Vecihi Hürkuş’un hüzünlü hikayesi

Babası öldüğünde 3, savaşa katıldığında 16, pilotluk diploması aldığında 20, savaşta Ruslara esir düştüğünde 21 yaşındaydı. Gökyüzüne aşık, kalbi vatan sevgisiyle dolu, çalışkan bir gençti. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan Vecihi Hürkuş, savaşta kazandığı başarılarla İstiklal Madalyası kazandı.

29 yaşındayken kendi yaptığı Vecihi K-6 isimli ilk uçağını bitirdiğinde umut ve heyecan doluydu. Uçağı için sertifika almak istedi fakat bu belgeyi verebilecek yetkinlikte kimse yoktu, bu yüzden uçması yasaklandı. Vazgeçmedi… İzinsiz uçtuğu için ceza aldı ve uçağına el konuldu. 1930’da ilk Türk sivil uçağı olan Vecihi 14’ü yaptı. Yine sertifika verilmedi. Tüm uçağı parçalarına ayırdı, Ankara’dan trenle Prag’a kadar götürdü, tekrar birleştirdi. Uçak, Çekoslavakya’da uçuş müsadesi aldı. Yurda döndüğünde onu yine engeller bekliyordu. İkinci uçağı da uçuştan men edildi.

Vazgeçti mi? Tabiki hayır…

1932’de ilk Türk sivil havacılık okulunu kurdu. Yetiştirdiği başarılı öğrencileriyle iki uçak daha yaptı. Maddi imkansızlıklar yüzünden okul kapandı. Ömrünün sonuna kadar ülkesine, insanlara hizmet etmek için çalıştı, çabaladı. Çok sıkıntı çekti, borca battı. Birinci Dünya Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklar için bağlanan maaşına bile el konuldu, yine de vazgeçmedi.

16 Temmuz 1969 yılında, tam da Apollo 11 uzay aracı ay yüzeyine doğru yol alırken, tüm ömrünü Türk havacılığını ilerletmek ve gençlere havacılığı sevdirmek için harcayan Vecihi Hürkuş, sefalet içinde hayata gözlerini yumdu…

Bu ayıp da bize 100 yıl yeter.

Bu dünyada (ülkede) yapılan hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. mehmet dedi ki:

  İlk defa kardeş payı dizisinde öğrendim Vecihi Hürkuş’un Hikayesini, ona sahip çıkmamak mı gerçek ayıp, onu tanıyıp araştırmamak mı ?
  Bu ayıp da bize 100 yıl yeter.

 2. Furkan Ergün dedi ki:

  Şu son cümle her şeyi anlatıyor.

 3. ahmettatar dedi ki:

  Bende Kardeş Payı dizisinde duymuştum ilk sonra aklıma Şener Şen’in bir türk filminde canlandırdığı Vecihi adlı karakter gelmişti uçakla yaklaşınca bina sallanıyordu ya.. Allah rahmet eylesin.. Nur içinde yatsın ne diyelim hiçbirşey nasipten öteye gidemiyor… Bir de bizim dışımızdakilerin kurduğu dengeye düzene zarar verecek bir şey yaptığımızda onların bunu engellemeye çalışmaları normal gibi geliyor… Misal ismi lazım değil bir holdingimizin başta Ford olmak üzere birçok yabancı otomobil üreticisi ile anlaşmaları ortak projeleri var ciddi paralar kazanıyorlar öyle ki ülke pazarı neredeyse onların elinde…. Şimdi biri çıkıp yerli otomobil ürettiğinde azda olsa onların bu gelirleri azalacak günde 10 otomobil yerine 9 belki 8 belki daha az otomobil satacak e bu durumda bunun olmasını en başından engellemeye çalışmaları kendi çıkarlarını korumak adına normal.. O holdingimizin ve benzeri holdinglerimizin dünya devi firmalarla bu tip anlaşmaları son bulmadıkça bir şekilde o dünya devi firmalardan daha cazip teklifler sunamadığımız müddetçe bizim holdinglerimiz kendi çıkarlarını ulusal çıkarlardan daha önde tutacaktır bu da doğaldır bence… Bu uçak olayında da benzeri bir durum söz konusuydu sanırım Vecihi Hürkuş’un başına gelen de buna benzer bir durumdan ibaretti diye düşünüyorum… Birileri çomak sokmuş kendi çıkarlarını korumak adına yani bence…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir