Windows 7’de mavi ekran hatası aldım (Bluescreen)


Bu nedir abi ya? Çayımı alıp bilgisayar başına geçtim, yemekten önce posta kutuma göz atayım dedim de birden aklım çıktı. Yıllardır bluescreen görürüm ama böylesine ilk defa rastlıyorum, bilgisayar yandı bir daha çalışmayacak dedim yeminle. Hayır eski işletim sistemlerinde en azından üç beş satır bir şeyler yazardı neyin ne olduğunu bilirdik, bunda hiç bir şey de yazmıyordu, aha da şöyle bir şeydi:

busbluescren mübarek, ne bir hata mesajı ne bir uyarı. Neyse Allah’tan bilgisayar yeniden açılabildi de içime su serpildi, fena tırstım yahu.

Hata detaylarını merak edenler ve benim aksime ne demek istediğini anlayabilecek olanlar için:

Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.48
Locale ID: 1055

Additional information about the problem:
BCCode: a
BCP1: 4F47CAB3
BCP2: 00000002
BCP3: 00000000
BCP4: 82E597F3
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\070310-19703-01.dmp
C:\Users\Caner\AppData\Local\Temp\WER-75390-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

12 Yorum

 1. Atom dedi ki:

  aldığım bilgiler doğrultusunda vodafone özenene microsoft yetkilileri onların kırmızısı varsa bizimde mavimizz var demişler ve böyle bir yapılanmaya gitmişler ansızın bigisayar hoparlörlerinde blueee die bir ses duyarsan anında reset at abi :) Şaka bi yana hdd gidici gibi iş içten geçmeden yedekle dosyalarını bad sector olabilir

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Valla ne yalan söyleyeyim Atom bana da harddisk gidici gibi geldi evet en kısa zamanda bir şeyler yapmak lazım :)

 3. sinan dedi ki:

  Benim harddiskde dün gitti :D yenisini aldım yükledim 7yi şimdide c sürücüsünde klasörden başka bişey açılmıyor :/

 4. Murat ALABACAK dedi ki:

  aslında 070310-19703-01.dmp diye bir dosya var o klasörün içerisinde hata görmüş sanırım yani hata gördüğü anlaşılıyordur bende de 110109 diye bir dmp dosyası vardı aynı sorundan bendede vardı yani ;)  işin sorunu orda değilde benim Minidump klasörüne girme iznim yokmuş yaw :S

 5. Suat dedi ki:

  Windows 7’de bile mavi ekran hatası aldıysan, yuh diyorum artık. İlk çıktığından beri sınırlarını zorluyorum, ama hala en küçük bir problem yaşamadım. Gerçekten 10 numara bir sistem

 6. Caner Öncel dedi ki:

  Valla kaç numara olduğunu bilemeyeceğim de Suat masmavi ekran hatası aldım hem de ödüm koptu. Hiç öyle zorlama felan da yapmadım yani, stabil halde çalışıyordu makina.

 7. Umut Benzer dedi ki:

  C:\Windows\Minidump70310-19703-01.dmp
  C:\Users\Caner\AppData\Local\Temp\WER-75390-0.sysdata.xml
  Bu iki dosyanın içinde hatanın nedenini anlamayı sağlayabilecek bir şey olabilir. TurkOSX yanlış demiş, bu dosyalarda hata olduğundan bilgisayar çökmemiş. Bilgisayar çökünce rapor olarak bu dosyalar oluşturulmuş.
  .dmp dosyasını biraz zor anlarız. (Belleğin tam çökme anındaki kısmi bir görüntüsü olur kendisi) Ama sysdata.xml’den hataya dair belki bir şeyler çıkartılabilir. İçini okuyup Google’la yoğurmakta fayda var.
  Ayrıca, çökünce “masmavi ekran” hatası vermesi çok ilginç olmuş. İnsan bir mesaj yazar. :D Tırstırır vallahi.
   

 8. Caner Öncel dedi ki:

  Tırstırmaz mı ya, evet o dosyaları açmaya çalıştım ancak içlerinde abidik gubidik hex kodlarından başka bir şey yoktu. XML de de bir cacık yoktu öyle kaldı ben de pek üstüne gitmemiştim ama bugün Comodo sağolsun Jxg.exe, Jhg.exe isimli dosyaların sürekli tetiklendiğini raporlamaya başladı.

   

  Sonuç olarak şimdi bir de bilgisayarda Sinowal (Mebroot) rootkit olduğundan şüpheleniyorum, o kadar da illet bir şeymiş ki öyle kolay kolay temizlenemiyor sabahtan beri denemediğim removal tool kalmadı ama hiç bir sonuca ulaşamadım, görünen o ki temiz bir format şart oldu.

   

  Bu bilgisayar benim saçlarımı zamanından önce ağartacak ama hadi hayırlısı :)

 9. TürkOsX dedi ki:

  ubenzer farkettiysen bir dump dosyası oluşturmuş dump dosyasındaki kodları içeri aktarırken oluşan problemden dolayı windows kurulu olan sistemimizi bilgisayarımız okuyamadı okuyamadığından dolayı windowsun klasik mavi ekran üzerine beyaz yazılarını yazamadı. sadece mavi ekran geldi üzerine hata kodlarını yazmadan uyguladığı içinse biz bir şey göremedik fakat orda hata bilgileri yazıyordu bu şuna benziyor :
  <span style=”display: none;”>Burda birşey yazıyor ama sen göremezsin</span>
   
  (display: none kısmına takılma)

 10. Alper dedi ki:

  rekor bende win7 de mavi ekran almada hiç reklam yapmayın :D

 11. baturay daylak dedi ki:

  merhabalar,
  dump dosyaları için microsoft’un reader’ı var. daha önce illet bir bsod vakası yaşadığım için araştırmıştım. tabii bu reader ile düzgün görüntüleyebilmek için windows symbol package kurulmasını da istiyordu. reader gerekli debugging araçları kurulduktan sonra problemin kaynağını analiz edip tespit edebiliyor.
  debugging tools for windows şeklinde aratırsanız pıtır pıtır dökülüyor hepsi.

 12. DVT dedi ki:

  Windows vistada’da mavi ekran hatası alınıyor.Wİndows vista için bir çözümü var ama Win7 de işe yarıyormu bilmem ama vistadaki çözümü şu sürücü güncelleme programlarından birini indirip sürücüleri güncelliyorsunuz mavi ekran ile birdaha karşılaşmıyorsunuz.

  Tavsiyem Driver Checker İyi Çalışmalar

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir