Türkler de profesyonel görsel efektler yapabiliyorlarmış

Geçenlerde paylaştığım Elysium filminin göz dolduran görsel efektleri başlıklı yazıyı hatırlarsınız. Sinemaya olan özel ilgim vesilesiyle bu tür çalışmaları takip etmeyi ve güzel örneklerle karşılaştıkça sitemde yer vermeyi seviyorum. Görsel efekt işiyle uğraşan, özellikle yabancı firmaların “Bakın hele biz nasıl işler yapıyoruz” manasında (showreel mi diyorlar neyse artık) videolar paylaşmaları adet oldu. Onlar belki bir nevi referans olması amacıyla yayınlıyorlar ancak bu tür videolar aracılığıyla izlediğimiz filmlerin ne tür aşamalardan geçtiğini görüp şaşırmak, biz izleyiciler açısından da eğlenceli oluyor.

İşin aslı gün gelip de bir Türk firmasının elinden çıkmış bu tür bir sunumu paylaşacağım aklımın ucundan geçmezdi. Adamlar yapmışlar valla, Yasak isimli bir dizi varmış, televizyon izlemediğim için daha önce duymamıştım ancak GeniusPark isimli Türk menşeili firma bu dizi için yabancı örnekleriyle rahatlıkla yarışabilecek nitelikte görsel efektler hazırlamış. Gerçi web sitelerininContact” sayfasındaki Süleyman Saba Cad. Beşiktaş / İstanbul ifadesi olmasa Türk olduklarını söylemeye bin şahit gerekir. Ticari nedenlerle midir yoksa o malum “Ne kadar yabancı o kadar iyi” kompleksimizin bir ürünü olarak mı isimleri dahil her şey için İngilizce’yi tercih etmişler bilmiyorum (ve kesinlikle tasvip etmiyorum) ancak yaptıkları işi de takdir etmemek elde değil.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. mehmet dedi ki:

  Yabancı Özentiliği var gibi, ama olsun o kadar kusur kadı kızında da olur. Türklerin yapmış olması ziyadesiylemutlu etti.
  Ee Artık birazda yabancılar “Türkler Neler Yapıyor Arkadaş” desinler. Hep mi biz diyeceğiz ?

 2. mmt yılmaz dedi ki:

  on numara olmuş, yapanların eline sağlık..lakin 3,07 de gözden kaçan bi yer var, arka şablon ağaçlandırılıyor ama at arabasının arka penceresi unutuluyor.

 3. kadir dedi ki:

  Geniuspark’tan sonra yine yerli Digiflame videolarına da bakabilirsiniz efenim.
  Çanakkale Yolun Sonu: http://vimeo.com/66384233
  Muhteşem Yüzyıl: http://vimeo.com/64718191

  • Caner Öncel dedi ki:

   Digiflame’in işleri bu örneğe göre nispeten biraz amatör kalmış gibi ancak kesinlikle kötülemek için söylemiyorum, elbette yürümeyi öğrenmeden koşmak olmaz. İnşallah zamanla hepsi kendini geliştirir ve şöyle Holivut tadında süper filmler izleriz :)

 4. ahmettatar dedi ki:

  Ohooo adamlar herşeyi bilgisayarda hallediyorlarmış ya biz de görkemli bir prodüksiyon var diye oturup izliyoruz ha… Bence görsel efektler kullanılacaksa mistik sahneler içeren yerlerde kullanılmalı yahut aksiyon sahnelerinde kullanılmalı.. Öyle heryerde her sahnede görsel efekt olur mu ya.. Animasyon film yapsalar tamam da normal bir filmde bence daha gerçekçi görünmesi için maketler robotlar hatta olmadı oyuncaklar falan kullanılmalı… Yoksa ben de oturup kendi kendime komple bir film hazırlayayım bilgisayar başında sonra da gerçekmiş gibi insanlara sunayım olur mu ya hiç etik değil bu ya… Muhteşem yüzyılda o gemileri yapmak en azından maketlerini oyuncaklarını yapmak çok mu zor yapılmış bir sürü maket gördüm ben onları kullanıp daha gerçekçi daha çok emek sarfedilen yapılan işi daha değerli kılan bir yol izlemektense pc ile halletmek bana çok basite indirgemek yapılan işin değerini azaltmak gibi geliyor tasvip etmiyorum… Ahmet bunu hiç beğenmedi…

  • Ayhan dedi ki:

   pc ile film yapabiliyorsan yapta izleyelim 30 saniye olsa bile izlerim senin dedigin gibi kolay olmuyor bu pc isleri adamlar o kadar emek vermis modeller felan efektler hazirlamislar

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir