“Türkler sokağa dökülürse…”

turkler-sokaga-dokulurse-kaptan Konu özellikle son zamanlarda o kadar hassaslaştı ki neresinden tutup söze nerden başlayayım bilemedim. Fakat öncelikle şunu belirtmeliyim ki Türk’ün Kürt’ten veya İngiliz’in Fransız’dan üstün olduğunu düşünenlerdenseniz hiç yazının devamını okuma zahmetine girişmeyin, üstünlüğün Allah katında olduğuna inanan birinin cümlelerinin size verebileceği bir şey yok.

Henüz iç çatışmalarım sürerken; yaşananları, özellikle güvenilirliği tartışılır medya kanallarının aktardığı taraflı olayları sağlıklı olarak analiz edip çıkarımlarda bulunabilir miyim bilmiyorum. O yüzden müsadenizle dilim döndüğünce fikir yürütmeye çalışacağım.

Ben Çeçen asıllıyım. Bize Çeçen ve Türk olduğumuz öğretildi. Anne ve baba tarafım Kafkasya’dan gelme. Dedelerimiz Osmanlı döneminde bu topraklara göç ettiklerinde memleketin çeşitli bölgelerine yerleştirilmişler. Baba tarafım Mardin / Kızıltepe, anne tarafım Sivas’a yerleştirilmiş. Şu anda nasıl bilmiyorum ama babamın çocukluğunda Kızıltepe’de Türkler, Çeçenler, Kürtler ve Ermeniler bir arada yaşarlarmış. Çocukluğu böylesi bir kültür mozaiğinin içinde geçen babam Türkçe ve Çeçence’nin yanında Kürtçe’de bilirdi. Ömrünün sonuna kadar görüşmeye devam ettiği Kürt asıllı arkadaşları vardı ve ben çocukluğuna dair; düğünler, sohbetler, komşu ziyaretleri haricinde ırkların çatışması gibi can sıkıcı konular hakkında hatıralar aktardığını hatırlamıyorum.

Babam öğretmen olduğu için mesleği icabı biz de Van’dan Bitlis’e Doğunun bir çok ilinde bulunduk ve benim de bir çok Kürt çocukluk arkadaşım oldu. Birlikte futbol oynar, bahçelere dalar, birlikte kavga ederdik. Acıkınca birbirimizin evlerine gider ve annelerimizin hazırladığı yemekleri yerdik. Bana kimsenin “O Kürtlerin evine gitme” dediğini, veya hiç kimsenin “Sen bu mahalleye giremezsin pis Türk” dediğini hatırlamıyorum. Aynı plastik topun peşinden koşturur, patladığı zaman hepimiz yenisini almak için aynı parayı ortaya koyardık.

Şimdi bakıyorum da sanki bir yerlerde bir şeyler ters gitmiş, görünmez bir güç dosdoğru yürüyen o arabanın tekerine çomak sokmuş da ne olmuşsa ondan sonra olmuş gibi. Gerçekten, içerisinde bulunduğumuz ana değil de geçmişten bugüne geniş bir açıdan baktığınızda bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

İyi de ne oldu?

Ne oldu da onca zaman bir arada yaşayan bu insanların arasına nifak girdi? Ne oldu da birbirlerinden kız alıp verirlerken birdenbire eline kalaşnikof alan dağa çıkmaya başladı? Yıllarca üzerinde kol kola halay çekilen toprağın neresi kime battı da bölünüp paylaştırılması talep edilmeye başlandı?

Amerika’nın oyunları bunlar, Siyonistlerin oyunları bunlar” diyeceğim ama, bu cümlelerin içini de tahsilini televizyon ile tamamlayıp mastırını internet ile yapan sözlük kafalılar boşalttığı, itibarsızlaştırdığı için dilim varmıyor.

Türklerin düşmanı Kürtler, Kürtlerin düşmanı Türkler değil, herkesin ortak düşmanı cehalettir. Yıllarca barış içinde yaşamış insanların bin dokuzyüz bilmem kaç yılında ansızın çıkıp “Tüm dünyanın gözü üzerinde olan, petrol gibi doğal kaynaklar açısından zengin bu coğrafyayı bize verin, biz burda devlet kurup yöneteceğiz.” demesine, hem de bunu bir karış toprak isteyene kan yedirme potansiyeli yüksek insanlara söylemesine ben düpedüz cehalet derim. Öte yandan, “Hadi oğlum al bu parayı, al bu silahı hakkını ara. Türkler sizi yıllarca ezdi. Şuraya güzel, Mezopotamya manzaralı bir devlet kurarız krallar gibi yaşar gidersiniz” diyenlere kanıp dağa çıkanları ve onların her şeyin farkında olan siyasi uzantılarını yekten tüm Kürtlerin sözcüsü sayanlara ekstra cahil derim. Yahu dost meclislerinde bile “Ben CHP’liyim, AKP beni temsil etmiyor. Ben AKP’liyim, MHP beni temsil etmiyor.” diyen sen değil misin? Oğlu Türk ordusunda görev yaparken şehit düşen Kürt baba “Silahını verin bana ben gideceğim. Tek başıma gideceğim. Gitmeyen namussuzdur. Dört tane çapulcu dağda çıkmış orduya meydan okuyor.derken görmezden geliyorsun, fakat ipleri başkalarının elinde olduğu her halinden belli siyasi kuklalar çıkıp damarına bastığında “Bu Kürtlerin hepsi terörist, hepsini öldürmek lazım” diye gaza geliyorsun. Pozitife değil negatife yatkınsın ve bu huyunu bilenler seni on yıllar boyunca sağcı solcu, Türk Kürt mevzularıyla oyalayıp durdular farkında değilsin.

Türkler sokağa dökülürse

Malesef sosyal medyadaki sinir boşalmalarını üzüntüyle takip ediyorum. Gerçi tek başına sinir boşalmaları olsa gene iyi, kutuplaşmalar, savaş çığırtkanlıkları almış başını yürüyor. İnsanlar tam olarak kendilerine biçilen rolleri oynuyorlar ve “Yapıcı olan, barışçıl olan romantiklere kanmayın! Zaman kan zamanıdır!” diye kendi gözü dönmüşlükleri haricinde çıkan tüm sesleri bastıran yaygaralar koparıyorlar. Ben böyle bir ortamda ne yapılması gerektiğini bilmiyorum, işin aslı intikam dürtüsüne kapılıp aklından idam sehpaları geçen, zaman zaman –ne yazık ki– sinirle nefret dolu söylemlere katılan biri olarak bu sorunun muhatabı bile olmak istemiyorum fakat ne yapılmaması gerektiğini sorarsanız söyleyeyim: Tüm bunlar.

Bugün, yaşananlara kızıp topyekün Kürtlerin üzerine yürümek demek, 100 yıl sonraki tarih kitaplarında torunlarımızın “Türkiye nasıl ABD-İsrail ortak mandası oldu?” ve “Kürtleri Ortadoğu’daki emellerimiz için maşa olarak kullanırken izlediğimiz yollar” başlıkları altında bugünleri okuyup “Ah ulan atalarımız ne salak insanlarmış. Sen onlarca devlet kur devlet yık, en son böl – parçala – yut gibi insanlık tarihinin en bilinen tekniğine kurban git” diye hayıflanmalarını göze almak demek. Sizleri bilmem ama, ben tarihe böylesi bir olayın parçası olarak geçmek istemiyorum. Meşale orda, tırpan orda, alsın kim kimin üzerine yürümek istiyorsa yürüsün, ama kimse benden, bana salçalı ekmek vermiş bir anneye “Sen de oğlun da teröristsiniz” diye saldırmamı beklemesin, yapmam.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

53 Yorum

 1. yemre dedi ki:

  Hassas olarak çok güzel yazılmış bir yazı daha. Fakat bu yazıyı da aralardan birkaç satır okuyup yorum yapacak arkadaşlar çıkacaktır, yazının başındaki uyarıya rağmen.

 2. Ozan dedi ki:

  Baştaki uyarıyı okudum ve okumayı bıraktım Caner kardeşim.
  Özenip yazmışsın uzunca eline sağlık.

 3. Görkem CAN dedi ki:

  Dünkü terörist başı bugün İmralı oldu. Ufak kelime oyunlarıyla zihinlerdeki algı değiştirilmek isteniyor. Vay benim ülkem insanım… Hani ne oldu, “teröristle görüşen şerefsizdir” diyen.. Onlarca devlet kurmuş Türk ulusunun geldiği derme çatma noktaya bak..

  Şimdilerde telekonferans sistemi kuruyorlarmış sayın Apo’ları ile.. Sistem inşaasına başlanmış. Ben bunlara oy verenlerle ve yekten bunlardan ve politikalarından Allah katında hesap soracağım. Çünkü kitap yazmaya kalksam. Gazeteciyim anlatmaya kalsam gideceğim yer Silivri… Özerklik anlaşması tamam. İş hazmettirme noktasına geldi. Olayın gideceği yeri söyleyelim: 2004’te AB’ye girdik diye gündüz vakti Ankara’da havai fişek atanlar, “terörü böyle bitirdik diye kravatı kafaya bağlayıp kendini piste atacak” Koskoca Türkiye’de günü kurtarma peşinde koşan gecekondu kafalar.. Benzinliklerde dağıtılan yandaş yalama medyası..

  “Yawww bırak terörü merörü de o duble yollar çok iyi oldu.. Ekonomi de çok eyi Allaha şükür. Adamlar çalışıyor canım”

  • Hasan dedi ki:

   Bakın ben Türk kökenli bir Türkiye vatandaşıyım. Terörden ve terörist başından edilebilecek en süt seviyede nefret eden bir insanım. Lakin size şunu söyleyeyim eğer bana deseler ki apoyu bir ömür sırtında taşı bu terör olayı bitecek, bir masum kanı daha akmayacak, tereddüt etmeden bir ömür sırtımda taşımazsam şerefsizim. Hiçbir masum insan evladı o ciğeri beş para etmez şahıstan daha değersiz değil. O masumların hatırına görüşme de yapılabilir tavizde verilebilir bana göre. Çünkü bu işin diğer türlü bitmeyeceği artık anlaşılmıştır. Bu sorun barış ortamında kan dökmeden ortada ki cehaletin bir an önce sonlanması ile çözülebilir. Bu konuda da mecliste mhp nin seçmen korkusuna yenik düşmesi dışında tüm partiler hemfikirdir.

   Gelelim belli düşünceleri temsil eden ve sizin de içinde olma ihtimalinizin yazınıza bakıldığında yüksek olduğu grubun tüm yorumlarında kullandığı “komutanlar gazeteciler içeride terörist başı yakında dışarıda” gibi söylemlerine. Hayata ve olaylara çevrenizin size empoze ettiği sloganlarla bakarsanız, manasını idrak etmeden yaşamınıza yansıtırsanız hiçbir zaman doğruyu yanlıştan ayırt edemeyeceğiniz gerçeğini haddim olmayarak ifade etmek isterim. Vaktiyle teröristle işbirliği yapmaya gidecek kadar çizgiden çıkıp, oraya buraya devletin silahını babasının malı gibi depolayıp kullanan veya kullanma planı yapan, bunlar belgelerle ortaya çıkıp bu şahıslar tutuklandığında ezbere iftira deyip tüm gerçeklere karşı kafayı kuma gömen zihniyet kusura bakmayın ama bu süreci eleştiremez. Çünkü olaylara menfaatleri doğrultusunda bakan birisinin ülke menfaatine yönelik bir çıkarım yapabilmesi imkansızdır.
   Zaten bir cümlenizde kullandığınız “gecekondu kafalar” gibi aşağılayıcı cümleler ülkeye bakış açınızı net bir biçimde ortaya koyuyor. Ülkeyi belli bir azınlığın kafasına göre yönetmesi refahı, diğer kesimlerin söz sahibi olması durumu ise bataklığa sürüklenmeyi ifade ediyor. Oysa İstikrar bizim neyimize Vesayet biz gecekondu kafalar olarak onların hademeliğini yapalım bırakalım onlar ülkeyi istedikleri gibi yönetsinler desem sizi memnun etmiş olurdum herhalde.
   Bu arada şunu da eklemeliyim ki yeterli delil olmadığı halde içeride tutulan insanların salıverilmesi konusunda tüm samimiyetimle bir an önce özgür bırakılmalarının en büyük destekçisiyim. Ama belgelerle suçu sabit olanların cezasını sonuna kadar çekmesi gerçeğini gazeteci asker vs olması hiçbir şekilde değiştiremez.

 4. Bilgehan dedi ki:

  Bu resimde verdiğin gazeteden, sen bu başlığı açana kadar haberim yoktu. Bu gazeteyi referans noktası alarak konuya bakış açısı geliştirmek yanlış olur. Ancak sen de zaten onu yapmamışsın ve yazdıklarında da sonuna kadar haklısın. Can Ataklı’nın geçen günlerde vuku bulan hadiselerle ilgili bir köşe yazısı vardı dün. Bu linkden okuyabilirsiniz.
  http://haber.gazetevatan.com/Haber/516028/1/Gundem

  Senin durumun gibi benim ailem de göçmen. Atatürk zamanında Yugoslavya’dan gelmişler. Elazığ’a yerleştirilmişler. Boşnak kökenliyiz anlayacağın. Yine sen nasıl kendini “Ben Çeçen asıllıyım. Bize Çeçen ve Türk olduğumuz öğretildi.” şeklinde tanımlıyorsan, ben de kendimi Türküm ve Boşnak asıllıyım şeklinde tanımlıyorum. Ben milliyetçi bir insanım. Samimi arkadaşlarımın çoğu Kürt kökenli. Kürt akrabalarımız var. Toplumun ezici çoğunluğunda böylesine bir kaynaşmışlık söz konusuyken, planlı ve sistematik yürütülen senaryolar neticesinde günümüzde bu kaynaşmışlık çatırdatılmaya çalışılıyor.

  Daha düne kadar televizyonda karşımıza çıktığında bölücülüğü nedeniyle kanalı değiştirdiğimiz, itibar etmediğimiz, köşe tutarları, siyaset zevatları, yüksek lisans bile yapmamış strateji uzmanları, her gün bir başka kanalda akil kişilik kisvesine bürünmüş, Türkler, Kürtler birbirine girmiş, siviller silahlanıp birbirini vuruyormuşcasına her kelimesini toplumun bilinç altına kutuplaştırma işlercesine “BARIŞ” dan söz ediyorlar. Her türlü etnik çeşitliği sivriltip bir problemişcesine insanların beynine batırıyorlar. Bu tip nereden nemalandığı belli olmayan insanlardan medet umulur hale gelinmesi de çok acı bir durumdur. Toplumu etnik veya dini olarak kutuplaştırmak son derece hatta en yüksek derece tehlikeli bir iştir. Bunun en yakın örneği dedelerimin de göç edip geldiği Yugoslavya’dır. Lütfen 90’ları bilmeyen arkadaşlar o zamanlarda Yugoslavyada neler yaşanmış bir baksın.

  Malesef terör meselesinde bu gün gelinen noktada, mevcut siyasi iktidarın payı en büyüktür. Bir gün “Kürt sorunu yoktur.” deyip, diğer gün “Kürt sorunu benim de sorunum”, bir gün “Ölen teröriste ağlamayan insan deiğildir.” diyen emniyet müdürüne “Çok doğru konuşmuştur” deyip, ertesi gün “Ben konuşmanın geneli hakkında bir yorum yaptım” denilmiştir. Tutarsızlıklar listesi böyle uzar gider. Bu gün terörist başına gidecek ondan, tavsiyeler, feyz, yol haritası, pusula, ip, elfeneri, ışık alacak “heyetin” kimler olacağını merakla bekliyoruz. Sonrasında oradan nurlanarak gelen heyetin bize anlatacaklarını aylarca konuşacağız.

  Vay gidene…

 5. Murat ALABACAK dedi ki:

  Yazı benim için de ilk paragrafta sonlandı. Eğer Türk Kürt’e eşit, veya Kürt Türk’e eşit olsaydı Kürt-Türk diyerek 2 farklı kelime kullanmamıza gerek kalmazdı. Kürt dediğimizde aklımıza bir takım halk geliyor, belli bir tip ve hareket geliyorsa maalesef ırkçının önde gidenisiniz, ama size ırkçılığı kötü öğrettikleri için kendinizi kandırabiliyorsunuz.

  İnsanlar dünya üzerinde kendilerini geliştirerek üstünlük sağlayabilir, bunu reddetmek cahilliğin daniskasıdır. Eğer bireyden uzaklaşıp devlete-millete yönelirsek, aynı şekilde yüzyıllar boyu bir millet kendisini geliştirip diğerlerine askeri-diplomatik üstünlükler kurar.

  Geliştiremeyen milletler ise maalesef ırkçılığa karşı olan milletlerdir, ve tek yapabildikleri şey köleliktir.
  Kendinizi kandırıyorsunuz, adım gibi eminim.

  En azından dünya üzerinde kurulmuş bu global sistemin temel mantığını oluşturan ana maddedir ‘Irk/Millet üstünlüğü’. Siz ırkçı olmayabilirsiniz, ama bu sizden başka ırkçıların olmayacağı anlamına gelmiyor ve sanırım sizler onların en büyük yemeklerisiniz, yerler sizi, bitirirler.

  İster birey bazında alın, ister ırk/millet bazında… Üstünlük dünyanın her tarafında!

  • Hasan dedi ki:

   Osmanlının İslamiyet temelli bir yapıyı benimsemesinden yola çıkarsak ve İslamiyet’in ırkçılığı kesin bir şekilde yasakladığı gerçeğini delil olarak elimize alırsak, Osmanlı’nın Romalılardan sonra ki en büyük imparatorluk olduğu gerçeğini sizin tezinize dayanarak çürütmemiz ve Osmanlıyı köle saymamız gerekecek.
   Bazı ülkelerin diğer insanları hiçe sayarak ve onlara büyük acılar yaşatarak çok kolay geliştiği bir gerçektir. Fakat siz bu yorumunuzla insanlıktan nasibini almayıp, kendi mutluluğu için onlarca insana büyük acılar yaşatan zihniyetle kendinizi aynı düşüncelere sahip bir birey olarak görüyorsanız diyebileceğim bir şey yok. Şu an büyük acılar çeken bir toprak üzerinde dünyaya gelmişte olabilirdiniz. Ne diyeyim Allah hepimizin kalbine insani duyguları yoğun bir şekilde bahşetsin.

   • Murat ALABACAK dedi ki:

    Osmanlı büyüyüyordu, çünkü önünde dişine göre rakip bulamıyordu. Ne zaman kendisine dişli bir rakip buldu o zaman dağılma ve çöküş dönemine girdi, Osmanlı önce Arapların sonra da İngilizlerin sömürgesi oldu. Araplar islamiyeti kullandı dilini, dinini, kültürünü aktardı; İngilizler, fransızlar askerlerini kullandı.

    Üstünlük üzerine kurulmuş felsefik düşüncelerin temelinde ” “sana zarar veren, seni tehdit eden” her şeye zarar verebilir her şeyi tehdit edebilirsin ” vardır. En azından bilgi sahibi olduklarımda böyle bir genelleme yapabilirim.

    Ben Türk değilim ben Kürt’üm diyene zarar vermem. Türkiye sınırları içerisinde Türklere kötü davranan Kürtlerin yaşamasına da izin vermem. Sürekli olarak dini öğeler giriyor, benim için din birey tabanlıdır. Kişi kendi dinini yaşamalı, bu aynı dine mensup kişilerin kasıtlı olarak bir araya gelmesine sadece dini ibadet yapılan yerlerde hoş görüyorum.

    Ayrıca İslam dininin de diğer dinlere bir üstünlüğü yok mu? İslamı mutlak kılabilmek için savaşlar yapıp insanlar öldürmediler mi? Her şeyde üstünlük vardır, sadece kabul etmesi zor geliyor insana.

    Bu yazıyı okuyan sen dünyaya gelirken milyonlarca sperm hücresini geride bıraktın, milyonlarca ‘insan öz’ünün işe yaramaz hale gelmesine neden oldun. Milyonlarca yeni insan şansını yok ettin. Dünyaya milyonlarca insanı yokederek geldin.

 6. nurkan bilmis dedi ki:

  Bu ülkede sadece türkler, kürtler yaşamadığı gibi sadece bir dine inanlar da yaşamıyor. Takvanın Allah katında olması benim hatırladığım kadarıyla Peygamberimizin veda hutbesinde söylediği bir sözdü.
  Biz müslüman olduğumuz için herkesi müslüman görüyoruz ama bu ülkede milyonlarca inançsız insan var peki onlar için ne ifade ediyor bu cümle?

 7. remre dedi ki:

  Arabın aceme acemin araba,siyahın beyaza beyazın siyaha bir üstünlüğü yoktur ALLAH katında üstünlük takva iledir(Hz Muhammed SAV)

  Müslümanım diyen bir kişi için başka söze gerek yoktur.. sağa sola çekip aslında din bilmem birey tabanlı düz tabanlı.. gibi salak saçma konuşamaz.. Peygamber efendimiz -ki tüm müminler “anam babam sana feda olsun ya resulallah!” der- böyle söylemiş ise bir bildiği vardır.. aksini söyleyen benim apaçık düşmanımdır…

  hiçbir gerçek türk milliyetçisi ırkçı değildir.. ilk önce müslümanım, ondan sonra türküm! akıl bali olanlar böyle konuşur..
  iki kitap okuyup sapıtanlar da kafadanbacaklı olur..

  Türk milleti (Türkiye den önce Osmanlı, Osmanlıdan önce Selçuklu..vs) Allah katında makbul din olan İslam ile şereflenmiştir… İslam düşüncesi haricindeki hiçbir ırkdaşım, benimle aynı milletten olmayan müslüman kardeşlerimden daha yakın değildir…

  • Murat ALABACAK dedi ki:

   Ben ise önce Türk’üm, sonra Müslüman’ım.
   Benim için ise Hristiyan Türk, Müslüman Araptan önce gelir. Hacca gitmişsindir, veya gideceksindir. Yol ve kalacak masrafı hariç üç beş vergi adı altında yol ve kalacak masrafının 2 katını ödeyenler oldu (1. derece akrabam var, bana masal okuma) Arapların ne kadar misafirperver olduğunu!! Din kardeşlerine ne kadar yardımcı olduklarını anlatıp durdular bana, bize!! Hangi Osmanlı savaşında Arap birisi ölmüş? İngiliz casusların 2 kelimelik lafına aldanıp şerefsizlik yapan din kardeşim dediğim insanlar değil mi? O benim din kardeşim olabilir elbet, ama araya çekilmiş sanal bir çizginin ötesinde “öz” kardeşim var.

   Kardeş kelimesine takıl, arkadaşına kardeş demezsin. Kardeşinin hristiyan olması onun senin kardeşin olmadığı anlamına mı geliyor? Kardeş olmak sonradan mı gerçekleşir, yani herhangi bir insanla kardeş sonradan mı oluyoruz?

   Din kardeşim diye ben onun kölesi olacak değilim ya, o benim din kardeşim peki ben onun değil miyim!

   Azerbaycan’da Türk olduğunu söylersen seni severler, kalacak yerde para ödemezsin.
   Arabistanda Müslüman olduğunu söylersen ters bakarlar, “Lan İslamiyet burda kuruldu banane senin Müslümanlığından” diye düşünür. Geceliği 1.000$ dan otel odası kiralar.

   Ha, fakir bi arap görürsen söyle de zekat verelim.

   • remre dedi ki:

    alabacak arkadaşım,
    “Benim için ise Hristiyan Türk, Müslüman Araptan önce gelir.” diyorsan zaten seninle aynı dini paylaşmıyoruz demektir.. şamanmısın nesin anlayamadım.. o zaman senin dinin sana, benim dinim banadır..
    nasıl bir mantığın var gerçekten çözemedim.. önce Türksün… sonra müslümansın.. bu nasıl müslümanlık? Allah aşkına anlat da bilelim.. yeni bir mezhep mi çıktı?? de açık açık ben müslüman değilim, inanmıyorum de.. valla anlarım .ama böyle saçma sapan savlarla klavye başında gereksiz gereksiz konuşma güzel kardeşim..
    Ne Alperen ocaklarında, ne ülkü ocaklarında ne de başka bir millyetçilik akımında hiç kimse senin sözlerini ağzına almaz.. alamaz…

    ama en güldüğüm yer de azerbaycan da türk olduğunu söylesen para almaz kalacak yer verirlermiş… :)))) hiç gittinmi baküye? öttürürler yemin ediyorum..

    Allah aşkına biraz akıllı olun.. güzeller güzeli bir coğrafyamız var.. mis gibi doğası var… gurur duyduğumuz tarihimiz, arslanlar gibi milliyetimiz, kardeşlerimiz var.. dinlerin en güzeli var… zeka var, kuvvet var be arkadaşım.. ha gayret biraz bunların farkında ol, ey benim güzel milletim…
    necip fazıl üstad ne demiş?
    Kaşı etmez insanın birlik olsa yer ve gök,
    Cibril`i dahi geçer, bir de sağlam olsa kök.

    kök sağlamda yapraklarda biraz sıkıntımız var..

    • Murat ALABACAK dedi ki:

     Bakü’ye işlerim dolayısıyla yılda 1 kez gidiyorum, emin ol benden iyi bilemezsin :)

     Ben de öyle diyorum, senin dinin sana benim dinim bana, he peygamberim diyorsan bana dinimi öğretmek için gönderildim diyorsan haşa oturur dinlerim, ama sen ne biliyorsan ben de onu biliyorum :)

     Ben önce Türk’üm derken, birisinin kardeş olmasını nasıl açıklarız ondan bahsediyorum, aklını din işleri kapsamış neyleri konuştuğumuzu unutup konuyu çarptırıyorsun. Türk olsun da isterse müslüman olmasın benim “kardeşim” olacak millet!!

     Aklına format mı atacaksın bilemem, insanların dinleri hakkında saçma yorumlar yapma. Şunca yorum yaptım hiç birinde islama hakaret içeren bir yorum gördün mü? Veya islamı yücelten?

     Göremezsin. Çünkü konunun/yazının din ile bir ilgisi yok!! İşiniz gücünüz insanların dinlerine burnunuzu sokmak.

     • remre dedi ki:

      murat arkadaşım, ne konuştuğunu-düşündüğünü benim anlamadığım gibi; kendininde pek anladığını zannetmiyorum…
      konuyu nereye çekiyorsun, nereye bağlıyorsun, neden bahsediyorsun valla çözemedim.. zannediyorum ki yaşın gereği bazı sıkıntıların var; Allah selamet versin senin işinde zor…
      (not: ileride hepsi düzelir moralini bozup toplumda takıntılı gezmene gerek yok, umudunu yitirme..)

 8. yemre dedi ki:

  Murat ALABACAK’ı tebrik etmek için yazıyorum bu yorumu. Yani olayı tutmuş nereden nereye çekip, nereye bağlamış. Merak ettim sadece yorumunda ” Türkiye sınırları içerisinde Türklere kötü davranan Kürtlerin yaşamasına da izin vermem. “ demiş. Bende Kürt filan değilim ama bakış açısını aşikar ortaya koymasına rağmen sormak isterim ;

  Türkiye sınırları içerisinde Kürtlere kötü davranan Türklerin yaşamasına izin verir miydi ?

  • Murat ALABACAK dedi ki:

   Ben de senin bakış açına hayran kaldım, hangi milliyetçi hareket kendisini haksız görerek kendisine ceza verir?

   • yemre dedi ki:

    He şimdi yani tüm Türkler ve Türk Milliyetçiliği, her ortamda ne olursa olsun haklı durumda bu ülkede ?

    • Murat ALABACAK dedi ki:

     Evet, ama kurduğun cümlelere özen göstermiyorsun. Bu ülke bu halkın. Bu halk ise Türkler, kürtler gibi ayrı devlet isteyenlerin değil. Kürtler ile kastettiğim bölümü tüm kürtler olarak değil, bağımsızlık isteyen boş yere bölünmeye giden yolu doğru yol olarak gören kısım. Masum olan kürtleri suçlayamam, bunu önceki yorumlarda anlatmaya çalıştım “Türkiye sınırları içerisinde Türklere kötü davranan Kürtlerin yaşamasına da izin vermem”

 9. nurkan dedi ki:

  @remre

  aynı veda hutbesinde faizin her türlüsü ayağımın altındadır demiyor mu peygamber efendimiz?

  Geçmişten günümüze bankalar en parlak yıllarını 2009 – 2012 yıllarında yaşadı ve yaşamaya da devam ediyorlar. Faizi kar payı vs. etiketiyle çıkarıp, açıkça her türlüsü haram kılınan faizi ; bizim bankamızdan alırsanız haram değil diyerek kılıfına uyduran kim?
  Hergün kredi kartı faizlerini ödeyemediği için kaç icra dosyası açılıyor biliyor musun? Kayıt dışı ekonomiyi azaltmak için kredi kartı kullanımını kim teşvik ediyor?

  aynı veda hutbesinde Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helal kıldınız demiyor mu peygamber efendimiz?

  Her gün kadınlar sokak ortasında dövülüyor hatta öldürülmüyor mu? Kadın haklarını sadece kadınlara iş bulmaya çalışmak, zanneden bir aile ve sosyal politika bakanlığı nerede?

  aynı veda hutbesinde Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman’a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. demiyor mu peygamber efendimiz?

  Ne işin var suriyede veya ırakta hatta libyada? Onlar müslüman değiller miydi?

  Kafanı kaldırıp bir bak bakalım müslüman bir ülkede mi yaşıyorsun yoksa müslümanın diyen insanların içinde mi?

  • remre dedi ki:

   güzel kardeşim,
   siz neyi savunuyorsunuz ben anlamadım?
   ülke yönetimini mi eleştiriyorsunuz, cahil halkı mı, peygamber efendimizin(SAV) veda hutbesini mi, yoksa islamiyeti mi?
   faiz olmayacak, kardeş kanı dökülmeyecek, kadınlar öldürülmeyecek… çok haklısın BUNLAR VAR DİYE biz müslüman değiliz… devlet iddia da oynatıyor milli piyango da.. vay dinsizler :)
   valla kardeş sen kafanı kaldır da bir bak bakalım, ben neler yazmışım sen ne anlamışsın..

 10. selim sırcı dedi ki:

  Bırakın allah aşkınıza teröristlerin kışı rahat geçirebilmedi için müzakere vs oyalıyolarlar işte saf milleti 3 ay sonra görürüm sizi bu yazıyı yazanı da tabi blogdan silmezse. Yaz gelsin güneşi görsünler yine vuracaklar askerlerimizi. Şehit cenazeleri gelince vatan millet sakarya azcık sırtınızı sıvazlasalar hepinizin ağzında kardeşlik türküsü. En fazla 3 ay sonra görüşürüz…

  • Caner Öncel dedi ki:

   Önce okuduğumuzu anlayalım sonra yorum yapalım. Ben terörist eylemleri hoş görmüyor veya dağdaki eli silahlılar için kardeşlik türküleri tutturmuyorum. Benim anlatmak istediğim ortadaki bir hatayı topyekün bir milletin üzerine yıkmanın yanlış olduğu. PKK ayrı bir kavram Kürtlük ayrı bir kavram. Kürtlerin arasında PKK’yı destekleyenler olduğu gibi lanet okuyanlar da var. Bu insanları görmezden gelip “Hepsini öldürelim kurtulalım” derseniz zalimlik yapmış olursunuz.

   Cem Yılmaz’ın dediği gibi; anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır.

   • selim sırcı dedi ki:

    Pkk ve kürtlük ayrı kavramlar demek. neden acaba PKK kelimesi lazlarla, boşnaklarlarla yada çerkezlerle yanyana gelince hiçbir anlam ifade etmiyor amar kürt kelimesiyle ürkütücü oluyor. Kürtlerin arasında PKK ya lanet okuyanların olduğu koca bir yalan.

    Sizin kürt arkadaşlarınız varsa ben de kendi kürt arkadaşlarımdan örnek veriyim. Doktorasını yapan kürt arkadaşıma şunu sordum;

    – Bu PKK nın terör örgütü değil de kürtlerin haklarını savunan özgürlük savaşcıları olarak kabul ettik diyelim. Ne ister bu savaşçılar? Ayrı bir bayrak farklı bir anayasa hatta toprak ister misiniz?
    – Kendi şahsım adıma cevap veriyim. T.C. her ne kadar kabul etmese de bir bayrağımız var. Anayasamız için de çalışmalar devam ediyor elbet özgürlüğümüzü elimize aldığımızda toprak konusunda T.C ile masaya otururuz. Ama bizim İstanbulda da Ankarada da Diyarbakırda da hakkımız var.

    Demem o ki sadece cahil olan Kürtler PKK sempatizanı değil. Okumuşu da cahili de bayrak toprak dil deyince ruhu okşanıyor. Yok biz Türklerle kardeşiz vs. lafta. Sana ekmek veren yaşlı kürt teyzeyle, ekmeğinin derdinde çırpınan amcayla kimsenin bir sorunu yok.O kürtlerin zaten lazdan çerkezden farkı da yok. Onları takan da yok. Müzakereler kendisini kürt halkını temsil eden bir ermeniyle imralıda yapılıyor. Meciliste biz kürt halkını temsil ediyoruz diyen vekillerin çocukları amerikada gününü gün ediyor.

    ve ben de cem yılmazın bir cümlesiyle bitiriyorum söyleyeceklerimi

    Haklısın son gülen sen olacaksın. çünkü geç anlıyorsun …

    • ahmettatar dedi ki:

     @selim sırcı senin o arkadaşın okumuş ama câhil hâlâ.. Kör câhil hem de.. Akademisyen olunca profesör olunca cehaletten kurtulmuş mu oluyor insan.. Cehalet gerçeğe herkesin gözleriyle bakabilmekle aşılır sadece kendi gözlerinin gördüğünün gerçek olduğunu düşünürsen hep câhil kalırsın ne kadar eğitim alırsan al.. O arkadaşın ölene kadar kurtulamaz cehaletten adam olmaz o hâin.. Arkadaşın diye küfretmiyorum ama ağız dolusu küfredesim var o çocuğa söylemeden edemeyeceğim.. Onun bunun çocuğu devletin kurduğu üniversitede eğitim almış üniversiteye kadar gelebilmiş devlete dua edeceğine ihanete yelteniyor Allah belasını versin inşallah.. Ben de bu tür söylemleri olduğunu duyduğum birini tanıyorum bir çocuk hazır giyim firmasının sahibi işçi çalıştırıyor evleri var arabaları yazlıkları mağazaları atölyeleri var bunlara sahip olabilmesinin tek nedeninin kendisi olduğunu sanıyor bu kara câhil de.. Bunlara sahip olabilmesini sağlayan bir devletin vatandaşı olmaktan gurur duymak yerine ihanet düşünüyor yatacak yeri olmayan şerefsiz..

 11. Caner Öncel dedi ki:

  Yani sözün özü bütün Kürtlere düşman olalım, hepsini düşman belleyelim bu mudur?

 12. selim sırcı dedi ki:

  sözün özü şu; mikro milliyetçilik yapan herkese düşmanım ben.

 13. alihan dedi ki:

  Babası Kürt , annesi Türk olan biri olarak konuşuyorum.Bu ülkede Kürt ve Türklerin düşman olduğunu düşünen biri varsa asıl o kişi bölücüdür.Daha 20-25 yıl öncesine kadar herkesin barışça yaşadığı bir toplumda birden herkesin düşman olması mümkün değildir.Sadece bazı kişiler cehaletinin kurbanı olmuştur ve çözümü silahda aramıştır.Tarihe bakanlar anlar , dünyanın hiç bir döneminde savaştan kârlı çıkan olmamıştır.Sadece savaşı yaptıranlar sevinen taraf olmuştur .Bu yüzden ülkemizi kurtarmak ve daha barışçıl bir ortam yaratmak istiyorsak içimizdeki masonları, amerikan sevdalılarını yok etmeliyiz ve eğer geç kalırsak bu ülkede ne Türk kalır ne de Kürt…

 14. ahmettatar dedi ki:

  Bana göre bu topraklarda yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk’ tür.. Ben de Tatar asıllıyım ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım bu topraklarda doğdum bu devletin hastanesinde dünyaya geldim.. Eğitim hayatımı bu devletin okullarında bu devletin görevlendirdiği öğretmenlerle tamamladım.. Ekmeğimi bu devletin iş kurma imkanı sağladığı işletmelerde çalışarak kazandım.. Evimde elektriğim suyum telefonum internetim var bu devletin sayesinde Türkiye Cumhuriyeti sayesinde var bunlar.. Canımın istediği gözümün gördüğü gücümün yettiği herşeyi alabilme şansım var bu devletin sayesinde.. Güvenilir, sıcak bir yuvam var bu devletin sayesinde.. Başım dara düştüğünde gidip yardım isteyeceğim devletin görevlendirdiği kurumlar var, sahipsiz değilim zor durumda kaldığımda, haksızlığa uğradığımda bana yardım edecek bir kurum muhakkak var bu devletin sayesinde.. Aç değilim, açıkta değilim, börtü böcek, kedi köpek yemek zorunda değilim, telden kafeslerin içinde yaşayıp kira ödemek zorunda değilim o kafeslere.. Ben hayvan değilim ben insanım ben insan gibi yaşayabiliyorsam bu bu devletin sayesinde.. Ben çalışıp çabalayaıp birşeylere sahip olabiliyorsam bu bu devletin sayesinde.. Benim kardeşimin anamın babamın bacımın toprağımın namusunu şerefini onurunu koruyan askerlerimiz var bu devletin sayesinde.. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna gitmemi sağlayacak ulaşım imkanları var bu devletin sayesinde.. Çoluğumun çocuğumun geleceğinin güzel olacağına dair umudum var bu devletin sayesinde.. Devlet varsa bunlar var yoksa hiçbiri yok.. Bunları sağlayan devlete nankörlük edenlerden ben razı değilim Allah’ da razı olmasın inşallah.. Gece uyurken gözlerinden kan boşalsın kulakları kopsun elden ayaktan düşsünler hepsi inşallah.. Bu devlete ihanet eden nankörlük eden geceyarısı ıssız bir sokakta biraraya toplanmış köpeklerin tecavüzüne uğrasın inşallah..

  • Murat ALABACAK dedi ki:

   Türk’lük ve Türkiyeli’lik bambaşka şeyler. Sen kendine Tatar diyorsun ya, bi geçmişin bi kan bağın var. Bizim de geçmişimiz, bi kan bağımız var. Bu ülkenin ismine Türkiye konuldu çünkü bu ülkenin ismi düşünülürken Osmanlı’da azınlık görevi gören “Türkler” artık kendi devletlerine kavuşmuş olacaktı.

   Türk’lük ve Türkiye’li olmak bambaşka şeyler! Neyi nasıl algıladığınıza dikkat etsin herkes, Türkiye’de yaşayan herkes Türk değil,
   TÜRK VATANDAŞIDIR (ki yeni anayasada artık “türk” ibaresi yerine doğrusu olan “türkiyeli” deyimi kullanılacak)

   • ahmettatar dedi ki:

    @Murat ALABACAK Türkiye de yaşayan herkes Türk değil TÜRK VATANDAŞIDIR demişsin TÜRK VATANDAŞI olmaz TÜRKİYE VATANDAŞI olur doğrusu böyle yazılmalı.. Nüfus cüzdanlarında uyruğu kısmı mevcut yani diyelim ki Suriye göçmeniysen ve vatandaşlık hakkı aldıysan uyruğu kısmında Suriye ibaresi oluyor bildiğim kadarıyla yani devlet de kimsenin bağlarını inkar etmiyor ama onu vatandaşı olarak kabul ediyor artık sen de bir TÜRK’sün diyor vatandaşlık vererek.. Türkiye vatandaşlığı vererek.. Ne büyük bir onur ne büyük bir gurur kaynağı T.C. vatandaşı olmak TÜRK olmak.. Bu şerefe nail olmasına rağmen nankörlük edenlerin yazın ortasında kemikleri donsun soğukta inşallah..

    • Murat ALABACAK dedi ki:

     haklısın yanlış yazmışım, TÜRKİYE VATANDAŞIDIR

     Türk’sün diyordu, yanlışı yapıyordu şu zamana dek. Türk’lük bir devletin halkına verilen isminden önce bir millet ismidir. Azerbaycan’da binlerce kişini kendisine sorulduğunda Türk’üm diyebiliyor. Uyruk tamamen farklı, uyruk bu vatandaşlığa geçmeden önceki vatandaşlığının bulunduğu ülkedir.

     Türk olduğunu hisseden Türk’tür diye bir saçmalık yapmiycam, Kendi geçmişinde orta asyayı görebilen, Türk devletleri için canını vermiş birisini bulabilen herkes Türk’tür gibi bir şeyler söylebilirim ama.

     Türk’lük aslında 2 farklı anlama geliyor, Türkiye cumhuriyeti halkına Türk deniyor(dediğim gibi artık Türkiye’li denecek)
     Aynı şekilde yıllar boyu ayakta kalmış bir milletin ismine de denk geliyor.

     Türk olunmaz, Türk doğulur gibi sözler vardır duymuşsunuzdur, ne kadar mantıklı!

 15. Çetince dedi ki:

  Türk ve Kürt eşit değildir diyen dostlar.. Bkz. FAŞİZM! Terör denilen icat, faşizmin eseri değil midir? Bende Çeçen asıllı Türk’üm. En az sizler kadar milliyetçi ve vatanseverim. Ama milliyetçi olmam, insan ayrımı yapabilme hakkını vermez bana. Öyle Kürt dostlarım vardı ki, bin tane Türk dostumu cebinden çıkartırdı. Ayrım yapmak bölücülüktür! Terörün ta kendisi bölücülüktür. PKK denilen yavşumat .bnelerin amacıda budur. Kürdü Türk’ten ayırmak! Onlar yapıyor, Biz yapmayalım bari!
  Saygılar.

  • Murat ALABACAK dedi ki:

   Tam aksine bilir misin bilmem, PKK stalin’in ve marksizm’in izinden gider. Faşizm ise PKK’nın örneklerinin en azılı düşmanlarıdır. Suçlama yapmadan önce suçladığın konu üzerinde iyi çalış.

   • Çetince dedi ki:

    Peki.. Sana Faşizm ve Sosyalizmin açıklamasını yapmanı istesem? Herşeye eyvallah ederim de, sen hangi akla mantığa uyup Pkk ile Sosyalizmi bağladın? Kardeşim, FAŞİZM; IRKÇILIKTIR! (faşistlerin deyimi ise “milliyetçilik”) KÜRT – TÜRK demek nedir? Yıllarını ver, gelsin biri sana “dersine çalış” desin. Yok öyle bi kabak..
    Laf yapma.

    • Murat ALABACAK dedi ki:

     Derste uyumuşsun demek ki :) PKK ile sosyalizm’i nasıl bağladığımı düşün. Düşünemiyorsan CTRL+N(Yeni sekme) >> google.com >> ara: “pkk ve sosyalizm”

     Ha bu arada, senin gibi binlerce insan bu konuya yıllarını verdi, aklında tut

 16. Çetince dedi ki:

  http://www.youtube.com/watch?v=R8iWskla-e4

  süper parça :D All day, All night.. keyfimiz yerine gelsin Caner’im :)

 17. Çetince dedi ki:

  bak kardeşim. işimi gücümü bir kenara bıraktım sana yazıyorum. Sosyalizm=Adalet ve İnsan hakları.. Google’a selam söyleyim, sana bişi olmasın. Faşizm=Irk ve Millet ayrımı. mantıken çıksana bi yola. varsa tabi. Polemiğe dönecek iş. Neden bu wp’de kendi yorumumu silemiyorum ki. Videolar karıştı. Özür dilerim Caner. :( Şimdi bende anarşist olacam, bunu vuracam. La kardeş, ilk yorumundan beri millete laf koymaya çalışmışsın. Yanlış sulardasın. Muhalefeti severim ama sidik yarıştırmaya dönene kadar. Pkk ile sosyalizmi bağdaştıran hıyardan başka bişey değildir. Yıllarca pkk denilen d.mbükler komünizmi kullandılar! Deniz Gezmiş gibi garipleri terörle suçlayanlarda aynı zihniyet! Sende onlardansın. bıyığında var mı ? :) Neyse. Bu konuya son yorumumdu bu. Bir daha tek kelime yazmicam, zira İŞİMİZ VAR!

  Saygılar efenim..

 18. Çetince dedi ki:

  sözünü dinledim. Google’da CTRL+N(Yeni Sekme) yapıp type=pkk ve sosyalizm yazdım. bi siteden ilk 4 satır yorumu aynen aktarıyorum;

  1- sözlükteki ve ülkedeki tüm faşistlerin yaptığı hatadır.
  (bkz: pkk sizin gibi milliyetcilik yapmaktadır)

  2- var olan yanlış bir kanıdır.

  3- amerika’yı küba sanmaktır. bu adamlar kimin emrinde? abd ordusu… abd ne? ee?

  4- yanılgıdır. türk sosyalist olabilir . ama baktığımızda pkk nın da kendisini sosyalist olarak tanımladığını görüyoruz. fakat kürtçülük yapmaktan öte bir poh değiller. pohun dumanılar.

  Hayırlı işler… :)

 19. Murat ALABACAK dedi ki:

  PKK’nın “Kutsal kitap” saydığı ve Abdullah Öcalan’ın yayınladığı Wêşanen Serxwebûn 127 isimli yazıyı/kitabı okursanız daha doğru olacaktır. Çünkü google’ı kullanarak ne kadar yanlış sonuca “ulaştığını” farkettim. PKK milliyetçilik yapmaz, onun amacı kürtlerin baskı gördüğünü iddia ederek bu baskıyı kaldırmak için yeni bir devlet kurmayı gerçekleştirmektir.

  Yine Abdullah Öcalan’ın örgüte dağıttığı kitap olan “Sosyal Devrim ve Yeni Yaşam” kitabı her şeyi özellikle PKK’nın son zamanlarda arkasına sosyalist/komunist toplumu almaya çalışmasını (ki çok mantıklı bir hareket, örgüt olmaktan çıkıp özgürlük savaşçıları sıfatını kazanıyorlar) anlatıyor.

  Bunca eser varken, ben ne diye seni google’a yönlendirdim anlamadım. Kitapları buralarda edinmen zor, doğuda kaçak olarak satan bölgeler, veya internet üzerinden alabilirsin.

  Ayrıca Türk sosyalist olabilir ne demek? Türk hiç bir zaman sosyalist olamaz, en azından Türkiye Türkleri olamaz çünkü Atatürk’ün koyduğu ilkelerle hareketen aşırı milliyetçi bir Türk’ün benimseyebileceği sosyalist felsefik düşünce “nasyonal sosyalizmdir”

 20. Murat ALABACAK dedi ki:

  “her sosyalist teröristtir” i mi anladın koca yazımdan, dingil kafamı attırıyosun ya.

  PKK =< Sosyalist, Sosyalist (kapsar) PKK
  yetmiyor mu? PKK sosyalizmi benimsiyor diye her sosyalist PKK üyesi mi olacak lan, çocuklara laf anlatıyoruz burda

 21. Caner Öncel dedi ki:

  Beyler tartışalım, fikirlerimizi beyan edelim fakat olay karşılıklı hakaret boyutuna ulaşmasın rica ediyorum.

  • Murat ALABACAK dedi ki:

   Son yorumuma kadar sakindim, ama onun son yorumundaki hakaretleri ister istemez sinirlendirdi. Saygılar efendim derken bile ince hakaret var. Saygı insanı diğer yaşam formlarından ayıran şeylerden biridir diye hatırlıyorum.

 22. Çetince dedi ki:

  yazmayacağım dedim de, dayanamadım :) Senin her lafında her kişiye bir hakaret var, dengim değilsin. bunu adım gibi biliyorum. Hem yaş, hem zeka. Google’da arat demiştin, arattım. Sonucunuda naklen attım. Senin gibi kibar zihniyetler hala pkkyı sosyalist HALK kahramanı gibi görüyor. SOSYALİZM HALKIN YARARINA İŞ YAPAR! Ben çıkıp desem ki, “50 cent benim! Adım Curtis Jackson” inanacakmısın? kulaktan dolma büyüyorsunuz. DİNGİL, her sosyalist teröristtir cümlesini nereden çıkardın? Kibar kardeşim. Terörist insan sosyalist olamaz diyorum, “Sosyalistler teröristtir dedin” diyorsun… Kibarca laf sokmam, icab ederse direk sokarım. İcab etmemişti şu zamana kadar. Burada yazmıyorum dostuma nezaketten. Var gerisini sen anla.
  Saygılar, Hürmetler, Sevgiler benim sürekli kullandığım sözcüklerdir. Zira saygı, kazanılan bir şeydir. Dostlarım bilir, insan kırmam! Senin gibi her yoruma sataşıp, saygıdan bahseden bir tip değilim. Senin yorumlarını görene kadar yorum yazmamıştım.
  Tekrar;

  Teröristten, sosyalist olmaz! Terörist insan FAŞİSTTİR! Çünkü bir ayrım peşindedir. Terorism = Şiddet yanlısı, bölücü, aşırıcı zihniyet! Aşırıcı milliyetçilik, ırkçılık, ayrımcılık, tarafçılık bizim lugatımıza FAŞİZM olarak girmiştir!

  Sen neden google’da aramadığın şeyi bana “ara” diyorsun? Aradım, sonucunuda attım. Sözlük sitesi. Tamamen bağımsız! İlk sırada 4 tane aldım. Dahası da vardı. Görebilirsin. CTRL+N yap, Google.com > pkk ve sosyalizm
  Her sosyalistim diyen öyle olsaydı. oh işimiz mis.. Anladın?
  @Caner;
  Dostum, lütfen dayanamayığ bir daha yazarsam onaylama. Teşekkür ederim.

  SAYGILAR… :)

  • Murat ALABACAK dedi ki:

   Neyse ben buraya ne yazsam da sen yine oturduğun yerden hakaret etmeye devam edeceksin. Tartışmadan kaçarken karşıdakine zarar vermenin en mantıklı yoludur, hakaret. Bir insan diğerlerinin sevmediği şeyi seviyorsa, onun hakkında derin bilgisi vardır, onun için iyi gelen şey o’dur. Kimsenin yapamadığını o yapmıştır, kötüyü de incelemiştir. Bu cümlelerden ne çıkaracağını biliyorum da işte diğerleri okurken belki ne demek istediğimi anlar diye yazıyorum.

   bana deniz gezmişi de senin gibi dingiller terörist sanıyor demedin mi? ben de sana bunu açıkladım! asıl sen nerden çıkardın benim deniz gezmişe terörist dediğimi?

   PKK sosyalizmi benimsiyor dedim, onu kullanılıyor. Sosyalizmin savunucusu demedim. Örgüt üyelerine sosyalizmin, marksizmin amaçlarını aşılıyor.

   Ben sosyalist değilim, üçüncü görüşün egemen olmasını isterim, “toplum” için en iyisi odur. Ama eğer ben başa geçseydim hitlerin, fransisconun, mussolinin yaptığını yapardım, “benim” için en iyisi budur, çünkü ben kötüye gidiyorsam biri beni kötüye itiyor demektir. İyi ki lider olma çabasına girişmemişim.

   Yorumlarımı en baştan okumanı tavsiye ediyorum, hangisinde hakaret görüyorsun? Veya hakaret gördüklerine dikkat et, “cevap” şeklinde yapılmış yorumlardır. Hakaret içeriyorsa da cevap yazılan yorumda bana hakaret vardır, o yüzden.

   Hata yaptığımı kabul ettim, senin gibi insanlar doğrulanmış sitelerden uzaklaşıp 10. sayfada 30. sayfada bi sözlük, bi blog yazısı bulur. İnternet bilgi “çöplüğü”dür. Çöplüğü karıştırman gerekir, veya ne bileyim bi git birebir görüş PKK’yı savunan bilgi birisiyle.

   PKK sosyalist değildir, milliyetçidir diyen insanlar önüme doğru dürüst bi kaynak sunamaz ama ben sadece bu yazının altında 2 öz kitap ismi paylaştım. Beni dinleme git kitapları oku diycem, ama beni dinlemeyeceğin için gidip kitapları karıştırmayacaksın.

   Saygılar, hürmetler gibi kelimeler doğru yerde kullanılmazsa farklı anlamlara gelebilir diye düşünüyorum.

   • ahmettatar dedi ki:

    @Murat Alabacak sen hakaret etmiyorsun belki ama bazı insanları tahrik edebilecek bir üslubun var zaman zaman bende bu üslupla konuşur antipatik görünürüm çoğu insana.. Bak şu cümleler hararetli bir tartışmaya odaklanmış adama ayakkabı fırlattırır anayasa kitapçıüı fırlattırır mesela..: “Suçlama yapmadan önce suçladığın konu üzerinde iyi çalış.” demişsin bu bir.. “Ha bu arada, senin gibi binlerce insan bu konuya yıllarını verdi, aklında tut” demişsin bu iki.. “PKK sosyalizmi benimsiyor diye her sosyalist PKK üyesi mi olacak lan, çocuklara laf anlatıyoruz burda” demişsin bu üç ha birde ben üzerime alınmadım ama gözümden de kaçmadı değil.. “Neyi nasıl algıladığınıza dikkat etsin herkes” demişsin bu dört.. Bu tip emir kipi içerdiğini düşündüren cümleler antipatik görünmene neden olur.. Belli ki kafası çalışan bir kardeşimizsin sanıyorum bu hususta daha dikkatli olmanın senin için faydalı olacağının da bilincindesin.. Ben de kendimdeki bu hususu törpülemeye çalıştığımdan sen de farkına var istedim..

    • Murat ALABACAK dedi ki:

     Buralarda bi hakaret göremiyorum, cümlelerin sırası hoşuma gitti. Son bi iki cümlemde direk olarak laf sokmaya çalıştım ama olmadı galiba, sonuncusunda da elim ayağım titredi yanlış yazmışım.

     Ayrıca dediğimi hatırla “Cevaplarımda hakaret görebiliyorsan bu cevap yazdığım yorumun bana hissettirdiği hakarettendir”

     Ben bu cümleleri laf sokma, hakaret amacıyla kurmuyorum genelde. Bu tarz da cümleler hem konuyu ciddileştiriyor benim için, hem de cümlelere kendi çapımda süs veriyorum. Genel de bu tarz konuşurum günlük hayatta da, şuana dek sorun çıkaran olmadı.

     Düzeltecek miyim kendimi? Hayır, böyle daha güzel oluyür

 23. Bilgehan dedi ki:

  Arkadaşlar konunun özünden farklı yerlere gidilmiş.Buyrun işte imralıya giden heyet aracılığıyla terörist başından ilk “tweet”. Bakın ne yumurtlamış…

  “Devletin ve PKK’nın elinde tutsaklar var. PKK elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar.”

  Bu açıklamanın okunduğu anlamı hiçbir şey ifade etmiyor. Peki gerçekte ne ifade ediliyor?
  DevletPKK birbirine denk, muadil iki kurum, birinde PKK nın askerleri tutsak durumda, diğerinde Devletin. Tutsak ne zaman olur? Savaşta
  Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar ne demek? Umarım en kısa zamanda af çıkar da tutsaklar ailelerine kavuşur demek. Şimdi soruyorum Devletin elindeki bir numaralı tutsak kim?

  Algılar nasıl da değiştirilmeye çalışılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin elinde olanlar tutsak değil mahkum veya tutukludur. Yani işledikleri suçdan ötürü hüküm giymiş veya yargılanan kimselerdir. Savaş sırasında elegeçmiş askerler değildirler. Yani bir devlet büyüğümüzün dediği gibi “Aldıkları kellelerin hesabını vermekte”dirler.

 24. Esat Tanören dedi ki:

  Caner hassas bir konu tabii biraz kaşımak gibi olmuş böylesi bir yazı, ben senin yazını iyi anladığımı düşünüyorum, bunda bir sorun yok ama bugünkü ortam nedeni ile rahatça her tarafa çekilebilecek altında kavgalar edilebilecek hale istemeden de olsa gelmiş. Bende görüşlerimi paylaşmak istiyorum, tek tek isim vererek cevap şeklinde yazmayacağım ama konuyu takip edenler zaten anlar.

  Öncelikle Caner ana yazına katılıyorum, böyle değildik ve tabii ki kimse akrabalık bağımız olan ve terörü savunmadığını bildiğimiz insanlara terörist dememizi onlara saldırmamızı bekleyemez ve isteyemez, en azından ben de bu gaza gelmeyenlerdenim. Fakat uzun zamandır doğal olarak bu olayları takip ediyorum ve genellikle de yaptığım bazı ileri görüş düşüncelerinde yanılmıyorum, 3 ay sonra ya ya terör örgütü ya da onun siyasi uzantıları aynısını dile getiriyor, 4 yıl önce bakın bu adam muhatap alınacak derken bana “…tir git lan” diyen arkadaşlarım nedense bu mevzuları bugün benimle konuşmuyor, 2 yıl olmadı daha iş yerinde dedim ki böyle heyecanlı bir arkadaşa (kendisi bir ab ülkesi vatandaşı ve askerliğini de orada yapmış, askerlik dedikleri şey akşam eve gidiyorsun ha mesai gibi) dedim ki, “bu adamlar 30 senedir terör üretiyor, savaşarak, sen 5 yıl orada görev yapan özel harekatçının psikolojisinin bozulup topluma adapte olamadığını kabul ediyorsun, peki bu adamların nasıl adapte olması gerektiğini söylüyorsun, diğer taraftan sen olsan onca sene eline silah alacaksın, sonra biri gelip, hadi kardeş kapatıyoruz dükkanı başınızın çaresine bakın derse ne yaparsın” dedim ve ekledim “bak görürsünüz onlar silah bıraksa bile hapse girmesinler hatta eyalet olalım onlarda askerimiz olsun diyecekler” dedim, 3-4 kişi idik, herkes sustu bu arkadaş “al işte koduğum bu da terörist” dedi, şimdi ben bu gerizekalının kıçına yaptığım askerliği yapıştırırım ama gerek yok, çünkü maalesef çoğunluğumuz böyle, ha bir not bu arkadaş gidipte bir pkk lı ile tartışamaz, ben her fırsatta yapıyorum.
  Evet bende genetik olarak Türk değilim ve bunu lise yıllarımdan beri söylüyorum, milliyetçi camianın resmen yönettiği bir okulda okudum, o zamanda söyledim, o zamanda tepki gördüm, hala da görüyorum ve yine soruyorum hadi bana Türkiye toprakları içinde genetik olarak bir TÜRK gösterin, üzgünüm ama yok. Diğer taraftan EVET hepimiz TÜRKİYELİZ ve yine EVET kendimizi TÜRK olarak hissetmeliyiz, ama bu yukarıda sizin söylediğiniz gibi Amerika ya da onun taklit ettiği Osmanlı tarzı bir vatandaşlık, aidiyet kavramı olmalı, ha genetik olarak Türk olduğunu düşünende buyursun düşünsün, savunsun, bu da abes bir şey değil bana göre ve şunu eklemeden edemeyeceğim, politik olarak milliyetçiliği savunmam ama ben Türkiye’de gerçekten Devlet Bahçeli ismine teşekkür edilmesi gerektiğini düşünüyorum, eğer bu ülkede hala içsavaş çıkmadı ise, hala bu kadar azmış bir kürt milliyetçiliği karşısında fiziki bir karşı koyma yok ise (şu karadeniz olayları falan geçin, kast ettiğim biz çocukken olan tarzda hadiseler) gerçekten bu adamın camiasını bir şekilde kontrol etmesinden kaynaklanıyor, eğer bugün sokağa çıkın dense yaşayacağımız hadiseler çok ama çok kötü olur, ben böyle görüyor ve şahsım adına da gerçekten teşekkür ediyorum.
  PKK yı okuyup öğrenmeye gelince, ihtiyaç hissetmiyorum. Karşı görüş okumaya karşı değilim, aksine insan inanmadığı ya da karşı çıktığı fikride öğrenmelidir, araştırmalıdır, ama neymiş yok sosyalist olduğu için teröristmiş ya da teröristler sosyalistmiş demek müslüman eşittir terörist demekle aynı benim için. Bu kavramların için çok iyi bilmiyorum ama bildiğim kadarı ile pkk sosyalistten daha çok marksist leninist komünist ideolojiyi benimsemiştir ve bu yönetimlerin yaptıklarını herkes biliyor, mesela benim soyum bunlar tarafından topraklarından kovuldu ve soykırıma tabi tutuldu, yani benim için komünist = faşist, çünkü fikrini baskı ve şiddet kullanarak halka kabul ettirir, kanun falan demeyin bana kanunu yazanda o yönetimi uygulayandır, NS almanyasında da kanun vardı ve evet pkk olsa olsa nasyonal sosyalist olabilir daha fazlası değil. Sosyalist devlet nedir, halkın faydalanma şekilleri nelerdir falan iyi örnekleri var dünyada ve hiçbiri de kan ile kurulmuş değil.
  Uzun yazmayı severim ama çok uzatmayayım, son olarak şöyle toparlayayım. Biz bölündük arkadaşlar, “hepimiz kardeşiz” falan geçti bunlar, yukarıda bir arkadaşımız yazmış katılıyorum, o sokakta bağırışıp çağırışıp slogan atan kalabalıkların pkk nın da gözünde bir önemi yok, bundan çok daha önemlisi pek çok aklı başında, mürekkep yalamış ve gerçekten iyi olarak tanımlayabileceğim insanlarında ağızlarından duyduklarım bana sadece bunu söylüyor, bir arkadaşım şöyle diyor “biz bu filmde oyuncu olmaktan sıkıldık, kendi filmimizi çekmek istiyoruz” ona bunu söyleten detayı burada yazmayacağım ama böyle düşünüyor, çocuklarına okula gidene kadar Türkçe öğretmeme fikrini uygulayanlar var hemde büyükşehirlerde, peki ya biz? Çokmu temiziz? Van depremi sonrasında olanlar neydi öyle, yine işyerimden örnek vereyim, ağız dolusu hakaretler ile “iyi oldu hepsi gebereydi” diyenler, ama odaya pkk lı olduğu bilinen bir iş arkadaşı girince hemen susarlar, yemekhane görevlisi kadına selam verir yerine oturunca, “bu şerefsizler var ya” diye söze başlarlar. Genelleme yapmıyorum ama görüyorum ki psikolojik olarak biz çoktan bölündük ve yarın bir gün fiziksel olarak bölünsekte görüyorum ki bu çoğu arkadaşa koymayacak, kimisi lanet olsun diye bir şey demeyecek, kimisi kanıksadığı için, kimisi artık evladım orada ölmek zorunda değil diyerek ama gidişat böyle. 1998 de askerden döndüğümde bende terörün bittiğine inanmıştım, peki ne yaptık geçen 10 yıl içerisinde? Hiçbir şey, onca zaman sonunda kalkıp yok açılım yok saçılım, yok demokratik haklar demek artık abes, çünkü 1998 de %30 olduğuna inandığım pkk sempatizanlığı bugün görüyorum ki kürt toplumu içinde %70 lere tırmanmış durumda, ağzını açan herkes en basit hali ile “onlar sayesinde bu kazanımlar oldu” diyor, buna inanıyorlar, bizim için yanlış olan bu fikir onlar için çok doğru ve dediğim gibi zaten inanmış olanlarını maalesef konuşarak ikna etmekte mümkün görünmüyor.
  Siyasi tarafı ile tartışmak istemiyorum ama bu saatten sonra bu işten en az zarar ile kurtulmak tek hedef olmalı, benim cephemde görünen başka bir gerçek yok. Ben selam ve saygı ifadelerini severim altında da artniyet aramam, bir ara bir forumda ben Tatarım Türk değilim dedim diye dangalağın biri bana saydırmıştı da, Allahın selameti üstüne olsun dedim diye de kudurmuştu, bu hakaret imiş, ben böyle düşünmüyorum.
  Herkese saygılarımla.

  • Murat ALABACAK dedi ki:

   Sadece bir kısmı okudum, devam edeceğim.

   Sosyalizm, Marksizm ve komunizm neredeyse aynı şeydir. Marksizm daha çok felsefik bir ideolojiyken, Sosyalizm ve komunizm birer dünya ideolojisidir ve şuanki dünya sistemine ayar verme çabasındadır. Liberalizm(birey tabanlı özgürlük, şuan yok)’e giden yolda bir önce aşama, bir hazırlık aşaması oluşturulmuş, buna da Kapitalizm denmiş. Milletlerin varolduğu ama yine de bireyin yaşaması için bireysel olarak çalışması gerekiyor bu kapitalizmde.

   Sosyalizm ise Komunizm’e(ilkel yaşam biçiminden doğan, sıkı devlet sistemi; bireyi yanlız bırakmaz, sosyalizm ismi “sosyal” isminden türer) giden yolda bir hazırlık aşamasıdır, o geçiş evresinin ismidir. Bunun örneklerini günümüz Rusya’sında, Çin’inde, Kuzey Kore’sinde falan rastlayabilirsin.

   PKK kuruluş da tam olarak siyasal bir amaç gütmüyordu, o zamanlar tam bir “terörist” örgüttü. Ama son 10 yılda sınırları olmayan bir devletin ordusu niteliğine büründü, sosyalizm/marksizm adı altında dünya çapında devletlere “bakın ben bu sisteme inanıyorum ve bu sisteme göre benim için ayrı bir devlet kurmaları gerekiyor” diyor. 30-40 yıl önce neredeyse hiç bir devlet PKK’ya yanaşmaz iken, bugün ismi ABD ile, Fransa ile, Almanya ile, özellikle TÜRKİYE ile geçiyor.

   Devlet bugün bu bir kürt sorunu olmaktan çıkmış bir Türk sorunu haline gelmiştir, dünya genelinde sorunu yaratanların çağlar boyu gittiği yere savaş ve ölüm götüren Türklerin olduğuna inanılır hale gelmiştir. (Son cümleyi Polonya’da lisede öğrencilere dağıtılan tarih kitaplarında görmüştük, çok etkilenmiştim halen daha bunun şokundayım, dünya bizi harbiden yıllar boyu “gittikleri yere huzursuzluk götüren” gibi bir sıfatla mı nitelendirmiş ya)

   Yorumunuzu tam okumadığımı tekrar belirtmek isterim.

  • Bilgehan dedi ki:

   Genelleme yapmıyorum ama görüyorum ki psikolojik olarak biz çoktan bölündük ve yarın bir gün fiziksel olarak bölünsekte görüyorum ki bu çoğu arkadaşa koymayacak, kimisi lanet olsun diye bir şey demeyecek, kimisi kanıksadığı için, kimisi artık evladım orada ölmek zorunda değil diyerek ama gidişat böyle.

   İşte tam da oluşturmak istedikleri bezgin psikoloji. Çok sistematik bir biçimde, ilk yazdığım cevapta bahsettiğim zevatlar aracılığıyla yapıyorlar bunu. Fiziksel olarak mümkün olmayan birşeyi, ilkin akıllarda mümkün kılıyorlar. Daha ben lise yıllarındayken, dershanede tarih-coğrafya derslerine giren hocamız, ders sonlarına doğru laf lafı açtı şekliyle konuyu federasyona getirdi. Federasyonun aslında ne kadar faydalı birşey olduğunu, bürokrasiyi hızlandırdığını vs bahsetti. Ben de kendisine hocam iyi hoş diyorsunuz da federasyonların sınırlarını hangi kritere göre belirleyeceksiniz? Federasyonların isimleri neler olacak? diye sorduğumda ben onu kastetmedim şeklinde kıvırıp konuyu kapatmıştı. (Daha mevcut iktidar ortada yokken.) Hangi dershane olduğunu söylememe gerek yok. Başkanlık sistemini destekleyen çevrelere bakmanız, iyi bir tahminde bulunmanız için yeterlidir. Ben daha o zamanlar, bu çevreler ülkeye federasyon getirmek istiyor şeklinde etrafımdaki insanlara anlattığımda, yok canım daha neler şeklinde tepkiler alıyordum. Bugün gelinen nokta ortadadır. İşte günümüzün seçmenini 10-15 yıl öncesinden programlayacak kadar sistematik bir ilerleyişten söz ediyorum.

   ağzını açan herkes en basit hali ile ?onlar sayesinde bu kazanımlar oldu? diyor, buna inanıyorlar

   Evet inanırlar. Terörü yenmeden, bu gibi şeyleri yaparsanız, terör bundan kendine paye çıkarır. İnsanda güçlüden yana olmak gibi bir psikoloji vardır. Eğer devlet bölgede gücünü yeteri kadar göstermezse o boşluğu terör doldurur. Vatandaş da zarar görmemek için gücünü hissettiğinden yana durur. Devlet askeriyle, polisiyle, kanunuyla, adaletiyle, nizamıyla, yatırımıyla, terörü ezerek gücünü hissettirecek ki vatandaş da kendisini himaye etmesi için başka güç aramayacak. İşte o zaman yapılan her iyileştirme devletin hanesine yazar.

 25. Murat ALABACAK dedi ki:

  Yazım hatası sayılmaz aslında benimkiler :D uzun cümle kurucam diye duraksıyorum arada ha işte o arada başını yanlış hatırlıyorum :D

 26. Atakan Kandemir dedi ki:

  Ellerine sağlık Caner. Yazını paylaşacak kadar çok beğendim ama okumadan yazının başlığına bakanlar yanlış anlamasın diye paylaşamadım :) Bitiş cümlen tam can damarından olmuş, çok güzel özetlemiş.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.