Üsküp gezi rehberi

Makedonya’nın başkenti Üsküp, tarihi ve doğal güzelliği ile Balkan ülkelerinin nadide şehirlerinden biridir. Balkan turuna çıkmayı planlıyor iseniz sizler için hazırladığımız Üsküp Gezi Rehberi yazımızın faydalı olacağını düşüyor ve gerekli bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. 571,46km’lik bir alana yayılan Üsküp Yüz Ölçümü ülkenin kuzeyinde Vardar Nehri ile oluşan vadinin içinde yer alır. Şehrin kuzeyi Şar Dağları ile çevrilir ve muhteşem bir doğayı içerir. Bol yağış alan şehir yaz aylarında 40C˚’ye varan sıcakları görürken kış mevsiminde 5 ila 6 derece sıcaklık yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak Üsküp İklimi için nemli subtropikal iklime sahiptir. Ülkede para birimi olarak Makedon Dinarı kullanılır. 1 ile 2 gününüzü şehre ayırdığınızda detaylı olarak gezebileceğiniz Üsküp’ün Nüfusu 500 bini aşkındır. Havayolu ile İstanbul üzerinden direk uçuşların sağlandığı Makedonya ülkesine vardığınızda buradan otobüsler ile istediğiniz şehre gidebilir, gittiğiniz şehirde bisiklet veya taksi ulaşım aracını kullanabilirsiniz. Üsküp Ulaşım bakımından da sorunsuz ve kolaylık sunan bir şehirdir.

Üsküp’e gitmişken farklı Balkan ülkelerini de keşfetmek için kapsamlı bir Balkan turu planlaması güzel olabilir. Şehirlerarası ulaşım, konaklama ve plan gibi prosedürlerle vakit kaybetmemek için Prontotour’un uygun fiyatlı Balkan turlarına https://www.prontotour.com/Balkan-Turlari adresinden ulaşabilirsiniz.

Üsküp’te Yeme-İçme

Türk mutfağına oldukça yakın lezzetleri tadabileceğiniz Üsküp’te kuzu kebabı, sebze yemekleri, kuzu etli güveç, dolma, tulumba, revani, helva ve baklava gibi bilindik tatları kolayca bulabilirsiniz. Balkan mutfağının en lezzetli yiyeceklerini bulabileceğiniz Üsküp’te ayrıca Türk restoranları da fazlaca bulunuyor.

Üsküp Gezilecek Yerler

Çok uzun yıllar Osmanlı egemenliği altında kalmasından ötürü Üsküp şehrinde gezebileceğiniz pek çok cami, han, hamam ve köprü gibi mimari yapılar bulunmaktadır. Özellikle Osmanlı tarihi konusunda ayrı bir merakı olanlar için Üsküp biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Bunun yanı sıra Makedonya Mücadele Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Aziz Saviour Kilisesi ve Aziz Ohrid Kliment Katedrali gibi görülmeye değer farklı gezi noktaları vardır. Şehrin her karesini detaylı olarak keşfetmek isterseniz, belirttiğimiz gibi Üsküp şehrinde 2 gün süreli konaklamanız, bambaşka deneyimler kazanmanız için yeterli olacaktır.

Üsküp’te Alışveriş

Bir ülkeyi ziyaret edip, herhangi bir şehrinde konaklayarak detaylı gezmek istediğinizde kuşkusuz o şehrin kültürüne ait hediyelik eşyalardan satın almak isterseniz. Hediyelik veya süs eşyaların yanı sıra giyim konusunda da farklı tasarımlar satın alarak tarzınızda ayrıcalık oluşturmak isteyebilirsiniz. İşte bu noktada Üsküp Eski Pazar, Bit Pazarı, Skopje City Mall, Capitol gibi alışveriş noktaları istediklerinizi bulma konusunda ideal destinasyonlar olacaktır.

Üsküp’te Konaklama

Küçük bir şehir olmasına rağmen Üsküp’te ortalama 200’den fazla konaklama işletmesi yer almaktadır. Dolayısıyla her bütçeye hitap eden bu kuruluşlardan City Park, Alexander Sguare Boutigue Hotel, Modern Living Apartments, Ibis Skopje City Center ve City Hostel gibi seçenekler değerlendirilebilinir. Genelde Üsküp otelleri bakımlı ve temiz işletmelerden oluşmaktadır. Bütçeniz doğrultusunda bir tercih yapabilir, tatilinizi keyifli şekilde sürdürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.