Uyku ile uyanıklık arasında


Bazen uyurken algımın inanılmaz biçimde açıldığını hissediyorum, parça parça gelişen olayları bir bütün olarak görebiliyorum, tablonun bütününü görmek gibi. Bu tür anların çoğunda “Tabi ya bu nasıl aklıma gelmedi ki” diyerek uyandığım oluyor. Bu gerçekten süper bir olay, beyninizi %100 kapasiteyle kullanıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlıyor.

Tüm gün kod yazıp üzerinde çalışmama rağmen bir türlü oluşturamadığım bir yapıyı veya işlevi tamamlayarak uyandığım oluyor, kod editörü sanki 3 boyutlu biçimde gözümün önünde oluyor ve yapıda değişiklik yapıp aynı anda çalışıp çalışmadığını test edebiliyorum.

Bazen hayatıma dair sosyal bir meseleyi çözüyorum, bazen herhangi bir konu hakkında çok mantıklı bir fikir buluyorum, bazen de günlük hayatta zerre ilgimi çekmeyen mevzuların bilinçaltımdan gün yüzüne çıkmalarına şahit oluyorum. Mesela geçenlerde tavşan yetiştiriciliği hakkında çeşitli bilgi kırıntılarım ve hatta önerilerim olduğunu öğrendim. Sitede yer verdiğim ilgi çekici konuların bir çoğu da bu tür anların ürünü.

İşin kötü tarafı bu şekilde sahip olduğum fikir veya çözümlerin %90’ının başımı yastığa tekrar koyduğum an uçup gidiyor olması. Bu çok iğrenç bir durum, gecenin bir yarısı uyandığımda aklımda beliren mevzu her ne ise o an çok basitmiş gibi geliyor, istediğim zaman kolayca tekrar hatırlayabileceğimi düşünüyorum ama sabah uyandığımda kafamın içinde genellikle western filmlerine has o çalılardan uçuşuyor oluyor. Hatırlamak için ne kadar uğraşsam da konu genel itibariyle duruyor fakat çözüm veya içerik çoktan gaibe karışmış oluyor.

Uyurken böyle NOS takmış gibi çalışan ruh hastası beynimin gün içerisinde normal seyrinde ilerliyor olmasına ifrit olmam bir tarafa, eğer yıllardır kendime hatırlatıyor olmama rağmen bir kayıt cihazı alıp başucuma koymaya üşenecek kadar tembel biri olmasaydım kim bilir belki bir Neo’da bizim memleketimizden çıkabilirdi… Tamam ondaki Allah vergisi de, neyse…

Bunun bilimsel bir açıklaması olması lazım. Yanlış bilmiyorsam veya bir “choosen one” değilsem zaten hepimizin beyni uyku halindeyken daha bir verimli çalışıyor. Peki bunu günlük hayata taşıyabilmemizin bir yolu yok mudur? Yetkililerden açıklama rica ediyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

11 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir