını kanıtlıyor. Birçok otobüs firmasını tek bir çatı altında toplayan ve kaliteli hizmet anlayışını ilke edinen oBilet.com bünyesine otobüs biletlerinin yanında uçak biletlerini de dahil ederek hizmet ağını günden güne genişletiyor. Hem otobüs bileti hem de uçak bileti online satın alma platformlarda önde gelen isimlerden biri olan oBilet.com’un gelecek yıl daha fazla büyüme oranlarına sahip olması bekleniyor. oBilet.com’un kurucularından Ali Yılmaz Teknoloji Fast 50 raporunun sonuçlarına yönelik yaptığı konuşmada büyüme oranlarının çok sevindirici olduğunu ve teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalandıkları oBilet.com’un göstermiş olduğu bu başarıdan dolayı gurur duyduklarını ifade etti. Ali Yılmaz yaptığı açıklamada geçen dönem bilet satışlarının 2,4 milyona yaklaştığını ve gelecek hedeflerinin 4 milyona ulaşması için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Türkiye’de ulaşılmadık nokta bırakmak istemediklerini söyleyen Ali Yılmaz büyümek adına yapılacak yeni yatırımların da olasılıklar arasında bulunduğunu belirtti. Teknoloji devlerini bir araya getiren Teknoloji Fast 50 raporunda oBilet.com’dan başka seyahat şirketinin yer almaması online platformda en çok hangi şirketin tercih edildiğinin ipuçlarını da vermiş oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir