Webmaster olma rüştüm tamam mıdır?


Senelerdir yazılım işiyle hasbelkader (okul aracılığıyla) ilgilenen biri olarak, bir site tasarlamayı karar vermiştim. “Altıncı sınıfa kadar geldim artık bitmiştir” gözüyle baktığım üniversite  sonrası parçalı bulutlu olarak bir sene kadar bir şirkette yazılımcı olarak çalışmıştım. Adı “bilgisayar öğretmenliği” olsa dahi bilgisayarla alakadar olmayı pek hayallerine sığıştıramayan bir sınıftan kaptığım “Benim de bir web sitem var” fobisini aşma zamanı gelmişti ne de olsa… Diye düşünüyorken miskin miskin işe koyuldum. )antiparantez bu site baya iyi organize edilimiş yapanların ellerine sağlık(. İşimi en çok kolyalaştıransa zor sonuç veren  mükemmellik duygusu ve sıfır css bilgisiydi!! Sağolsunlar… Neyse anasayfa tasarımını 3-4 kez yıkıp yeniden yapınca  şu css olayını çözdüm artık derken; photoshop denen canavar yazılımını anlatan “24 saatte photoshop” kitabının kapağını 2 senedir neden açmadım acaba sorusunu sorarken buldum kendimi. Artık onunla da cebelleşmekten vazgeçip tasarım kişinin ruhuyla beraber renklerle haşır-neşir olmasıdır şeklinde edebiyatını yaptığım tasarım işinden elimi çekip zorlu yönetim paneli girişimine başladım.

Bu süreç evde pineklemenin verdiği zorlukla birkaç ayda ancak bitti. Eminim şirkette bu projeyi bana verselerdi yazılım kısmı yönetim paneli dahil 3 hafta sürmezdi belki de ama sağlık olsun. Böylece plansız ve aynı zamanda evde çalışmanın zorluğunu da deneyerek öğrenmiş oldum. Ee her işte bir hayır vardır mantığı sağolsun. Şaka biryana benim için bu projeyi yapmayı iki sebep tetikledi, aksi taktirde bugüne kadar evde finalleri bekleyip pinekleyecektim.
Bunlar:
1- Gördüğüm iğrenç bir dernek sitesine akrabalarımın toplam 600 lira vermeleri
2- Kitaplıkta rastgele açıp okuduğum bir kitapta “Bedevaya da olsa çalışmak çalışmamaktan iyidir” anlamındaki bir atasözünün bana verdiği gaz. Birincisi neyse de ikincisi ile ilgili fikrim her an değişebilir.

Buraya kadar yazdıklarımı okuduysanız henüz bitmeyen, “müzminDernek Portal (www.dernekportal.com) projemi  tıklayıp fikirlerinizi ve eleştirilerinizi iletmenizi diliyorum, zira eleştirinin yüzüme karşı yapılması pek çokları gibi benim de hoşuma gitmiyor da.

Not: İçinizden şu photoshop fakirine bir banner yapıp yollayayım diyen olursa hayır demem tabii ;) ve css lerde çakma bir yer var farkeden olursa diye söylüyorum çok görmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir