Webmaster olma rüştüm tamam mıdır?


Senelerdir yazılım işiyle hasbelkader (okul aracılığıyla) ilgilenen biri olarak, bir site tasarlamayı karar vermiştim. “Altıncı sınıfa kadar geldim artık bitmiştir” gözüyle baktığım üniversite  sonrası parçalı bulutlu olarak bir sene kadar bir şirkette yazılımcı olarak çalışmıştım. Adı “bilgisayar öğretmenliği” olsa dahi bilgisayarla alakadar olmayı pek hayallerine sığıştıramayan bir sınıftan kaptığım “Benim de bir web sitem var” fobisini aşma zamanı gelmişti ne de olsa… Diye düşünüyorken miskin miskin işe koyuldum. )antiparantez bu site baya iyi organize edilimiş yapanların ellerine sağlık(. İşimi en çok kolyalaştıransa zor sonuç veren  mükemmellik duygusu ve sıfır css bilgisiydi!! Sağolsunlar… Neyse anasayfa tasarımını 3-4 kez yıkıp yeniden yapınca  şu css olayını çözdüm artık derken; photoshop denen canavar yazılımını anlatan “24 saatte photoshop” kitabının kapağını 2 senedir neden açmadım acaba sorusunu sorarken buldum kendimi. Artık onunla da cebelleşmekten vazgeçip tasarım kişinin ruhuyla beraber renklerle haşır-neşir olmasıdır şeklinde edebiyatını yaptığım tasarım işinden elimi çekip zorlu yönetim paneli girişimine başladım.

Bu süreç evde pineklemenin verdiği zorlukla birkaç ayda ancak bitti. Eminim şirkette bu projeyi bana verselerdi yazılım kısmı yönetim paneli dahil 3 hafta sürmezdi belki de ama sağlık olsun. Böylece plansız ve aynı zamanda evde çalışmanın zorluğunu da deneyerek öğrenmiş oldum. Ee her işte bir hayır vardır mantığı sağolsun. Şaka biryana benim için bu projeyi yapmayı iki sebep tetikledi, aksi taktirde bugüne kadar evde finalleri bekleyip pinekleyecektim.
Bunlar:
1- Gördüğüm iğrenç bir dernek sitesine akrabalarımın toplam 600 lira vermeleri
2- Kitaplıkta rastgele açıp okuduğum bir kitapta “Bedevaya da olsa çalışmak çalışmamaktan iyidir” anlamındaki bir atasözünün bana verdiği gaz. Birincisi neyse de ikincisi ile ilgili fikrim her an değişebilir.

Buraya kadar yazdıklarımı okuduysanız henüz bitmeyen, “müzminDernek Portal (www.dernekportal.com) projemi  tıklayıp fikirlerinizi ve eleştirilerinizi iletmenizi diliyorum, zira eleştirinin yüzüme karşı yapılması pek çokları gibi benim de hoşuma gitmiyor da.

Not: İçinizden şu photoshop fakirine bir banner yapıp yollayayım diyen olursa hayır demem tabii ;) ve css lerde çakma bir yer var farkeden olursa diye söylüyorum çok görmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 Yorum

 1. Fatih dedi ki:

  Eleştrin için sağol. Zaten tasarım konusunda müsait bir zamanda kendimi bir kez daha zorlayacağım. Ne alırsak kardır. Olmadı webmaster balonu söner yine yazılımcı olarak iş hayatımızı devam ettiririz:) Bir sitenin fiyatı özel proje olması, tasarımı veya yönetilebilir olmasıyla daha fazlasını da hakedebilir elbette. Ama bir içerik sitesi için o miktarda ücret istersem olmaz herhalde. Çok düşük fiyat verip de piyasayı düşürenlerden de olmam. Paket proje olarak yapmaya çalışıyorum,  senelik 5-10 müşterim olsa güzel bir deneyim olmaz mı?

 2. Samet dedi ki:

  Portal sistemini eğer dediğin gibi tek başına hazırladıysan tebrik ederim ama photoshop bilmiyor oldugun belli :) bi de css konusunda kendini biraz daha geliştirmen gerekiyo galiba ama dediğim gibi yine de güzel olmuş ellerine sağlık. Peki akrabalarının aldığı ücret çok geldiyse (600tl) sen bu sistemi ne kadardan pazarlamayı düşünüyorsun?

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Ben de site tasarım ve altyapısını tek başına hazırladığın için tebrik etmek istiyorum, bununla birlikte evet görsel açıdan sanki biraz daha geliştirilmeli gibi. Ayrıca “Çok düşük fiyat verip de piyasayı düşürenlerden de olmam” cümlesini nedense ekstra bir sevdim :) Boşver sende iş var web işlerini bırakmayı felan düşünme bence (Y) ;)

 4. Fatih dedi ki:

  90’ların tarzı bannerden kurtuldum artık. Fazlasıyla sade olsa da sağ tarafı düzgün doldurulursa iş yapar gibi geliyor. bannerfans.com sağolsun :-) Bu arada projemi tıklayanlardan 30 saniyesini ayırıp site hakkında eleştrileri ve yönlendirmlerini bekliyorum.

 5. Mustinet dedi ki:

  Şeffaf bir şekilde bakınca sitenin altyapı kodlamasında bazı karışıklıklar var. her linkin sonundaki title değişkeninin neden taşındığını anlamadım. BreadCrumb denilen üyenin bulunduğu sayfayı göstermesi güzel. Esnek yapıdan kastın ne olduğunu anlamak için yönetimi de görmek gerekir :) . Beynine kuvvet der, sorunlarla karşılaşırsan yardımcı olmaya çalışırım.

 6. Fatih dedi ki:

  Desteğin için teşekkürler Mustinet. Esneklik derken, şu anki sistemde, anamenüdeki bölümlerin istenilenlerinin ana sayfada gösterilebilmesi ve sıralamanın yapılabilmesi var. İleriki safhada haber vb. bloklar da kendi aralarında sırası değiştrilebilir veya kullanıcının oluşturduğu bloklar eklenebilir olması sağlanabilir. Ayrıca css kodlarını gözden geçirirmek kaydıyla anasayfadaki üç sütunun sıraları yötilebilir hale getirilebilir. Title olayına gelince SEO optimizasyonu açısından permalink denen olayı öğrenmemek için alternatif olur diye düşündüm :-)

 7. xtasarimci dedi ki:

  Merhabalar;
  Bence gerçekten güzel bir iş başarmışsın.Tasarım ve alt yapı senin çalışman olduğu için.
  Ancak portala baktığımda hep şunu görüyorum.Bunu bir tasarımcı değil de yazılımcı hazırlamış.Yani işlevsellik var görüntü idare eder.

 8. zac_i_e dedi ki:

  bende bu işe yeni başlayanlardanım ama ben de kodlama ve tasarımı kendin yaptığın için tebrik ederim. başarılarının devamını dilerim.

 9. Fatih dedi ki:

  Altyapı ve tasarımı kendim yaptığım için tebrikler var. Zaten amacım da site yapmaktan çok yapmayı öğrenmekti. Sitenin konsepti,mantığı hakkında pek eleştri gelmediğine göre orda da sorun yok gibi. Geriye tasarım konusu kalıyor ki o konuda kendimi geliştirmek çok zaman alacaksa uğraşmayacağım. Sonuçta herkez kendi yapabilecekleri konuda yoğunlaşmalı değil mi?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.