WhatsApp’ta grup oluşturmak artık daha kolay

Artık herkesin cebinde internete bağlı bir akıllı telefonun bulunduğu günümüzde anlık mesajlaşma uygulamaları neredeyse birincil iletişim kanalımız haline geldi. Özellikle de WhatsApp milyonlarca kişi tarafından kullanılan en popüler mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çekiyor.

Gruplar WhatsApp’ın en çok kullanılan özelliklerinin başında geliyor. Birçok kişinin aynı anda pratik bir şekilde haberleşmesini sağlayan WhatsApp grupları özellikle de meslek grupları tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Örneğin, bir okulda görev yapan öğretmenler önemli bir duyuruyu tek tek herkesi aramak yerine gruba bir mesaj göndererek herkese duyurabiliyorlar. İşte uygulamanın sağladığı bu kolaylık sayesinde WhatsApp ile haberleşme, haber okumak, oyun oynamak ve rulet oynamak ile birlikte akıllı telefon kullanıcılarının en çok kullandığı fonksiyonlar arasında yer alıyor.

Whatsapp uygulamasının şu anki sürümünde, grupları oluşturmak için grup yöneticisinin teker teker herkesi gruba eklemesi gerekiyor. Bu da oldukça zaman alıcı ve gruba katılacak çok kişi olduğunda oldukça can sıkıcı da olabilen bir şey. Ancak Whatsapp Beta versiyonu ile grupları oluşturmak ve kullanıcıları eklemek için yepyeni bir özelliği kullanıma sundu.

Bu yeni özellik sayesinde artık kullanıcıları gruplara bir link ile çağırabilirsiniz. Tıpkı bir internet adresi verir gibi grubunuzun URL’sini gruba katılmak isteyen kişilerle paylaşarak başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kişilerin gruba katılmasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla, gruba kullanıcı ekleme ve gruba katılma söz konusu olduğunda, tabii ki grup yöneticisinin izni de olmak şartıyla, inisiyatif grup yöneticisinden biraz daha kullanıcılara verilmiş gibi duruyor.

Yeni özellik sadece link paylaşımı ile bitmiyor. Whatsapp yeni sürümüyle birlikte grup linkini QR kodu veya NFC etiketi ile de paylaşabilme imkânı sunuyor. Dolayısıyla, bir gruba katılmak için telefonunuza QR kodunu okutmak veya telefonunuzu NFC etiketine yaklaştırmak yeterli oluyor. Bu sayede yüzlerce kişiden oluşan büyük Whatsapp gruplarını oluştururken tek tek kişileri eklemek saatler sürecek bir işken, linki paylaşmak veya bir QR kodu oluşturup bunu paylaşmak sadece birkaç saniye sürüyor. Bu yeni teknoloji sayesinde göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir süre içerisinde binlerce kişilik bir gruba ulaşabilirsiniz!

Peki, bir grup yöneticisiyseniz ve bir zaman paylaştığınız bir linkten, QR kodundan veya NFC etiketinden başka herhangi bir kullanıcının gruba katılmasını istemiyorsanız ne yapacaksınız? Whatsapp’ın bunun için de bir çözümü var: Paylaşmış olduğunuz linki veya oluşturduğunuz QR kodunu ve NFC etiketini istediğiniz zaman iptal ederek bunları kullanarak daha fazla kullanıcının gruba katılmamasını sağlayabilirsiniz. Bu, özellikle de paylaşılan linki kullanarak istenmeyen kişilerin gruba katılması durumunda oldukça faydalı olacak bir özellik.

Bu yeni özellik şu anda Beta aşamasında ve sadece Beta programına katılan kullanıcılara sunuluyor. Siz de Whatsapp Beta programına katılarak bu yeni ve harika özelliği deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Recep Hilmi TUFAN dedi ki:

    Çok iyi olmuş bu özellik. Grupta kişi sayısı sınırı da var diye biliyorum; o yüzden binlerce kişi olamaz herhalde.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir