Verilerinizi görselleştirmenizi sağlayan kullanışlı bir JavaScript kütüphanesi: Charts.js

Açık kaynak candır. Açık kaynak, insan neslinin aslında istediği zaman çok güzel yerlere gelebileceğinin adeta vücut bulmuş bir kanıtıdır. Bir grup vatandaş bir yerlerde toplanıyor ve “Ahmet, Mehmet alsın bunu ister kişisel sitesinde, ister ticari girişiminde canı istediği gibi kullansın. Soran olursa da ‘Scriptler çok olur ama zor gününde yok olur. Benden sana tavsiye düşünme açık kaynak kur’ desin” diye, hiçbir karşılık beklemeden bir şeyler üretiyor. Bu gibi örneklere hayır kurumlarından başka yerde rastlayamazsınız.

Velhasıl dostlar bir başka açık kaynaklı JavaScript kütüphanesi olan Charts.js yine bu tür gönlü güzel arkadaşlar tarafından üretilmiş ve bir amme hizmeti olarak bizlerle paylaşılmış. Altı farklı tasarım seçeneği sunan uygulama sayesinde elinizdeki verileri son derece şık grafiklere dönüştürebilirsiniz. Bir yerlerden API aracılığıyla çektiğiniz değerleri veya “Bugün şu kadar ziyaretçi geldi, şu kadarı alışveriş yaptı” türü istatistiki verileri, Google Analytics benzeri yerlerden alıştığınız türde okunabilir görsellere çevirebilirsiniz.

Bir de şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Bu tür içerikler paylaştığımda bazı arkadaşlar “İyi hoş paylaşıyorsun da nasıl uygulayacağız, nasıl kullanacağız onu hiç anlatmıyorsun” diye sitem ediyorlar. Sevgili dostlar, çoğunlukla açık kaynaklı olmak üzere paylaştığım bu tür içeriklerin hemen hemen hepsinin sitesinde bir dökümantasyon sayfası bulunuyor. Yani zaten üreticiler kamuyla paylaştıkları oyuncaklarının gereksinimlerini ve entegrasyon adımlarını detaylı olarak anlatıyorlar. Bu anlatımları adım adım siteye aktarmam hem anlamsız olur hem de tüm günümü alır. Ek olarak Egonomik.com’da kendi yazdığım kodları paylaştım birkaç istisna haricinde hiçbir zaman “Adım adım X ile Y hazırlama dersi” türü içerikler olmadı, yaklaşık 7 sene önce olduğu gibi bugün de hiç bilmeyene değil, biraz da olsa bilene hitap eden tarzda yazıyorum. Detaylı olarak anlatım yapacak bir öğreticinin sabrına ve zamanına sahip olmayı ben de isterdim ancak ne yazık ki an itibariyle durum böyle.

Herkese kucak dolusu sevgiler.

Dökümantasyon Demo & Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir