Windows Live Spaces bayrağı WordPress’e devrediyor


Sıkı bir WordPress kullanıcısı olarak bu habere çok sevindiğimi söylemeliyim. Her ne kadar ben yeni duymuş olsam da uzun süredir gündemde olan bir konuymuş. Öğrendiğim an Microsoft’un “yapamadık Canıtın, bu camiada tutunamadık…” dediğini duyar gibi oldum. Ama gerçekten de öyle, biz boşuna her platformda “blog işinin piri WordPress’tir” demiyoruz. O kadar esnek ve yetenekli bir blog yazılımı ki, amacının dışında kullanıldığı zaman bile (cms, shop, galeri vb.) asla yadırganmıyor. Google ile arasındaki hala-dayı çocuğu ilişkisinden bahsetmeye bile gerek yok sanırım.

Hal vaziyet böyleyken Microsoft bana göre oldukça akıllıca bir hamle yapmış ve “niye Live Spaces diye kasıyoruz ki, adamlar fıstık gibi blog yazılımı yapmış, gidelim anlaşalım kullanıcılarımızı bunlara kanalize edelim” demiş. Böylelikle Microsoft bir koldan daha kan kaybederken olay WordPress’e yaramış. O kadar yaramış ki WordPress’in yapımcısı Matt Mullenweg amca, kişisel blogunda “Ne biçim iş yaptık var ya, Microsoft’u bile dize getirdik lan! Kullanıcı sayımız iki katına çıktı, blog camiasını avcumuzun içine aldık resmen. Vursun davullar çalsın zurnalar, kurbanlar kesilsin dargınlar barışsın, gün bayram günüdür ahey aheyy…” türü açıklamalarda bulunmuş. Pis herif…

Konumuza dönecek olursak; Microsoft’un kullanıcılarına gönderdiği bilgilendirme mesajına göre “yükseltilmiş bir blog deneyimi sunmak için birinci sınıf ve yenilikçi bir blog hizmeti olan WordPress.com ile yaptıkları işbirliğini duyurmak” kendilerine çok heyecan veriyormuş. Heyecan verici bu girişime göre Live Spaces kullanıcıları 16 Mart 2011 tarihine kadar tamamen WordPress altyapısına geçmiş olacaklarmış. Adım adım yapılacak olan bu geçiş sürecinde kullanıcılara çeşitli yönergelerle yeni sisteme adapte olmaları veya site içeriklerini bilgisayarlarına indirmeleri konusunda yardımcı olunacakmış. Eğer siz de bir Live Spaces kullanıcısıysanız işinizi kolaylaştırmak adına “4 aşamada Windows Live Spaces’ı WordPress.com’a bağlama” başlıklı şu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Vatana millete ve tüm WordPress camiasına hayırlı olması dileğiyle. (Bu sözüm de sana Matt amca; yine benden bir adım öndesin ama çok sürmeyecek bu saltanatın, sessiz ama derinden geliyorum ciğerim bekle beni…)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Ahmet Burak Abdikoğlu dedi ki:

  aslında windows’un bu hareketini kutlamak gerekir. Çünkü gerçekten windows bu platformda tutunamadı. belki de böylesi windows için daha iyi olacaktır.Matt Mullenweg’in arka tarafları nasıl kalkmıştır acaba :)

 2. Umut Benzer dedi ki:

  Microsoft güzel bir adım attı. Spaces’i biliyorum maalesef, insanın yazmak yerine kusası geliyordu. Basit yapacağım diye, doğru düzgün çalışmayan, geliştirilemeyen ve karışık, en basit ihtiyaçları bile karşılayamayan bir sistem getirmişlerdi.
  “Ebidik gübidik” yerine WordPress ile anlaşmaları 10 numara bir karar olmuş kanısındayım. Güzel bir hamle.
  Matt ne açıklama yapsa yeridir. :D

 3. Digital Dünyam dedi ki:

  Google Blogger ‘ a darbe he :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir