Veritabanı yedeği almak hiç bu kadar kolay olmamıştı: Sypex Dumper


Yeni tanıştığımız Sypex oldukça sade tasarlanmış bir veritabanı optimize edici, aslında optimize edici yerine “yedek alıcı” demek daha doğru gibi. Php ile kodlanmış, Ajax ile süslenmiş minik bir arayüzü var ve olabilecek en hızlı şekilde veritabanı yedeği alıp (gerçekten çok hızlı, denedim onayladım) , gerektiğinde kaydedilen yedeği geri yüklemek üzere programlanmış.

Ayrıca mevcut tabloları kontrol etme ve iyileştirme gibi kullanışlı özellikleri de var. 89 Mb’lık bir tabloyu 3-4 saniye gibi kısa bir sürede Gzip 7 ile sıkıştırıp, aynı hızla gerektiğinde geri yükleyebilmem için “backup” klasörüne gönderdiği için midir bilmem, ben Sypex isimli bu Bigdump‘un papucunu dama atması muhtemel scripti pek bir sevdim.

Sypex Dumper herhangi bir kurulum gerektirmiyor, paket içindeki dosyaları ftp ile sunucunuza göndermeniz yeterli. Çalıştırmak için gereken tek şey ise veritabanı kullanıcı adı ve şifreniz. Kullanımı da oldukça basit, phpMyadmin’e az buçuk aşina olanların Sypex ile hiç bir zorluk yaşamayacağından eminim.

Scripti tek başına çalıştırabileceğiniz gibi download sayfasındaki seçenekler arasından phpBB, Vbulletin ve WordPress gibi yazılımlara uyumlu versiyonlarını da tercih edebilirsiniz. Sypex hakkındaki detaylı açıklamalara ve dökümantasyona (ne yazık ki İngilizce) şu ve şu adreslerden ulaşabilirsiniz.

Dikkat: Eğer ne yaptığınızdan emin değilseniz lütfen bu scripti kullanmayınız, veri kayıpları yaşayabilirsiniz.

Sypex Dumper indirme seçenekleri:
Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  Caner Caner……….. :D çok teşekkürler kardeşim öyle işime yaradıki bilemezsin :) her işte bir hayır vardır sağolsın

 2. Nuri Akman dedi ki:

  Merhaba,
  Böylesi güzel, hızlı ve hafif bir PHP script’ini bizlerle paylaştığınız için teşekkürler !
  Sevgilerimle,
  Nuri Akman

 3. PSiKoMaNYaH dedi ki:

  Bazı scriptlerde türkçe karakter hataları sorunu çıkıyordu ortaya bunda acaba öyle bir sorun var mı .. Yedek için en sağlamı bence ssh ama her server sahibi malesef buna izin vermiyor..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir