Ücretsiz olduğuna inanamayacağınız şahane bir flat tasarım seti (Flat UI Kit PSD)

Teknoloji dünyasında modayı her daim büyükbaşlar belirliyorlar. Hoşlansanız da hoşlanmasanız da Microsoft’un veya Apple’ın yeni ürünleri için kullandıkları tasarım konseptleri önce adımınızı attığınız her yerde karşınıza çıkmaya, daha sonra zevklerinizi belirlemeye başlıyor. Bir yerden sonra karşılaştığınız bir tasarımın güzel olup olmadığına, Microsoft’un Windows 8’ine veya Apple’ın iOS7’sine benzerliği ölçüsünde karar verir hale geliyorsunuz. Bunun en güzel örneklerinden biri de benim. Daha düne kadar bol 3D’li, gradyan dokulu tasarımlar yapan biriyken, bugün gecem gündüzüm şunun gibi dümdüz işler yapmakla geçiyor (resimdeki eleman ben değilim). Çok değil bir sene önce Metro tarzı arayüzlerden nefret ettiğimi söylüyordum fakat bugün sitemde kullandığım tema Metro’nun kralı. Yani bu tarz artık hoşuma gidiyor.

Sözün özü an itibariyle moda flat, yani düz ve köşeli tasarımlar üzerine. Büyükbaşlardan biri canı sıkılıp farklı bir akım oluşturana kadar da böyle devam edecek gibi görünüyor. Bu sırada tasarım çantanızı her an faydalanabileceğiniz, modaya uygun oyuncaklarla doldurmakta fayda var.

Flat UI Kit ismiyle ortak yayınladıkları bu şahane oyuncak için Freepik.com ve Webdesignerdepot.com‘a teşekkür ediyoruz. İkisi de web geliştiriciler için hazine değerinde içerikler paylaşıyor. Hatta Freepik’in bu tür icraatlerine sitemde mümkün olduğunca yer vermeye çalışıyorum, daha önce yine onların bir girişimi olan, sebil tadındaki Flaticon.com‘dan bahsettiğimizi hatırlarsınız. Kendilerinden bu harika ikon deryasına Türk Lirası simgesini de dahil etmelerini rica etmiştim, sağolsunlar “Of kors” demişler ve kısa bir süre sonra da eklemişlerdi.

Aynı sempatiyi Webdesigner Depot’a karşı duyduğumu söyleyemeyeceğim zira iyi hoş çok güzel içerikler paylaşıyorlar ancak “Tweetleyerek öde” gibi, şahsen hiç hoşlanmadığım, 90’larda kalmış olması gereken teknikler kullanıyorlar. Buna göre sitede görüp beğendiğiniz bir dosyayı indirebilmeniz için sizi reklam tweeti atmaya zorluyorlar. Uygulamalarına saygı duyuyorum ancak ben bu güzelim dosyayı indirmeye çalıştığım gün Twitter cavlağı çekti, saatlerce ulaşamadım ve haliyle indiremedim. Kendisine yapılmasından hoşlanmadığı şeyleri ziyaretçilerine de yapmamayı prensip haline getirmiş bir blog yazarı olarak diğer tüm dosyalarda yaptığım gibi bunu da ziyaretçilerim kolayca indirebilsinler diye kendi sunucuma yükledim, Depot kusura bakmasın artık.

Sözü uzattıkça uzattıktan sonra gelelim dosyamıza. Önizlemesini aşağıda görebileceğiniz flat UI kitimiz PSD formatında ve ZIP’ten çıkarılmış hali 185 küsür megabayt, yani eşeğin gözü kadar. İçerisinde widgetlardan progress barlara, butonlardan slider örneklerine kadar onlarca tasarım elemanı bulunuyor, mausunuzun orta tuşunu yaldır yaldır aşağı doğru çevirirken kendiniz de göreceksiniz zaten. Dosya üzerinde layer layer çalışabilir, ticari ve kişisel işlerinizde özgürce kullanabilirsiniz.

flat-ui-kit-preview

Download Flat UI Kit (56 MB)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

18 Yorum

 1. Ali dedi ki:

  Şahaneymiş cidden yapsan olur fakat ah bide css dökümü olsa :) Benim gibi amatörler için güzel olurmuş :)

 2. Ali dedi ki:

  Siz şimdi alıp güzel güzel kullanırken benim gibi cssi kıtlar melül melül bakıcaz, reva mı bu :D Neyse zaten o kadar da iyi değilmiş. Hep moda diye atlamamak lazım :)

  (bkz: kedi ve uzanamadığı ciğer ilişkisi)

 3. Ali dedi ki:

  Konuyla alakasız ama zamanında üyelik açmadıydım şimdi resimli resimli yorumlar görünce canım çekiyor. http://www.egonomik.com/wp-login.php yi deniyim bakayım belki register açıktır dedim. Girmeyenlere şiddetle tavsiye ediyorum http://www.egonomik.com/wp-login.php :)

  • Caner Öncel dedi ki:

   Hehe iyi yakalamışsın. Atak yapıp duruyorlar ben de böyle bir çözüm buldum :)

   Bu arada resimli yorum olayı siteyle alakalı değil, gravatar.com üzerinden bir hesap açıp dilediğin avatarı yükleyebilirsin. Daha sonra WordPress tabanlı tüm sitelerde yaptığın yorumlar bu avatarla birlikte görüntülenir.

 4. Bilgehan dedi ki:

  Birine web sitesi yaptırsam ve o da bana bunu yapsa orta okulda öğrendiğin frontpage inen mi yaptın derim. :)

 5. yılmaz tek dedi ki:

  canercim her zaman ki gibi neden milyonlarca boş beleş bloglardan biri olmadığını göstermiş.

 6. nurkan bilmiş dedi ki:

  bazen yaptığın paylaşımlar o kadar denk geliyor ki artık şaşırmanın ötesinde ciddi paranoya yapmaya başladım. bu paylaşımları kullandığım projeleri ve tarihlerini not alıyorum :)

 7. Resid dedi ki:

  bunu Wordprese nasil yukluyoruzkardes?

 8. burcu dedi ki:

  Selamlar benim merak ettiğim freepik’ten indirdiğimiz bir görseli çalışmamızda direkt kullanabiliyor muyuz? Site ücretsiz diyor ama lisans kısmında “design by….” diye başlayan cümleyi çalışmalarınıza ekleyin diyor. Bunu yapmak zorunda mıyız? Tasarımda da kötü durur ayrıca?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Freepik ücretsiz kullanımlar için “designed by Freepik.com” ibaresinin zorunlu olduğunu söylüyor. Bunu yazmak istemiyorsanız ücretli lisans almanız gerekiyormuş.

   Telif haklarına sonuna kadar saygılı biri olarak, eğer hukuki olarak problem çıkaracak büyüklükte bir proje için değilse o siteden alıp kullandığım ücretsiz görseller için şahsen bu yazıyı kullanmam.

   • burcu dedi ki:

    Ben de yazmak istemiyorum ancak şirket için bir katalog yapıyorum uluslararası bir konferansta da kullanılacak, sadece kapakta freepik’ten bir grafik tasarım görseli kullandım ama şu an vazgeçtim, ne olur ne olmaz. Yazıyı da yazamayacağıma göre freepik işime yaramadı :(

   • burcu dedi ki:

    Şirket için bir katalog tasarlamıştım ve kapağında freepik’ten bir grafik tasarım görseli kullanmıştım. Ancak şuan kullanmaktan vazgeçtim. Katalog uluslararası bir konferansta dağıtılacak, gözüm korktu açıkçası. Yazıyı da yazamayacağıma göre şu an Freepik işime yaramadı :(

 9. burcu dedi ki:

  Merhabalar, ben kullanırsak ne olacağını merak ediyorum. Diyelim ki uluslararası bir konferans için stant görseli tasarladık ve freepik’ten bir vektör parçası kullandık, ne olur sizce?

 10. esra dedi ki:

  merhaba benim asıl merak ettiğim bu ücretin bir defalık mı ödendiği. Örneğin web sitemde kullandığım görseller için site kullanımda olduğu sürece her ay ücret mi ödeniyor?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Merhaba Esra, bu içerik için herhangi bir ücret ödemene gerek yok. “Tweetleyerek öde” dedikleri şey dosyayı download edebilmen için senden tweet atmalarını istiyorlar olmaları.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir