Türkiye’nin Telekom firmasını eleştiremezsiniz!


Yoksa günün birinde posta kutunuzda kırmızı puntolarla yazılmış bilmem kaç A4’lük ve “sitenizdeki o yazıları 3 gün içinde kaldırıp dediklerimizi harfiyen yerine getirmezseniz sitenizi kapatacağımız gibi uğradığımız zararı(!) size tazmin ettirir, elimizdeki bütün gücü kullanarak sizi sinek gibi ezeriz” özetli bir tehdit mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Size de en çok hiçbir şekilde hakaret içermeyen, tamamen başınızdan geçenleri çarpıtmadan anlattığınız yazılarınızın “marka telif hakkı ihlali” maskesi altına saklanılarak, zorla yayından kaldırtılması koyar. Yani adamlar size gelip mertçe “Yaptığımız yanlışları ifade ettiğin hakkımızdaki bu yazıyı sevmedik, yayından kaldır” demezler çünkü hukuken buna hakları yoktur, onlar da hukuku başka biçimde kullanıp “Yaptığımız yanlışları ifade ettiğin hakkımızdaki bu yazıyı ismimizi kullanarak yayınlayamazsın, ağzına ederiz” diyebilirler.

Ayrıca onlar için bu kadarı da yeterli olmayabilir, “Bu yazıların arama motorlarındaki indexlerini de kaldır” gibi akıl dışı taleplerle sizi olabildiğince zor durumda bırakmaya çalışabilirler.

Ne kadar güzel değil mi? Onlar size her türlü adaletsizliği yapabilirler fakat siz bu adaletsizliklerden duyduğunuz hoşnutsuzluğu bir avuç insana anlatmaya çalıştığınızda yumruklarını masaya vurup kafanızı ezebileceklerini söyleyebilirler, çünkü onlar güçlüdürler.

Günün sonunda sizin için olumlu sayılabilecek tek gelişme iki yazı ile kocaman bir firmanın itibarını zedeleyebilecek güçte bir blog yazarı olduğunuzu öğrenmiş olmak olur.

Bu yazıda sözü geçen tüm olay, kişi ve kurumlar hayal ürünüdür. Gerçek hayattaki olay, kişi ve kurumlarla ilgili olası benzerlikler rastlantıdan ibarettir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

22 Yorum

 1. yusuf dedi ki:

  Zamanında mail, telefon, şikayet siteleri vb. ile yaptırtamadığımı, blogumda yayınladığım ve aramada şirket sitesinden sonra 2. sırada çıkan yazım ile yaptırmıştım. Blog doğru kullanıldığında gerçekten etkili bir araç. Geçmiş olsun.

 2. TahsinSUNGUR dedi ki:

  Where is the adalet?

 3. İbrahim Serhat dedi ki:

  caner bey yanlış anlamayın bu hayal ürünü firmayı makaledeki resimin renginden tanıyor gibiyim benim hayal gücüm kuvvetlidir içinde yaklaşık 10.000 yıldır ayakta duran bir milletin adı ve network kelimesi geçiyor sizin hayal gücünüzdede böylemi ?

 4. Caner Öncel dedi ki:

  İbrahim Bey yazıda da söylediğim gibi gerçek hayatla olası benzerlikler tamamen rastlantısaldır :)

 5. Mertt dedi ki:

  senin yerinde olsam aynı yazıyı zortnet diye değiştirip tekrar koyardım :D

 6. Sezer dedi ki:

  Senegal merkez, 12 inch herkes …
  İçimden geldi, hayal ürünü :)

 7. UB dedi ki:

  Eğer yazı hakaret içermiyorsa, yazının içerisinde yazı olumsuz dahi olsa markanın logusunu ve adını kullanmak yasaldır ve demokratik bir haktır. Şöyle ki:

  ***

  Tüketicilerin satın almış oldukları mal ya da hizmetlerden sadece kendi memnuniyetsizliklerini dile getirmeleri, şikâyet olarak kabul edilebilecek iken, mal ya da ürünü satın aldıkları şirketin şahsına yönelik eleştiri getirmeleri ya da onların ticari itibarlarına zarar vermeleri halinde kişilik haklarına saldırı teşkil eder. Şikâyet hakkı hem ifade özgürlüğünün bir uzantısı hem de kişinin kendini geliştirebilme ve menfaatlerini korumasının bir yolu olarak hukuk düzeninin koruması altındadır.

  Günümüzde birçok basın yayın organında tüketici sayfaları ve köşeleri bulunmaktadır. Yeni bir yayın aracı olan internet ortamında tüketicinin sorunlarının dile getirilmesi Kanuna aykırı olmadığı gibi Kanunun 1.maddesinde sayılan amaca da hizmet etmektedir. Bu yüzden şikâyetlerin yayınlanması bu bakımdan son derece önemlidir. Tüketicilerin satın almış oldukları mal ya da hizmetlerden sadece kendi memnuniyetsizliklerini dile getirmeleri, şikâyet olarak kabul edilebilecek iken, mal ya da ürünü satın aldıkları şirketin şahsına yönelik eleştiri getirmeleri ya da onların ticari itibarlarına zarar vermeleri halinde kişilik haklarına saldırı teşkil eder.

  Firma adının kullanılmasının bazı hallerde bir marka hakkı ihlali olarak düşünülmesi mümkündür. Ancak Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, tescilli markaların bir başkası tarafından mal ve hizmetleri için izinsiz kullanılmasını tipik marka ihlali olarak kabul etmiştir. Bu durum doktrinde tipik ifadesi ile ?markasal kullanım? deyimi ile ifade edilmektedir. Yani tescilli bir işaretin bir mal ya da hizmeti diğerlerinden ayırt etmek için kullanımı, markasal kullanımından bahsedilemez.

  Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname?nin 9.maddesi kapsamında haksız bir marka kullanımını, marka sahibi yasaklayabilir. Ancak buradaki marka ibareleri, tüketicinin sorununu dile getirmek için kullanması zorunlu olan ifadelerdir. Bu ibareler, bir mal ya da hizmeti tasvir edici tarzda değil, bilakis gerçek hak sahibinin markasını tasvir etmek için kullanılmakta, ortada markasal bir kullanım bulunmamaktadır.

  Markaların, şikayetlerini dile getirmek, hatta protesto etmek için dahi kullanılmasına mukayeseli hukukta engel olunmamaktadır. MarkKHK m.9 ve 68?in uygulanmasında düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde bir tüketicinin kendisini ifade etmek için kurulan bir sitede şikayet ettiği şirketin adını ya da markasını kullanması marka ya da isim hakkının ihlali olarak kabul edilemez.

  ***

  Kısacası “eleştiriye” dava açılabilecek olsaydı şu yazımdan ötürü Webadam bana dava açardı. Ama ancak “uyardı”, dava açmadı: http://www.ubenzer.com/bir-musterinin-webadam-hakkinda-gorusleri/

  ***

  Üslubumuza dikkat ettiğimiz sürece, dava açsalar dahi bir şey çıkmaz. Varsın tehdit etsinler.

 8. Sergen dedi ki:

  Madem sen özgürce yazamıyorsun ben her insanın özgürce düşüncesini belirtme kanununa sığınaraktan (ki öyle bir kanunun olup olmadığınan haberim yok) Senden Adam olmaz T*NET diyip sizi bu güzel parçayla baş başa bırakıyorum… http://ufa.lt/p4L6Dg 

  15  kilobyte/saniye ‘de veri indirdiğimi gösterdiğin için sana minnettarım. (21 yüzyılda olduğumuzu kim söylemiş)

 9. Caner Öncel dedi ki:

  @Umut evet teoride söylediklerin kesinlikle doğru fakat pratikte öyle olmuyor. Birileri Youtube’a yine konuyla alakalı “eleştirel” bir video yükledi ve daha 3. gün dolmadan video Copyright ihlali gibi alakasız bir nedenle siteden kaldırıldı. Düşün Türkiye Cumhuriyeti yıllarca Youtube’dan video kaldıramamışken adamlar dakkasında müdahale edebiliyorlar.

  Evet haklı olabilirim fakat bu memlekette haklı olmak sana adil davranılacağı anlamına gelmiyor ne yazık ki.

 10. Muhammet dedi ki:

  Ne yüzsüzler arkadaş ya. Senin yayınladıkların ile müşteri kaybetmedi ama bu yaptığı ile kaybetti. Bu yaz t*net’i bıraksam mı ki diyordum, bırakacağım.

 11. Beraat dedi ki:

  Bu Ülke özgürse, demokratikse insanlar sevmediği bir şeyi eleştirebilirler. Bu Türkiye’nin Telekomilikasyon şirketide olsa aynı şey geçerlidir.

  Yarın bir gün bunlar bizi kandırırlar sonra vay efendim konuşamazsınız şirketimiz hakkında çünkü biz onların telif haklarını koruyoruz bikerem. Desinler biz de vay başım üstüme bundan sonra konuşursam namerdim mi diyelim ?

  Sen konuş abicim ben arkandayım her türlü maddi manevi hukuki olarak destekçinim.

 12. Korhan dedi ki:

  Daha iyi hizmet aşka gelip mi sunuluyor, bir firma açıklarını gösterenlere teşekkür etmediğinde anlarız ki, daha iyi hizmetten ziyade, daha iyi uykular diliyor müşterilerine… Herşeyden öte bir kişisel blogdan bu kadar mı korkulur, dev bir kurum bir kişiye böyle mi çullanır? Teker teker gelin lan.

 13. murat dedi ki:

  acınacak haldesin t*net.
  yazık sanaaa..

 14. emre dedi ki:

  Hayal ürünü bir internet kullanıyorum…Bloglarda gezeceklerine arıza kayıtlarına baksınlar…

 15. Emre dedi ki:

  Superonline’a geçtim, beter ol T*NET :) sikayetvar.com a ne yapabiliyorlarki acaba. 

 16. can dedi ki:

  Valla uydunet’e geçtiğim için çok memnunum. Tamam kabul ediyorum bağlantı konusunda bazen T*NET’i aratmıyor ama sonuçta telefonu açanlar ilgi gösteriyor. modemi kapatıp açmamı istemiyorlar. oturduğu yerden modemimin yazılımını yükselten bile gördüm :)

  T*NET pişmanlıktır.

  Ayrıca çok güzel bir tasarım buldum :)
  http://i.imgur.com/3qQq6.jpg

 17. Şenol Şengül dedi ki:

  ismini vermeyeceğim bir hack grubu kısa bir zaman önce bunların aklını almıştı ve bunlarda değişiklik yapıyoruz diyerek milleti keklemeye çalıştılar, ama nafile adamlar herşeyi ortaya döktüler…ne diyelim ellerine sağlık….

 18. Emre dedi ki:

  Caner parmağı şimdi gördüm :)) alemsin valla :)

 19. bymfy dedi ki:

  Güzelim “Bana Yalan Söylediler” şarkısını da Youtube’den silmişler….
  “Bir reklama kandım yalnız
  Fiber deyip kandırdınız
  Bir ben mutsuz, Bir ben hızsız
  Geldiler modem verdiler
  Telefona bağla dediler
  Vicdansızlar çekip gittiler
  Hani nerde Hani nerde fiber
  İşte fiber bu dediler
  Bana yalan soylediler
  Bakırdan bahsetmediler
  Başkasında 100 gördüm
  Çok kötü koydu
  Taahhüt de verdim, vah ki ben öldüm
  Hani benim internetim
  Hani 100 megabitim
  Bende gerçek fiber isterim
  çok kötü koydu…”

 20. Caner Öncel dedi ki:

  @Emre olayın özü o aslında, hatta bu resmi kullanıp bir de üzerinde “Fuck Telekom” yazan tişörtler bastırıp ücretsiz dağıtmayı düşünüyorum :)

 21. nurkan dedi ki:

  bence iyi yönden bakılabilir. Demekki caner dediğin gibi gerçekten çok güçlüsün, demek ki o fiyakalı reklam şirketlerinden daha güçlüsün, demek ki halk 1000lerce dolar harcanan o reklamlara değil senin blogda yazdıklarına daha çok inanıyor ve en son demek ki söylediklerinde haklısın.
  Not : tshirt fikrine destek veriyorum

 22. Ahmet KARAYÜN dedi ki:

  Kimler dertli değil ki bu durumdan… Ellerine düştüğümüz kartellerin bize dayattığı dogmalarla yaşıyoruz vesselam.

  “ADAM ALDIRMA DA GEÇ GİT DİYEMEM ALDIRIRIM, ÇİĞNERİM, ÇİĞNERİM HAKKI TUTAR KALDIRIRIM” diyen şairimiz gibi… Aldırmadan edemiyoruz. 

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir