Web sitesi altyapısı olarak kullanabileceğiniz harika bir open source CMS uygulaması: Subrion

Esas amacı blog yazmak olan WordPress’i türlü ızdıraplar çekerek e-ticaret sitelerine, şirket sitelerine evriltmeye çalışan, bu uğurda göbeği çatlayan geliştiriciler görüyorum. Yapmayın dostlar, yapmayın kuzucuklar. WordPress ne e-ticaret, ne de CMS (içerik yönetim sistemi) olarak kullanılmak amacıyla hazırlanmış bir sistem değil. Evet pek çok eklenti ve işlev kullanılarak türlü özellikler kazandırılabiliyor ancak yok yere şartları zorlamanın da manası yok.

Yanlış anlaşılmasın WordPress’i ilk çıktığı günden beri takip eder, severek kullanırım. Ne var ki an itibariyle biri çıkıp “Caner şu Themeforest’taki gelişmiş temalardan birini bin lira karşılığı siteme giydirir misin?” diye sorsa tüm samimiyetimle söylüyorum yanaşmam. O bileşenlerin, eklentilerin, görsel editörlerle girişilen eylemlerin geldiği noktanın kesinlikle akıl karı olduğunu düşünmüyorum. Bir uygulamanın, bir çözümün, bir işletim sisteminin kullanıcısının işini maksimum düzeyde kolaylaştırması beklenir, temel prensip budur. An itibariyle mevcut “gelişmiş” WordPress çözümleri için ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değil ancak öyle büyük bir market oluşmuş durumda ki kimse bu gerçeği itiraf etme cesaretini gösteremiyor. Adamı linç ediyorlar valla.

Hiçbirimiz yaz geldiğinde, sırf çok sevdiğimiz veya üstümüze tam oturduğu için kollarını kesip, elyafını, kaz tüyünü çıkarıp iğreti biçimde kabanımızı giymeye devam etmiyoruz değil mi? Tişört giyiyoruz, çünkü yazın tişört giyilir.

Subrion, WordPress’e alternatif olarak tanıtmak istediğim bir uygulama değil. Açık kaynaklı (ve dolayısıyla ücretsiz), “blog altyapısı olarak da kullanılabilen” yeni nesil bir içerik yönetim sistemi, yani tişört. Kendiniz veya kuru bir portföy sayfasından fazlasına ihtiyaç duyan müşterileriniz için bin takla atmadan, gereksiz efor sarf etmeden kullanabileceğiniz, dilediğiniz şekilde özelleştirebileceğiniz bir uygulama.

Modüler yapısı, gelişmiş yönetim paneli, orta çapta görsel önyüz düzenleme mekanizması ile profesyonel olmayan geliştiriciler tarafından da rahatlıkla anlaşılabilecek nitelikte. Ayrıca isteyenler için ücretli emlak, oto galeri, sarı sayfalar ve web dizini gibi eklentiler de sağlıyor. Yönetim paneli içerisinden, tıpkı WP’de olduğu gibi uzaktaki hazır temalara ulaşabiliyorsunuz ve bu temalar çoğunlukla “premium” olarak ifade edebileceğimiz şekilde, kaliteli.

Mükemmel CMS’i ararken yolumun kesiştiği ve açık kaynak dünyasına henüz yeni adım atmış olduğunu öğrendiğim Subrion‘u her seviyeden geliştirici arkadaşa tavsiye ederim. Kullanmayacak olsanız bile muhakkak indirip yerel geliştirme ortamınıza kurun, dosya ve veritabanı yapısını inceleyin, yönetim panelini kurcalayın. Bazı durumlarda “İlle de WordPress” diye ısrarcı olmanın gereksiz olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Demo Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. Tuğrul Zengin dedi ki:

  Yalnız demo iptal :)

 2. İlhan dedi ki:

  Abi adamların sitesi çöktü herhalde :)

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Demo şu anda http://demos.subrion.com/ adresi üzerinden görüntülenebilirmiş.

 4. Emre dedi ki:

  WordPress oldum olası bana sıkıcı gelmekte, ne bileyim ya ben beceremedim yada Joomla dan sonra üzerine düşmek mi istemedim.
  Joomla ise şimdiye kadar hiç zorlanmadan kullandığım, eklenti ve tema konusunda hiç sıkıntı çekmediğim bir cms.
  Subrion da denenecek ama buradaki gönüllü desteği joomla gibi olurmu zaman gösterir. henüz çok yeni.
  Drupal, typo3, vb gibi kalması olası.

  Son olarak sloganımı atayım kaçayım. “JOOMLA CANDIR” :)

  • Caner Öncel dedi ki:

   Yav Joomla ölmüş ağlayanı yok abi gözünü seveyim :)

   • ömer dedi ki:

    ölmüşse onca tema eklenti geliştiricileri hala neden Joomla için çalışıyor üretiyorlar… siz wordpressle o bu yapılır mı onca zahmetle dediğiniz şeyleri joomla da eklentileri alıp çok kolayca kurup hallediyoruz biz 2 tıkla … yeni yetmeler wordpressci siz dünyayı wordpress sanıyorsunuz galiba

 5. Emre dedi ki:

  Abi dil dosyalarını ben mi göremedim yoksa yok mu ?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Dili yanlış hatırlamıyorsam ekstra dosya olarak yapmamışlar, veritabanında tutuyorlar. Yönetim panelinde çeviri ile ilgili bir kısım vardı.

 6. Ali Çömez dedi ki:

  Bende beğendim sistemi detaylı incelemem gerekiyor, Bu arada size de önerim Cotonti’yi incelemeniz :)

 7. bilal dedi ki:

  WordPress’in en büyük avantajlarından birisi geniş kullanım kitlesi ve bunun sonucunda oluşan geniş destek ağı diye düşünüyorum. WordPress’in ne gibi eksileri var peki bundan bahsedebilir misiniz? Yazın tişört giymek gerekir diyerek biraz kapalı açıkladınız. Yazınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Merhaba Bilal.

   WordPress kesinlikle kötü bir sistem değil, eğer öyle olsaydı dünyadaki web sitelerinin yüzde bilmem kaçı kullanıyor olmazdı.

   Ben bu yazıda şöyle bir durumdan söz etmek istemiştim; WordPress kolay geliştirilebilen, genişletilebilen bir sistem. Ne var ki yola çıkış amacı bir e-ticaret sitesinin altyapısını oluşturmak değil.

   İnsanlar “Ah ulan keşke şu amaca hizmet eden sitemde de WordPress kullanabilseydim” diyorlar ve geliştiriciler bu talebe cevap verebilmek için sistemi türlü biçimlerde modifiye ediyorlar.

   Bu Ferrari sahibi olan bir kullanıcının “Ah ulan keşke arazide de Ferrarimi kullanabilseydim” demesine benziyor. Geliştiriciler (sanayiciler) bu isteğe cevap verebilmek için Ferrari’yi modifiye ediyorlar ama ortaya genellikle bir sonraki adımda sorun çıkaracak, eksik kalacak iğreti bir 4×4 çıkıyor.

   Ferrari otoyol için üretilen bir otomobil, önüne çekme halatı mekanizması kaynakladığında, altına kocaman tekerler taktığında o tam anlamıyla bir 4×4 olmuyor, “arazide de gidebilen” fakat eski, yakışıklı özelliklerini kaybetmiş ucube bir araç oluyor.

 8. Ersin dedi ki:

  Merhaba
  Subrion CMS için Türkçe dil TL Para birimi yapılandırması mümkün mü ?
  Teşekkürler.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir