Windows 7’de “Masaüstünü Göster” ve “Hızlı Başlat” (Quick Launch)

windows7-masaustunu-goster3

Siz de benim gibi işletim sistemi konusunda takıntılı ve alışkanlıklarına sadık bir bir bilgisayar kullanıcısıysanız Windows 7 ile gelen bazı köklü değişikliklerden hoşnut kalmamanız son derece normal, şahsen ben görev çubuğu ve Hızlı Başlat (Quick Launch) kavramlarının alışkanlıklarımın dışında yeni kullanım özellikleri kazanmasından pek hoşnut kalmadım, haliyle hepsini kendi sevdiğim biçimlerine geri döndürdüm.

Aslında Windows 7 görev çubuğunda yapı itibariyle o bilindik kullanım şekline ve Hızlı Başlat menüsüne yer yok fakat gel de bunu 10 senelik Windows kullanıcısına anlat, masaüstünü göstermek için faremi taa en sağa sürüklemek zorunda kalmayı sevmedim ben arkadaş. Neyse gelelim o sevdiğimiz klasik Masaüstünü Göster simgesi ve Hızlı Başlat menüsünün yapılışına.

Masaüstünü göster simgesi için boş bir not defteri açın ve içine aşağıdaki kodları ekleyin:

1
2
3
4
5
[Shell]
Command=2
IconFile=SHELL32.dll,34
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop

Kodları ekledikten sonra dosyayı “Masaüstünü Göster.scf” olarak kaydedin. SCF formatlı dosyalar Explorer yani Windows Gezgini’ne komut göndermek için kullanılır, yukarıdaki kodlarda da Explorer’a oluşturduğumuz yeni kısayolun masaüstünü göstereceğini IconFile=SHELL32.dll,34 ile de bu kısayolunun hangi simgeye sahip olacağını belirtiyoruz, ben SHELL32.dll içinden 34 numaralı ve daha şık durduğuna inandığım bir ikonu seçtim siz dilerseniz rakamı veya ikonu barındıran dll paketini değiştirerek kafanıza göre takılabilirsiniz.

Dosyayı kaydettikten sonra Windows dizinine veya kullanıcı klasörünüze (C:\Users\Caner\) “Quick Launch” isimli bir klasör oluşturun ve yeni Masaüstünü Göster.scf dosyanızı bu klasörün içerisine taşıyın. Oluşturduğunuz bu klasör görev çubuğundaki yeni Hızlı Başlat menünüz olacağı için en çok kullandığınız diğer kısayollarınızı da (Internet Explorer, Firefox vs.) buraya kopyalayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra görev çubuğuna boş bir yere sağ tıklayın ve çıkan menüden “Araç çubukları -> Yeni araç çubuğu…” adımlarını izleyin

windows7-masaustunu-goster2

Karşınıza çıkan ekrandan az önce oluşturduğunuz ve kafanıza göre bir yere kaydettiğiniz “Quick Launch” klasörünü seçin, ardından görev çubuğunda boş bir yere tekrar sağ tıklayıp “Görev çubuğunu kilitle” ifadesinin yanındaki seçimi kaldırarak yeni araç çubuğunuzu en sol tarafa taşıyın.

Son olarak görev çubuğunda oluşturduğunuz quick launch araç çubuğunda uygun bir yere sağ tıklayarak çıkan menüden “Başlığı göster” ve “Metni göster” ifadelerinin seçimlerini kaldırarak sadece simge olarak görüntülenmelerini sağlayın hepsi bu kadar, yeni hızlı başlat zımbırtınız hayırlı olsun.

Tabi ben Windows 7’nin görev çubuğunu da eşeğin gözü büyüklüğünde ve programlar gruplandırılmış olarak kullanmıyorum, benimki daha çok şuna benziyor (o bildik klasik Windows görev çubuğu):

windows7-masaustunu-goster

Eğer Windows 7 Türkçeleştirme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanuz şu yazımıza gözatabilirsiniz:
Windows 7 Home & Professional Türkçe Entegrasyonu

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

29 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir