Ücretsiz Sketch Eklentileri

Ücretsiz Photoshop sketch eklentileri ile web tasarım çalışmalarınızı hızlandırın

Photoshop biz tasarımcılar için kuşkusuz bulunmaz bir nimet ve gerçekten harika bir program. Ancak bazı özelliklerden yoksun oluşu bazı durumlarda işlerimizi uzatabiliyor, özellikle UI ve web tasarımcıları bu konuda biraz şikâyetçi. Büyüyen ve ilerleyen bir web topluluğunda tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman kuşkusuz işlerimizi daha hızlı ve daha basit yapabilmek için bazı özel eklentilerden faydalanmamız oldukça akıllı bir iş olurdu.

Bugün sizlere bahsetmek istediğim konu tam anlamıyla aradığınız şey olabilir.  

Ücretsiz Sketch Eklentileri

Sketch eklentilerini kullanarak iş akışınızı büyük oranda hızlandırabilir ve olabildiğince harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Tasarım stilleri, arayüzler, butonlar, simgeler ve daha birçok özellik ile gerçekten etkileyici sonuçlara kolay bir şekilde imza atacağınıza emin olabilirsiniz. Özellikle Sketch‘in son güncellemesi ile birlikte sunulan imkanlar değimi yerindeyse akılları almak için yeterli olacaktır. Kullanımı ve öğrenilmesi oldukça basit olduğu için zaman kaybı yaşamayacağınızdan kesinlikle emin olabilirsiniz.

Sizler için özenle seçtiğimiz eklentilere geçmeden önce gelin Sketch’in kullanıcılara sağladığı özelliklere kısaca bir göz atalım.

  • Ölçeklenebilir Vektörler: Stiller, boyutlar ve nesne düzenleri ile ilgili herhangi bir değişikliğe tam uyum sağlayacaktır. Yeniden ölçekleme ve kitleleri korumak adına, genel olarak yapmış olduğunuz ince ayarlar ile fazla zaman kaybet memenize yardımcı olacaktır.
  • Yerel Rendering: Profesyonel anlamda Photoshop kullanan her kişi tarayıcı ve PSD belgesindeki yazı tipi uyumu farklı olduğu zaman biraz sinirli tavırlar gösterebilir. Yerel Rendering Sketch ile metinleriniz’in sitenizde görüntüleneceği şekli oldukça kolay bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır.
  • Otomatik Kaydetme: Bazı durumlarda otomatik çökmeler yaşayabiliriz ve böyle bir durumda değişiklikleri kaybetmek bizleri üzebilir. Ancak artık bu konuda hiçbir endişe duymanıza gerek yok. Bu aracı sürekli olarak otomatik moda bıraktığınız sürece tüm belge değişiklikler’iniz otomatik olarak kaydolacaktır.
  • Stil Element Çeşitliliği: Sketch birden fazla sınır, dolgu ve tasarımınızı en iyi yapacak tüm diğer unsurları içermektedir.
  • Yüzeysel Çalışma Kalabalığı: Sketch birçok çalışma yüzeyi oluşturmanızı ve bunların tüm görünüşünü elde etmenizi sağlamaktadır. Aynı anda web sayfalarının mobil sürümlerini de sunarak, Responsive tasarımlar için oldukça kullanışlı olacaktır.
  • Önceden Hazırlanmış Izgaralar: Profesyonel bir site tasarımında ızgaralardan faydalanmak artık bir kural haline gelmiştir, bu işi hızlandırmak için vazgeçilmez bir seçenektir. Skectch önceden hazırlanmış ızgaraları ile sizlere yardımcı olacak ve zamandan kazanmanızı sağlayacaktır.
  • Photoshop ile Sketch’i kıyasladığımız zaman, Sketch oldukça hızlı ve daha düzgün işleyen yapısı ile sadece 12MB tır. Bu size fazla bir yük yüklemeden oldukça hafif bir çalışma keyfi sunacaktır.
  • Kolay Dışa Aktarım: Dışa aktarma söz konusu olduğu zaman dilimlemeler ve katman adları gerekmektedir. Sketch ile bu işlemi tek bir tıklama ile yapabilmeniz mümkün olacaktır.
  • Otomatik Değişkenler: Konuşma balonları, butonlar gibi birçok unsur özellikle büyük dosyalarla çalışan UI tasarımcıları için uzun bir iş akışı demektir. Sketch yazılımı ile bir nesneyi kolayca değiştirebilir ve otomatik olarak belgelerin tümüne tanımlayabilirsiniz.

Gelecek projelerinizde kullanabilmeniz için gerçekten oldukça faydalı bir araç. Geniş yelpazesi ile çok fonksiyonlu özelliklere sahip olduğunu söyleyebilirim. Şimdi dilerseniz Sketch’i bu kadar popüler yapan en iyi eklentilerinden bazılarını birlikte inceleyelim.

Style Inventory

Style Inventory yardımı ile projelerinizde kullandığınız tüm metin stilleri ve renkleri içeren bir sayfa oluşturmanıza yardımcı olacak. Onun sunduğu farklı bakış açısı ile sizler birbirlerine benzeyen tabakalar üzerinde stillerim’izi daha kolay düzenlememize yardım edecek bir eklentidir.

Style Inventory Sketch Eklentisi

Download

RenameIt

Katman isimlerini değiştirmek istiyorsanız Renamelt sizin isteklerinizi en hızlı şekilde karşılayacaktır. Kolay kurulumu ve belirlenmiş katman isimlerini değiştirebileceğiniz gibi aynı zamanda genişlik/yükseklik değerlerini de kolayca ayarlayabileceğiniz güzel bir eklenti.

RenameIt sketch eklentisi

Download

Blade

Otomatik HTML yeni kuşak web tasarımcıların işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır, kesinlikle Blade eklentisi sizin bu görevi yapabilmeniz için kullanılabilecek kayda değer bir eklentidir.  Bu aracı kullanarak web siteniz için HTML kodları oluşturabilirsiniz.

Blade sketch eklentisi

Download

Duplicator

Duplicator UI ve UX tasarım profesyoneller arasında oldukça önemli bir eklenti olarak kabul edilmektedir. Izgaralar ve listeler oluşturmanıza yardımcı olan bu eklenti ile belirli bir yönden katmanlarınızı kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.  Sunmuş olduğu fonksiyonel ve dâhili özelliklerle sonucu etkileyecek şekilde daha hızlı işler elde edebilmek adına Duplicator kullanmalısınız.

Duplicator sketch eklentisi

Download

Day Player

Bu eklenti sayesinde Sketch belgesi içerisinde tutucu görüntüleri kolaylıkla embed edebilirsiniz. (placehold.it, placekitten.com, fillmurray.com, lorempixel.com vb.) Elbette daha yararlı olabileceğini düşündüğünüz zamanlarda bunu mauel olarak yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Day Player sketch eklentisi

Download

Symbols for Sketch

Günümüzde web tasarımcıları daha fazla ziyaretçi kazanabilmek ve ilgi odağı web siteleri oluşturmak adına projelerinde birçok farklı simge yazı tiplerini tercih eder. Symbols for Sketch eklentisi sizlere zahmetsiz bir şekilde simge yazı tipleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Symbols for Sketch

Download

Sketch Image Mapper

Bu araç sayesinde mümkün olduğunca küçük alanların bilgilerini alabilir ve harika şekilde onları iletebilirsiniz. Birçok web tasarımcısı kendi sitelerinde HTML resim haritası eklemek ister, bu eklenti kesinlikle bu gibi ihtiyaçlarınızda sizlere eşlik edecektir. Sketch Image Mapper herhangi bir platform için haritalar oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Sketch Image Mapper

Download

Content Generator

Coğrafi konum detayları ve havalı bir avatar ile web sitenizi zenginleşti’re bileceğiniz bu eklenti size fazlasıyla yardımcı olacak. Farklı türlerde resim adları ve metinler üretmek için Content Generator’den faydalanabilirsiniz.

Content Generator sketch eklentisi

Download

Sketch Divine Proportions Plugin

Otomatik mod da oranlar oluşturabileceğiniz harika Sketch eklentilerinden birisi.  Belli oranlarda şekiller çizdiğiniz zaman bunları geri döndüre bileceğiniz ve aynı zamanda diğer parametreleri kolayca değiştirmenize olanak sağlayacaktır.

Sketch Divine Proportions Plugin

Download

Dynamic Button Plugin

Dynamic Button Eklentisi, farklı metin uzunluklarında sabit kenarlar ile butonlar yapmanıza yardımcı olacak bir eklentidir. Kullanımı son derece kolay olduğunu söyleyebilirim.

Dynamic Button Plugin

Download

ColorMime

Siz parlak renk düzenleri oluşturmayı amaçlıyorsanız kesinlikle ColorMine sizlere bu konuda kolay bir şekilde yardımcı olacaktır. Eklenti kullanım kolaylığı ile projelerinizde hızlı bir şekilde Colourlovers paletlerin’izi yeniden oluşturmanızı sağlayacaktır.

ColorMime sketch eklentisi

Download

Sketch Measure

Bir web tasarım çizim aşamasında ekrana çizdiğiniz boyutları kolaylıkla görebilmenizi sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir eklentidir. Sketch Measure yardımıyla tasarım öğelerinizin parametrelerini kolaylıkla belirlemeniz mümkün olacaktır.

Sketch Measure

Download

Sketch Framer

Etkileşimli prototipler oluşturabilmeniz’i sağlayan ve aynı zamanda FramerJS dosyalarının dışa aktarımı için sizlere izin verir. Sizler bu dışa aktarım belgelerini dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Sketch Framer eklentisi

Download

Sort Layers

Metin katmanlarını sıralamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bir projeye başlamadan önce daha iyi sonuçlar elde edebilmek için grup katmanları kullanımı tavsiye edilmektedir. Sort Layers eklentisi ile bu katman gruplarını düzenleyebilir ve katman sıralamasını tersine çevirebilirsiniz.

Sort Layers sketch eklentisi

Download

Sketch Preview

Bu eklenti ile projelerinizin nasıl göründüğünü kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. İşleyişi oldukça basit, yapmanız gereken Skala Preview  ile onları Sketch önbellek dizininde içe aktarmanız ve zaten sonrasında kendisi size yardımcı olacaktır.

Sketch Preview sketch eklentisi

Download

Bugün sizlerle birlikte Sketch eklentilerini inceleme fırsatı bulduk. Sizlerin de hak vereceğiniz gibi kaliteli bir iş akışı yürütebilmek için bu eklentilerden yardım almak oldukça akıllıca görünüyor. Eğer zaten bu eklentilerden birini veya bir kaçını kullanıyorsanız, kendi değerlendirmelerinizi yorum alanını kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Belki de daha hızlı ve pratik bir yol ile hazır PSD şablonu satın almak isteyebilirsiniz. Korkmanıza gerek yok oldukça iyi fiyatlara bir PSD tasarıma sahip olabilmek sandığınız kadar pahalı ve zahmetli bir iş değil. Bunun için TemplateMonster PSD galerisine göz atmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir