Vine ile 7 saniyelik videoların hayatımıza girişi

Bir çoğunuz artık Vine’ın (vayn) ne olduğunu biliyorsunuz, bilmeyenler için özet geçecek olursak: 7 saniyelik videolar kaydedip insanlarla paylaşmanızı sağlayan yeni bir sosyal medya tırıvırısı. Android olsun iPhone olsun akıllı telefonların çoğunda artık Twitter ve Facebook uygulamalarından sonra bir de Vine bulunuyor. Eğer birileri bana bu fikir ile gelip “Abi süper bir proje bak 7 saniyelik videolarla insanlar şen olacak, ne dersin?” deseydi muhtemelen çok saçma bir fikir olduğunu, kimsenin 7 saniyeye sıkışıp kalmak istemeyeceğini söylerdim. Bu anlamda sosyal medyanın çılgın hümınları beni bir kere daha şaşırtmayı başardılar zira Vine kullananların sayısı an itibariyle çığ gibi büyüyor.

Artık yaş ilerlediği için mi bilmiyorum bazı şeyleri gerçekten kafam kaldırmıyor. Benim “İlginç, komik video” anlayışım kesinlikle bu değil. Yani giriş, gelişme, sonuç kavramlarının 7 saniye gibi kısacık bir süreye sığdırılmaya çalışılması bende rahatsızlık hissi uyandırıyor. Aklıma eski bilim-kurgu filmlerindeki beyin yıkama sahneleri geliyor. Hatırlarsınız, insanlar televizyon ekranlarının karşısına sabitlenip anlık görüntü bombardımanlarına tutulurlardı, her şey olup bittikten sonra beyinleri labne peynirine dönerdi.

Bu konu ile ilgili rahatsızlık duyduğum bir başka nokta ise zaten doyumsuz olan insanların daha fazla ve daha fazla tüketmeye itiliyor olması. Yani yaratıcı olmanız veya komik olmanız eskiden olduğu gibi yeterli değil, önemli olan yeteneğinizi 7 saniyede sergileyebilmeniz, öyle ki insanlar sizin ortaya koyduğunuz ürünü ışık hızıyla tüketip zaman kaybetmeden bir başkasınınkine geçebilsinler.

Günümüzde artık hiçbir şey eskiden olduğu gibi önem arzetmiyor. Eskiden televizyon makinasının hızlıca gündem değiştirebilme yeteneği eleştirilirdi, insanların memleketi ilgilendiren olaylara henüz yeterli ilgiyi göstermelerine fırsat vermeden bir mankenin gece hayatı ile ilgili haber yapılması kısmen de olsa rahatsızlık duyulan bir konuydu. İçerisinde bulunduğumuz zaman diliminde ise bu olayı resmen tarihin tozlu sayfalarının arasına gömdük. Aylar veya haftalar değil, günler ve hatta saatler ile değişen gündemlerden bahsediyoruz. Bir saat önce Mısır’da darbecilerin gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamdan bahsederken bir saat sonra kan vermek istemeyen bir veledin komik görüntüleri ana gündemimizi oluşturabiliyor. Henüz 1-2 sene önce yayınlanmış bir parçanın Youtube’daki video klibinin altına “2013’te hala dinleyenler var mı?” türü yorumlar yazıyoruz. Teknoloji firmaları yeni model cep telefonlarının lansmanlarını yaparken “Bunu almayalım, esas bundan sonra çıkaracakları model bomba olacakmış” diyoruz.

Özetle bu Vine olayını metropol insanının doyumsuz tüketim isteğinin bir sonucu olarak görüyorum. Daha hızlı tüketmeyi sağlayacak bir alternatif çıkıp bu sistem demode kabul edilinceye kadar kullanılacak ve posası çıkarılacak. Olayın bir de “Çağın teknoloji köleliği” boyutu var da kısmet olursa onu da başka bir yazıda detaylıca ele alalım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir