Twitter’da sizi kimlerin takip etmeyi bıraktığını öğrenin (Uygulamasız)


Böyle ince hesaplardan oldum olası tiksinmişimdir, gerçi ben bizzat Twitter’dan ve onun gibi popüler kültüre hizmet eden diğer bilimum oyuncaklardan da tiksiniyorum. Bana göre bunlar iletişim araçları olmaktan çok insanları yok yere zaman öldürmeye teşvik eden, iş gücünü örseleyen, verimliliği düşüren faydasız icatlar. Arada devrim falan yapmak için kitlesel iletişim araçları olarak kullanılıyor olmaları zarardan çok fayda sağladıkları anlamına gelmiyor.

Konumuza gelecek olursak: Twitter’ı, 30 yaşına gelmiş olmasına rağmen ergenlikten çıkamamış bir çok insanın aksine özlü söz paylaşmak için değil, sitemi daha çok insana ulaştırmak için kullanıyorum. Bir nevi reklam platformu gibi yani. Hal vaziyet böyleyken ve bu camiada henüz acemiyken sağdan soldan duyduğum “takip edeni takip ederim, kimlerin sizi takibi bıraktığını öğrenin” türü cümlelere acaip ifrit olurdum. “Ulan altı üstü iki sıçmık söz yazıyorsun, on kişi fazla beş kişi eksik okusa ne olur?” diye düşünürdüm. Lakin zamanla öğrendim ki kazın ayağı öyle değilmiş.

Evet, işin içinde yine ince hesaplar varmış fakat bu seferkiler tam olarak benim bam telime dokunan türdenmiş. Uyanık geçinen bazı denyo bireyler ve kurumsal Twitter hesaplarını yöneten bazı sosyal medya uzmanları (!) hızlı bir şekilde insanları takibe alıp kendilerini de takip etmelerini sağlıyor ve bir süre sonra sırayla hepsini takip etmeyi bırakıyorlarmış. Böylelikle ortaya “Sadece 3 kişiyi takip ediyor olmasına rağmen binlerce kişi tarafından takip edildiğine göre bu firma/birey harbiden çok sağlam olmalı” türü bir imaj çıkıyormuş. (Ne kadar çok “takip” dedim değil mi? Evet, benim de midem bulandı).

Yani bu Hattori Hanzo’lar aslında Facebook sayfalarını daha çok insanın beğenmesi için kıçını yırtan, türlü cambazlıklar yapan dev kurumsal firmalarla aynı amaçlar için çalışıyorlarmış: Marka olmak, marka bilinirliğini arttırmak ve değerini yükseltmek.

Ben de arkadaş öyle çıkıntı bir adamım ki, benim üzerimden rızam dışında prim yapmaya, beni herhangi bir şekilde kullanmaya çalışanlar sırf amaçlarına ulaşamasınlar diye onların harcadığı eforun on katını harcamaya razı olur, çorbadan çıkan küçük sinek olmak için elimden geleni yaparım. Hani sırf kendilerine en ufak bir faydam dokunmasın, istatistik hanelerilerine +1 değer olarak yazılmayayım diye.

Hal vaziyet böyleyken ben de “kimlerin sizi takibi bıraktığını öğrenin” furyasına dahil oldum ve böyle bir hizmeti minimum zarar karşılığında sağlayabilecek bir yerler aradım. Twitter böyle bir seçeneği özellikle sunmuyor, neticede adamlara birbirini deli gibi takip eden kullanıcılar lazım ki site daha fazla kişi tarafından kullanılsın. Harici olarak bu hizmeti veren sitelerin çoğu da bilgilerinize erişmek, sizin adınıza twit yazıp kendi reklamlarını yapmak gibi üçkağıtlar peşinde. Derken şu site ile tanıştım. Öyle güzel ki, kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi. Tek yapmanız gereken sitenin orta yerinde bulunan inputa twitter kullanıcı adınızı girmek ve entıra basmak. Site bir kaç saniye içinde kimlerin sizi takip etmeyi bıraktığını söylüyor, size de uyanıkları leblebi gibi ayıklamak kalıyor. İşin en güzel tarafı da kimsenin twitter şifrenizi istemiyor veya sizi reklam yapmaya zorlamıyor olması.

Buyrunuz efenim, leblebilere giden yol: http://www.friendorfollow.com/

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

6 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir