Twitter’da sizi kimlerin takip etmeyi bıraktığını öğrenin (Uygulamasız)


Böyle ince hesaplardan oldum olası tiksinmişimdir, gerçi ben bizzat Twitter’dan ve onun gibi popüler kültüre hizmet eden diğer bilimum oyuncaklardan da tiksiniyorum. Bana göre bunlar iletişim araçları olmaktan çok insanları yok yere zaman öldürmeye teşvik eden, iş gücünü örseleyen, verimliliği düşüren faydasız icatlar. Arada devrim falan yapmak için kitlesel iletişim araçları olarak kullanılıyor olmaları zarardan çok fayda sağladıkları anlamına gelmiyor.

Konumuza gelecek olursak: Twitter’ı, 30 yaşına gelmiş olmasına rağmen ergenlikten çıkamamış bir çok insanın aksine özlü söz paylaşmak için değil, sitemi daha çok insana ulaştırmak için kullanıyorum. Bir nevi reklam platformu gibi yani. Hal vaziyet böyleyken ve bu camiada henüz acemiyken sağdan soldan duyduğum “takip edeni takip ederim, kimlerin sizi takibi bıraktığını öğrenin” türü cümlelere acaip ifrit olurdum. “Ulan altı üstü iki sıçmık söz yazıyorsun, on kişi fazla beş kişi eksik okusa ne olur?” diye düşünürdüm. Lakin zamanla öğrendim ki kazın ayağı öyle değilmiş.

Evet, işin içinde yine ince hesaplar varmış fakat bu seferkiler tam olarak benim bam telime dokunan türdenmiş. Uyanık geçinen bazı denyo bireyler ve kurumsal Twitter hesaplarını yöneten bazı sosyal medya uzmanları (!) hızlı bir şekilde insanları takibe alıp kendilerini de takip etmelerini sağlıyor ve bir süre sonra sırayla hepsini takip etmeyi bırakıyorlarmış. Böylelikle ortaya “Sadece 3 kişiyi takip ediyor olmasına rağmen binlerce kişi tarafından takip edildiğine göre bu firma/birey harbiden çok sağlam olmalı” türü bir imaj çıkıyormuş. (Ne kadar çok “takip” dedim değil mi? Evet, benim de midem bulandı).

Yani bu Hattori Hanzo’lar aslında Facebook sayfalarını daha çok insanın beğenmesi için kıçını yırtan, türlü cambazlıklar yapan dev kurumsal firmalarla aynı amaçlar için çalışıyorlarmış: Marka olmak, marka bilinirliğini arttırmak ve değerini yükseltmek.

Ben de arkadaş öyle çıkıntı bir adamım ki, benim üzerimden rızam dışında prim yapmaya, beni herhangi bir şekilde kullanmaya çalışanlar sırf amaçlarına ulaşamasınlar diye onların harcadığı eforun on katını harcamaya razı olur, çorbadan çıkan küçük sinek olmak için elimden geleni yaparım. Hani sırf kendilerine en ufak bir faydam dokunmasın, istatistik hanelerilerine +1 değer olarak yazılmayayım diye.

Hal vaziyet böyleyken ben de “kimlerin sizi takibi bıraktığını öğrenin” furyasına dahil oldum ve böyle bir hizmeti minimum zarar karşılığında sağlayabilecek bir yerler aradım. Twitter böyle bir seçeneği özellikle sunmuyor, neticede adamlara birbirini deli gibi takip eden kullanıcılar lazım ki site daha fazla kişi tarafından kullanılsın. Harici olarak bu hizmeti veren sitelerin çoğu da bilgilerinize erişmek, sizin adınıza twit yazıp kendi reklamlarını yapmak gibi üçkağıtlar peşinde. Derken şu site ile tanıştım. Öyle güzel ki, kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi. Tek yapmanız gereken sitenin orta yerinde bulunan inputa twitter kullanıcı adınızı girmek ve entıra basmak. Site bir kaç saniye içinde kimlerin sizi takip etmeyi bıraktığını söylüyor, size de uyanıkları leblebi gibi ayıklamak kalıyor. İşin en güzel tarafı da kimsenin twitter şifrenizi istemiyor veya sizi reklam yapmaya zorlamıyor olması.

Buyrunuz efenim, leblebilere giden yol: http://www.friendorfollow.com/

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. Sezer dedi ki:

  Selamlar dostum, yazdıkların üzerine seninle tamamen aynı fikirdeyim fakat bahsettiğin site bizi takip etmekten vazgeçenleri değil, bizim takip ettiğimiz ama bizi takip etmeyen kişileri gösteriyor.

 2. Sezer dedi ki:

  Hayır, aynı kapıya çıkmıyor. Şimdi, ben Obama’yı takip ediyorum, ama Obama beni takip etmiyor. Ulaşılmak istenen bilgi bu değil. Bu bilgiyi twitter da sağlıyor çünkü. Can alıcı nokta sizi takip eden birinin “takip etmekten vazgeçmesi”. Bahsettiğin reklam amaçlı programlar da bunu sağlıyor “şu kişi seni takip etmeyi bıraktı” şeklinde.

 3. ebru dedi ki:

  selam..
  öncelikle eski bir blog yazarı olarak siteni ve özgün yazılarını çok beğendim. bu yorumu da size ilham olsun diye yazmak istedim.. bir yazarın en iyi destekçisi okunduğunu bilmesidir bana göre.. ben özgünlük çizgisinden zamanla ayrıldığım için bıraktım yazmayı fakat siz ayrılmayın ve bırakmayın sakın.. gayet başarılı buldum ve yazılarınızı elimden geldiğince takip edeceğim.. başarılarınızın devamını dilerim..

  bu konuyla ilgili yorumuma gelince aynen katılıyorum “takip edeni takip ederim” şeklinde oldukça samimiyetsiz şeylere ben de sinir oluyorum. bir kaç hafta önce böyle bir program aramıştım kesinlikle sizinle aynı düşünceler içerisinde arayıştaydım ve bulduğum program reklam içerikliydi siz daha iyisine rastlamışsınız teşekkürler :)

 4. Serkan Yılmaz dedi ki:

  Kullanıcı arama – Tweet RT ve Favorite listeleme ve silme – Unfollower bulma ve silme gibi işlemler için *** sitesini kullanıyorum. Çok yeni olmasına rağmen tıkır tıkır çalışıyor tavsiye ederim.

  Üstelik sizi takip etmeyenleri görmek için giriş yapmanıza dahi gerek yok. Sitenin ana sayfasından Twiter’a giriş yapmadan istediğiniz kullanıcı adını aratıp bilgileri görebilirsiniz.Üstelik sınırsız ve ücretsiz.

 5. eda dedi ki:

  bu verdiğin yerde de şifre istiyor.sizin yerinize yönetelim hesabınızı diyor.şifrenizi vermeden yazmışsın.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.