VPN nedir? Neden VPN kullanmalısınız?

VPN Nedir?

VPN yani sanal özel ağlar halka açık internet bağlantısı içerisinde özel bir ağ oluşturarak size çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlar. VPN’ler IP adresinizi maskeler böylece çevrimiçi sanal hareketleriniz takip edilemez. En önemlisi VPN hizmetleri bir Wi-Fi bağlantısından bile daha güvenli şifrelenmiş bir bağlantı sunarlar.

Neden VPN Kullanmalısınız?

İnternette gezinti yapmanız veya güvensiz Wi-Fi ağlarından internete bağlanmanız sonucunda özel bilgileriniz veya gözatma alışkanlıklarınız teşhir edilebilir. Bu nedenle çevrimiçi güvenliğine ve gizliliğine önem veren kullanıcılar için VPN bir gereklilik olmaktadır.

Dışarıdayken güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda ve e-postalarınızı, banka hesaplarınızı kontrol ettiğinizi düşünün. Şifresiz Wi-Fi bağlantılarındaki çevrimiçi oturumunuz boyunca alıp verdiğiniz tüm veriler yabancılar tarafından da görülebilmektedir.

VPN hizmetlerinin sağladığı şifreleme ve anonimlik e-postalarınız, online alışverişleriniz, fatura ödemeleriniz gibi çevrimiçi işlemlerinizi koruma altına alacaktır. VPN hizmeti ayrıca web taramanızı anonim tutmanıza yardımcı olur.

VPN’ler IP Adresinizi ve Gizliliğinizi Nasıl Korur?

VPN’ler temel olarak yerel ağınız ve başka bir lokasyondaki çıkış düğümü arasında bir veri tüneli oluşturur, internete eriştiğiniz bu lokasyon binlerce kilometre uzakta olabilir böylece başka bir konumdan internete bağlanıyormuşsunuz gibi görünürsünüz. Bunun sonucunda online özgürlüğe sahip olursunuz ve favori uygulamalarınız ile web sitelerinize her yerden erişebilirsiniz.

Peki ama bu sanal özel ağlar (VPN) nasıl çalışıyor? VPN hizmeti Wi-Fi üzerinden gönderilen verileri şifreler. Şifreleme sayesinde verileriniz başkaları tarafından okunamaz. Halka açık bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız veri şifreleme çok daha önemlidir çünkü ağda bulunan diğer kişilerin sizin verilerinize erişimini engeller.

Sağladığı gizliliğin bir diğer boyutu ise şudur; VPN kullanmıyorsanız internet servis sağlayıcınız tüm internet gözatma geçmişinizi izleyebilir. VPN kullanıyorsanız gözatma geçmişiniz gizli kalacaktır. Çünkü web gözatma geçmişiniz sizin IP adresiniz değil VPN sunucusunun IP adresi ile ilişkili olacaktır. Bir VPN hizmet sağlayıcısı dünyanın her yerinde sunuculara sahip olabilir. Siz de bu sunuculardan biri aracılığı ile internete bağlanacaksınız demektir. Unutmayın, arama motorları da arama geçmişinizi izleyecektir ancak VPN ile bağlandığınızda bu bilgileri size ait olmayan bir IP adresi ile ilişkilendireceklerdir. Böylece VPN çevrimiçi hareketlerinizin gizli kalmasını sağlayacaktır.

Gizlilik: VPN Hangi Bilgileri Gizleyebilir?

Bir VPN gizliliğinizi riske atacak birçok bilginizi koruyabilir. Bunlardan beş tanesine değinelim:

1. Gözatma Geçmişiniz

Hangi internet sitelerini ziyaret ettiğiniz artık bir sır değildir. İnternet servis sağlayıcınız ve web tarayıcınız internetteki tüm aktivitelerinizi takip edebilir. Birçok web sitesi de geçmişinizi izleyebilir. Web tarayıcıları da internet geçmişinizi IP adresiniz ile ilişkilendirerek depolayabilir.

Gözatma geçmişinizi gizlemeniz için iki örnek verelim. Bir sağlık sorununuz olduğunu varsayalım, internette bu sorununuza çare olacak bir tedavi için arama yapıyorsunuz. Tahmin edin ne oluyor? VPN kullanmadıysanız bu bilgiler otomatik olarak paylaşılacaktır ve her yerde bu durumunuza daha çok dikkat çekecek hedeflenmiş reklamlar görmeye başlayacaksınız.

Veya belirli bir tarih için uçak bileti fiyatları ile ilgili bir arama yaptınız. Ziyaret ettiğiniz seyahat siteleri bilet aradığınızı bileceklerdir ve pek de uygun olmayan fiyatlar sunabilirler.

Bunlar sadece iki basit örnekti. İnternet servis sağlayıcınızın gözatma geçmişiniz ile ilgili bilgilerinizi satabileceğini unutmayın. Sözde gizliliğe önem veren tarayıcılar bile düşündüğünüz kadar gizli olmayabilir.

2. IP Adresiniz ve Konumunuz

IP adresinizi ele geçiren birisi internette ne aradığınıza ve konumunuza erişebilir. IP adresinizi bir mektuba yazdığınız gönderici adresi olarak düşünün. Doğruca aygıtınıza işeret eder.

VPN kullanmak ile size ait olmayan bir IP adresi kullanmış olursunuz böylece çevrimiçi mahremiyetinizi korumuş ve webde anonim olarak arama yapabiliyor olursunuz. Ayrıca arama geçmişinizin ele geçirilmesi, okunması veya satılmasının da önüne geçmiş olursunuz. Arama geçmişinizin internet kafelerde, okullarda, iş yerlerinde ve diğer organizasyonlarda görüntülenebileceğini unutmayın.

3. Yayın Akışı Konumunuz

Netflix veya diğer spor yayınları için ödeme yapıyor olabilirsiniz. Ancak telif hakları ve sözleşmeler neticesinde tüm yayınlar tüm ülkelerde geçerli olmayabiliyor. Örneğin Birleşik Devletlerde izlediğiniz bir filmi Türkiyede izleyemeyebilirsiniz. VPN ise bu yayınları izleyebildiğiniz ülkelere göre IP adresi seçmenize olanak sağlamaktadır. Böylece abonesi olduğunuz yayınlara dünyanın her yerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca veri veya hız kısıtlamalarını da aşmış olursunuz.

4. Cihazlarınızın Korunması

VPN hizmetleri masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınız dahil tabletlerinizi, akıllı telefonlarınızı meraklı gözlerden korur. Cihazlarınız özellikle halka açık Wi-Fi ağlarından internete bağlanıyorsanız siber suçlular tarafından birincil hedef haline gelebilmektedir. Kısacası VPN cihazlarınız aracılığı ile gönderdiğiniz ve aldığınız verileri korur böylece hackerlar tüm hareketlerinizi izleyemez.

5. Web Aktiviteleriniz ve İnternet Özgürlüğü

Bazı hükümetler kullanıcıların web hareketlerini izlemekte ve bazı web sitelerine sansür uygulamaktadır. VPN ise gözatma geçmişinizin internet servis sağlayıcınız tarafından ele geçirilmesini engellemektedir. Böylece bir kurum internet servis sağlayıcınızdan sizin gözatma geçmişinize erişim sağlamak istediğinde korunmuş olacaksınız. Ayrıca ülkenizde engellenmiş olan web sitelerine de erişim sağlayabileceksiniz. VPN sağlayıcılar gözatma geçmişinizi depolamazlar (ancak güvenilirliği tartışılan bazı VPN sağlayıcıların verilerinizi depoladığı bilinmektedir) böylece internet özgürlüğünüzü de korumuş olacaksınız.

NordVPN ile VPN’in Tüm Avantajlarından Faydalanın

NordVPN 59 ülkede 5100’den fazla sunucuya ve ultra hızlı bir bağlantıya sahiptir. Daha fazla sunucu daha az iş yükü anlamına gelmektedir. Günlük tutmama politikaları nedeniyle kişisel verilerinizi depolamaz veya paylaşmaz. Android, Windows, iOS, Mac ile uyumludur ayrıca Chrome ve Firefox uzantılarına sahiptir, Android TV uygulaması mevcuttur. Tek hesap altında 6 cihaza kadar bağlantıya izin verir. NordVPN internet trafiğinizi şifreler ve bir VPN tünelinden geçirir, IP adresinizi gizler ve gizli verinizi üçüncü parti kişilerden saklar.

Pop-up dahil diğer reklamları da engelleme özelliği bulunmaktadır. Böylece can sıkıcı reklamlardan kurtulmanızı sağlar. Kill switch özelliği sayesinde eğer VPN bağlantınız kesilirse cihazınızın internet bağlantısı da kesilir. Neticede verileriniz ifşa edilmemiş olur.

Yüzlerce güvenli P2P sunucusu aracılığı ile büyük dosyalarınızı kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Sorunlar ve teknik aksaklıklar için 7/24 destek sağlamaktadırlar. Memnun kalmadığınız takdirde 30 gün içerisinde para iade garantisi sunuyorlar.

Bu makalemizi beğendiyseniz gelecekteki diğer VPN incelemelerimizi ve VPN Test çalışmalarımızı kaçırmamak için sitemizi takip etmeye devam edin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Seslidelice dedi ki:

    Hocam Halika Bilgileriniz icin tskr ederım sızın sayfanizi devamli takip etmekdeyiim guzel paylasımlarda bulunmakdasınız

  2. SesliKat dedi ki:

    Yazınızı çok beğendim. Yeni başlayan biri olarak, çok faydalı oldu benim için. Baştan sona hepsini dikkatli bir şekilde okudum, ve tekrar tekrar okumayı düşünüyorum. Bilgiler için çok teşekkürler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir