WonderShare PDFelement incelemesi: Hafif ve tam kapsamlı bir Adobe Acrobat alternatifi

Wondershare PDFelement hızlı, hafif ve şaşırtıcı derecede güçlü bir PDF görüntüleme / düzenleme uygulamasıdır. Onu tanıdıkça seveceğinizden emin olabilirsiniz, nedenlerini incelememizin devamında bulabilirsiniz.

İşiniz nedeniyle onlarca PDF dosyasını gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir. Teknik klavuzlar, mühendislik çizimleri, şema ve baskı örnekleri ile ve hatta kullanım kılavuzlarıyla son derece içli dışlı olabilirsiniz. Büyük bütçelere sahip şirketlerde ve kurumsal ortamlarda Adobe Acrobat Pro ve BlueBeam Revu gibi son derece güçlü araçlar tercih ediliyor. Öte yandan bu araçlar pek çok kullanıcı için yüksek maliyetli çözümler anlamına geliyor.

WonderShare PDFelement’e Giriş

PDFelement, Adobe menşeili olmayan bir PDF editöründen beklemeyeceğiniz kadar maharetlidir. PDF’leri düzenlemenize ve yorumlamanıza izin verir. PDF sayfaları ekleme, silme ve yeniden düzenleme; pratik olarak herhangi bir belgeyi PDF’ye dönüştürme, PDF’yi Word’e, Excel’e, PowerPoint sunumlarına, metin dosyaların, görüntü biçimli diğer dosya formatlarına kolayca dönüştürebilmenizi sağlar. Ayrıca PDF formları oluşturup doldurmanıza yardımcı olur. PDF dosyasında yer alan metinleri bölme, çevirme, kırpma; ek olarak PDF’lere filigran, üstbilgi, altbilgi ve sayfa numaraları ekleme işlemleri PDFelement için çocuk oyuncağıdır. Tüm bu işlemleri bilgisayarınıza kalp krizi geçirtmeyecek kadar hızlı biçimde yaptığını şaşkınlık içinde gözlemleyebilirsiniz. Tüm bu özelliklerinin yanında yıllık $150 gibi bir maliyeti yoktur. PDFelement’in standart sürümüne (OCR özelliği olmayan) $69.95, PDFelement Professional sürümüne ise (OCR özelliğiyle birlikte) sadece $89.95 karşılığında sahip olabilirsiniz. Bu ücretler tek seferliktir, aylık abonelik veya bakım ücretleriyle uğraşmazsınız.

PDFelement’i endüstri standartlarına karşı son derece hoş karşılanabilecek bir alternatif olarak görebilirsiniz. Başkası (çalıştığınız şirket) ödediği sürece Adobe Acrobat Pro ve BlueBeam Revu’yu kullanmakta sakınca görmeyebilirsiniz. Ancak çevrimiçi PDF editörlerinden ve ücretsiz PDF editörlerinden daha özellikli çözümlere ihtiyaç duyan küçük işletmeler veya serbest çalışanlar için PDFelement; neredeyse tüm ihtiyaçlara cevap veren tartışmasız çok daha uygun maliyetli bir çözümdür.

PDF Sayfaları Oluşturun, Silin, Düzenleyin!

Bir PDF dosyasındaki sayfaları taşımak, silmek veya döndürmek veya farklı PDF’leri birleştirmek günlük olarak ihtiyaç duyabileceğiniz temel eylemlerdir. Tüm bunları ücretsiz yazılımlarla belli ölçülerde yapabilirsiniz, ancak taradığınız iki sayfayı hızlı biçimde birleştirip ofisinizin kapısından çıkmadan önce e-posta olarak göndermek istediğinizde gerçek acı ile tanışmanız olasıdır.

PDFelement, PDF dosyasındaki sayfaları menü çubuğu veya küçük resim sekmesi aracılığıyla yönetmenizi sağlar. Bunların her ikisi de Bluebeam Revu ve Adobe Acrobat’tan sahip olduğunuz kullanım alışkanlıklarının sürekliliğini sağlar şekilde tasarlanmıştır.

Küçük resim bölmesi ile sayfaları sürükleyip bırakabilir ve kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Seçtiğiniz sayfalara sağ tıklayarak kolayca işlem yapabilirsiniz. Alışılmadık aralıklardaki sayfalar üzerinde işlem yapmak istediğinizde (1, 5, 9, 13 ve 15 gibi) bu özelliği oldukça kullanışlı bulabilirsiniz. CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz sayfaları seçebilir ve sağ tıklayarak “Extract Page(s)” diyerek bu sayfaları dışa aktarabilirsiniz.

Düzenleme ve Dipnot Ekleme

PDFelement, metinleri ve nesneleri doğrudan PDF dosyaları içerisinde düzenlemenizi sağlar. Elektronik olarak üretilen PDF’ler için (Word dokümanı, e-tablo veya PDF’ye basılmış web sayfası gibi) metin ve resimleri değiştirmeniz PDFelement ile inanılmaz ölçüde kolaydır. “Edit Text” düğmesine tıklayın ve PDF dosyanızın sihirli biçimde düzenlenebilir bir dökümana dönüştüğüne tanıklık edin. tıklatın ve PDF sihirli PDF doğrudan yazın icar, düzenlenebilir bir belgeye dönüşür. Mümkün olduğu sürece bu işlem sırasında yazı tipleri dahi korunur!

Mevcut metin ve resimlerin düzenlenmesine ek olarak; PDF dosyanıza yeni metin ve resimler de ekleyebilirsiniz. Neredeyse Word’de düzenleme yapıyormuşsunuz gibi.

Ek açıklama, dipnot özellikleri dokümanları birleştirmek, ortak çalışmak ve gözden geçirmek için oldukça kullanışlıdır. Bu özellik sayesinde metin kutuları, notlar, vurgular, damgalar, oklar, şekiller, alt ve üst çizgiler eklemek tahmininizden çok daha kolaydır.

Solda yer alan “Ek Açıklamalar” bölümü sayesinde PDF dosyasına eklenen yorumları kolaylıkla görebilirsiniz. Bu sayede büyük, karmaşık bir belgeye baktığınızda büyük resmi kolaylıkla görebilmenizi sağlayan oldukça faydalı bir özelliktir.

OCR

PDFelement’in standart sürümü ($69.95) OCR özelliği içermez ancak OCR özelliği içeren PDFelement Professional’e ($89.95) geçmeden önce bu özelliği ücretsiz olarak deneyebilir ve uygulamanın OCR konusundaki yeteneklerini keşfedebilirsiniz.

OCR’yi birkaç farklı taranmış belge ile denediğinizde son derece etkili sonuçlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte yerel bir pizzacıya ait olan pizza kutusu üzerindeki metinin nasıl işlendiğine göz atın. PDFelement’in görüntüdeki metnin her bir bit değerini nasıl taradığını, hatta restoranın logosunda kullanılan yazı tipi ailesini nasıl tanımladığına tanıklık edin.

Oluşturma & Dönüştürme

Adobe Acrobat’ın PDF’leri Word belgeleri ve Excel tabloları gibi düzenlenebilir belgelere dönüştürmeyi desteklemeye başladığında, bunun bir kara büyü olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. O zaman PDFelement’in de tüm bu özelliklere sahip olduğunu öğrenmek sizin için hoş bir sürpriz anlamına gelebilir. Word, Excel, PPT, resim, metin gibi alışılmış biçimlerin yanı sıra epub, HTML, RTF, HWP ve hatta HWPX gibi daha anlaşılması güç biçimleri PDFelement sayesinde kolayca dönüştürebilirsiniz.

Elektronik dosyalardan orijinal olarak üretilen temiz belgeler için dönüşüm basittir. Taranan belgeler için ise biraz daha yanıltıcı olabilir. Yukarıda verdiğimiz pizza kutusu örneğinde taranan belgen esasen resim içerikli bir Word dosyası olarak kaydedilir. Ancak taradığınız döküman üzerinde OCR motorunu çalıştırırsanız; tüm metinleri düzenlenebilir bir Word dosyası elde edebilirsiniz.

PDF dosyalarını diğer formatlara dönüştürmek çığır açıcı bir özellik olmayabilir ancak PDFelement’in, penceresi üzerine sürükleyip bıraktığınız dosyaları nasıl hızlı biçimde dönüştürdüğüne şahit olunca fikriniz biraz olsun değişebilir.

Koruma ve Baskıya Hazır Hale Getirme

PDFelement koruma, güvenli hale getirme ve düzenleme gibi ayırt edici özellikleriyle kendini alanında özgün bir PDF editörü olarak tanımlar. Sahip olduğu özellikler sayesinde PDF dosyalarınızı oluşturacağınız şifreler ile koruyabilir, imzalayabilir ve bütünlüğünü doğrulayabilirsiniz.

İmzalar PKCS#12 formatını kullanır. Ek olarak dilerseniz Windows Certificate Store özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Eğer PDF dosyanıza şifre koruma özelliği eklerseniz, dosyanızı PDFelement haricinde bir uygulama ile açmak isteseniz dahi eklediğiniz şifreyi kullanmanız gerekir.

Aşağıdaki örnek, şifrelenmiş bir PDF dosyasını mobil cihazınız üzerinden Dropbox aracılığıyla açmak istediğinizde karşılaşacağınız ekranı temsil eder.

İşte PDFelement’in başka bir özelliği: Arama ve Redaksiyon. Sosyal güvenlik numaralarını, iletişim bilgilerini veya isimler gibi hassas verileri kaldırmak / gizlemek istediğiniz durumlarda bu özellikten faydalanabilirsiniz.

Dil Seçenekleri

PDFelement, aralarında Türkçe‘nin de bulunduğu 20’den fazla dili desteklemektedir. Türkçe karakterlerle hazırlanmış dökümanları yönetme, işleme, dönüştürme gibi konularda herhangi bir endişeye sahip olmanız gerekmez.

Sonuç

Bu makalede PDF dosyalarını işleme konusunda en çok ihtiyaç duyulan bazı özelliklere yer vermeye çalıştık. Elbette tüm bu saydıklarımız PDFelement’in sahip olduğu özelliklerin kısa bir özeti niteliğinde.

Peki, PDFelement aradığınız çözüm mü?

PDFelement’in $69.95’lik fiyatı ile Adobe Acrobat veya Bluebeam Revu’dan çok daha uygun fiyatlı bir çözüm olduğu ortada. Buna karşın Foxit, Sumatra PDF gibi pek çok ücretsiz uygulama ve online çözüm de mevcut. Tüm bu seçenekler arasında tek ihtiyaç duyduğunuz şey dosyalarınızı PDF biçimine dönüştürmek veya birkaç sayfayı birleştirmek ise ücretsiz çözümlere başvurabilirsiniz. Ancak büyük projeler yürütüyor ve PDF dosyaları ile ciddi işler yapmayı planlıyorsanız, PDFelement yatırımlarınızın karşılığını eksiksiz olarak verecektir. Çoğu durumda Adobe’dan beklediğiniz pek çok ihtiyaca çözüm üretecektir.

Windows ve Mac üzerinde hızlı ve sorunsuz biçimde çalışan PDFelement, küçük işletmeler ve serbest çalışanlar için iyi bir yatırım ve Adobe layık bir rakip olarak özetlenebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir