WordPress siteniz için doğru hostingi nasıl seçebilirsiniz?

WordPress blogunuz veya kişisel / kurumsal web siteniz için yeni bir hosting sağlayıcıya geçiş yapmak istiyorsanız önünüze sayısız seçenek çıkacaktır. Piyasada onlarca ve hatta yüzlerce, yerli-yabancı harika web hosting firması bulunuyor. Bu yazımızda yeni bir WordPress web sitesi yayınlayacaklar veya mevcut hosting firmasından memnun olmayanlar için rehber niteliğinde çeşitli ipuçları derledik.

Hosting seçimi yaparken bir çok seçenekle birlikte bir çok soru da gündeme geliyor. Evet, günümüzde gayet kolay biçimde ve makul fiyatlarla çeşitli hosting hizmetlerine ulaşabilirsiniz ancak siteniz özelinde en iyi hosting firması hangisi diye sorduğunuzda karşınıza pek çok farklı parametrenin bir araya geldiği bir yanıt çıkacaktır.

Merak edenler için söyleyelim Egonomik.com sitemiz 10 yıla yakın bir süredir Turhost sunucularından yayın yapmaktadır. Ancak Turhost’un Egonomik.com’un ihtiyaçları için oluşturduğu hosting paketinin sizin siteniz için ideal olduğunu söylemek doğru olmaz. Her web sitesinin dinamikleri ve ihtiyaçları farklıdır, dolayısıyla seçim yaparken göz önünde bulundurulacak senaryo ve kriterler de farklı olacaktır.

Konuya şu soruyu sorarak giriş yapalım:

Web sitenizin tam olarak neye ihtiyacı var?

 • Web sitenizin trafiği ne kadar? Gelecek birkaç ay içerisinde ne kadar trafik artışı bekliyorsunuz?
 • Ne kadar ölçeklenebilir bir hosting sağlayıcı kullanmayı düşünüyorsunuz?
 • Hosting sağlayıcınızın developer dostu olması gerekiyor mu?
 • Ne kadar desteğe ihtiyacınız var?
 • Hosting hizmeti için ne kadar bütçe ayırdınız?

Tüm bu soruları tarafsız biçimde yanıtladıktan sonra sıra web sitemizi emanet edeceğimiz hizmet sağlayıcısından ne beklediğimize geliyor.

Hosting sağlayıcınızda hangi özellikler bulunmalı?

1. Hız ve Performans

İyi bir web hosting hizmeti kaliteli donanım ve altyapı ile sağlanır. Hizmet sağlayıcının sahip olduğu altyapı ve size ayıracağı hafıza (RAM), işlemci (CPU), depolama (HDD & SSD) gibi kaynaklar web sitenizin performansını belirleyecek en önemli kriterlerdir. RAM ve CPU gerekliliği web sitenizde yayınlayacağınız içeriğe ve ziyaretçi sayınıza göre değişir. Örneğin, düşük ücretli ortalama bir hosting paketi kullanırken viral olup dilden dile dolaşacak bir içerik paylaşmanız durumunda hosting hizmetiniz sitenize akın edecek ziyaretçi trafiğini kaldırmayabilir. Bu durumda web siteniz yavaşlayacak, büyük ihtimalle yanıt vermez hale gelecektir.

Piyasada limitsiz disk alanı sunan birçok hosting sağlayıcı olsa da işin aslı en önemli etken disk alanı değildir. Asıl önemli olan veri transfer hızıdır. Yüksek yük altında dahi veri transfer sürelerini düşük tutan bir hostinge sahip olmanız 100 GB’lık bir disk alanınızın olmasından çok daha iyidir. Özellikle yıllarca yayın yapan, iyi optimize edilmiş web siteleri için dahi 5 – 10 GB disk alanı yeterli olmaktadır. Eğer sitenizi dosya deposu olarak kullanmayı düşünmüyorsanız diskin sahip olduğu alandan çok SSD olup olmadığına ve yedekleme özelliği (RAID) bulunup bulunmadığına bakmanızı tavsiye ederiz.

Genel olarak pahalı hosting paketleri daha fazla trafiğe cevap vermek üzere yapılandırılır.

2. Satış Sonrası Destek

WordPress kurulumu, taşıma, güvenlik, önbellek, site yedeği alma ve geri yükleme konularına hakimseniz nispeten daha az desteğe ihtiyacınız olacaktır. Ancak web hosting hizmeti canlı bir mekanizmadır ve pek çok farklı bileşenin ortak çabası sonucu çalışır. Her şeyi bilmenize rağmen sitenizi mahvedecek bir aksaklık yaşama potansiyeli her zaman vardır. Çoğu hosting sağlayıcı, satın alınan hizmetin ölçüsüne göre farklı derecelerde destek hizmeti sağlamayı tercih eder. Bir hosting firması telefon, destek bilgi bankası, canlı web sohbeti, e-posta ve ticket sistemi gibi seçeneklerinden ne kadarına sahip ise satış sonrası destek konusuna o kadar önem gösteriyor demektir.

En ideal destek türü en kısa sürede geri dönüş aldığınız destek türüdür.

3. Çalışma Süresi (Uptime)

Günümüzde pek çok hosting sağlayıcı kullanıcıları için 99.5%’i aşan uptime süreleri vaad eder. Çok azında bu değer %99’dur. 0.1% değeri büyük bir değer olarak görülmeyebilir ancak yüksek hitli bir web sitesine sahipseniz bu kesintinin nelere mal olabileceğini tecrübe etmek istemezsiniz. Aksi halde endişe etmeniz gereken bir durum olmadığı söylenebilir. Her iki koşulda da büyük ve saygın hosting firmalarını tercih ettiğinizde bu konuda çok fazla endişe taşımanız gerekmez.

4. Hosting sağlayıcınızdan daha başka ne isteyebilirsiniz?

 • Yedek alma & Geri yükleme: Bir nedenden dolayı web siteniz hacklenirse veya çökerse hızlıca eski haline geri yüklenmesi gerekecektir.
 • Önbellek: Bazı web hosting sağlayıcıları hız kazanmak için önbellekleme hizmeti de sağlarlar. Önbellekleme WordPress sitenize kurabileceğiniz eklentilerle yapılabileceği gibi bazı hosting firmalarında sunucu bazlı önbellekleme hizmeti mevcuttur.
 • Güvenlik: Barındırdıkları web sitelerinin ne kadar hacklendiğini araştırabilirsiniz.
 • Veri merkezlerinin fiziksel konumu: Eğer Türkiye’ye yayın yapan bir web siteniz varsa hosting sağlayıcınızın veri merkezinin de Türkiye’de olmasını bekleyebilirsiniz. Bu durumda yurt dışından alacağınız hizmete göre hız konusunda ciddi avantajlar elde edersiniz.

Bu başlıklar karar verme sürecinde göz önünde bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz, oldukça önemli kriterlerdir.

Hosting türleri nelerdir? Web siteniz için ideal hosting türü hangisidir?

Hosting firmaları ziyaretçi taleplerine göre farklı isimlere sahip çok çeşitli ürünler oluşturabiliyorlar. Bu çeşitler bazen kafa karışıklığına neden olabiliyor. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir web sitesi için tercih edilebilecek hosting türleri özetle şu şekildedir:

 • Paylaşımlı hosting (Shared hosting)
 • Sanal Sunucu (Virtual Private Server – VPS)
 • Dedike Sunucu (Dedicated Server)
 • WordPress hosting (Managed)

Bunların yanında internette çeşitli ücretsiz hosting paketleri de bulabilirsiniz. Eğer ciddi bir girişimin arefesindeyseniz veya yüksek trafikli bir web sitesi planınız varsa bu seçeneği hiç değerlendirmeden vazgeçmenizi öneririz. Web hosting ciddi yatırımlar gerektiren yüksek maliyetli bir hizmettir, haliyle bu maliyetlerin bir yerlerden çıkarılması beklenir. Ücretsiz bir hosting hizmetini tercih ettiğinizde büyük ihtimalle ya çok düşük kaynaklara sıkışmak zorunda kalacak ya da sitenizden kullanıcı verilerinizin toplanması veya çeşitli bölümlerinde sizin yönetiminizde olmayan reklamların görüntülenmesi gibi uygulamalara razı olacaksınızdır. Bir diğer senaryoya göre de ziyaretçi sayınız arttıkça büyük ihtimalle sizden ücretli bir pakete geçmeniz istenecektir. Dünyada bu tür hizmetleri kullanarak yayın hayatına uzun süre devam eden, başarıya ulaşmış web siteleri olmadığını düşününce ne demek istediğimiz daha net anlaşılacaktır.

Paylaşımlı Hosting (Shared)

En ucuz ve en az yapılandırılabilir olan hosting türüdür. Düşükl trafiğe sahip ve sunucu kaynaklarını fazla tüketmeyen siteler için idealdir. Web siteniz diğer on veya yüzlerce web sitesiyle birlikte ortak kaynakları kullandığı aynı sunucuda barındırılır. CPU, RAM ve disk alanı gibi kaynaklar çoğunlukla yapılandırılamaz ve sunucudaki diğer sitelerin tüketimlerine orantılı olarak web siteniz hızlanabilir veya yavaşlayabilir. A sınıfı hosting firmaları genelde paylaşımlı hosting kaynaklarını dağıtma konusunda daha tecrübelidir ve bu konuda sorun yaşama olasılığınız daha düşüktür. Yine de sunucuya aşırı yüklenme olduğunda sizin siteniz dahil sunucuyu paylaşan tüm siteler durumdan olumsuz olarak etkilenir ve eğer bu sorunun kaynağı sizin sitenizse hosting firması sizden paket yükseltmenizi talep edebilir.

Hosting sağlayıcılarının sıkça paylaştığı “sınırsız disk alanı, sınırsız trafik” gibi sloganlar genellikle gerçeklerle pek örtüşmez. Ayrıca, yukarıda da belirttiğimiz gibi site performansını direkt olarak etkileyen şey diskin boyutu değil teknolojisidir. Yeni teknoloji SSD (katı hal) bir disk sıradan bir diske göre çok daha hızlı çalışacaktır. Bunun yanında esas önemli olan sunucuda yeterli CPU ve RAM bulunmasıdır. Bu sayede sitenizdeki veriler hızlıca işlenir ve ziyaretçilerinize olabildiğince hızlı sürede servis edilir.

Özetleyecek olursak, paylaşımlı hosting yeni başlayanlar veya yeni blog yazmaya başlayacaklar ile trafiği çok az olan web siteleri için en ucuz ve uygun seçenektir. Yüksek trafik hedefleyen, gelir elde etmeyi planlayanlar için bu seçenek tavsiye edilmez.

Özel Sanal Sunucu (Virtual Private Server – VPS)

Özel sanal sunucu aslında paylaşımlı hosting ile benzer özelliklere sahiptir. Yine fiziksel bir sunucu birden fazla kullanıcıya bölüştürülerek kullandırılır. Bu teknolojideki temel fark kendi, özel olarak ayrılmış kaynaklarınıza sahip olmanızdır. Buna göre size belirli miktarda disk alanı, hafıza ve işlemci gücü verilir. Örneğin 32 GB RAM’e sahip olan bir sunucunun 2 GB’ı size ayrılmışsa, sunucudaki diğer kullanıcıların ne yaptığı, ne kadar kaynak tükettiği sizin için bir önem teşkil etmez, siz her zaman 2 GB’lık kaynağınızı kullanmaya devam edebilirsiniz (atak, saldırı, hacking vb. gibi durumlar hariç). VPS sunucular çeşitli uzmanlık gerektiren tekniklerle yönetilirler ve yeni başlayanlar için önerilmezler. Eğer hizmet sağlayıcınız VPS hizmetini “Managed” yani “Yönetimli” olarak sağlamıyorsa, e-postanıza gönderecekleri bir root kullanıcısı ve şifresiyle başbaşa kalıp, ne yapacağınız konusunda en ufak bir fikriniz olmaksızın ekrana bakabilirsiniz.

VPS paketleri ve donanım yapılandırmaları genellikle son derece esnektir. Bu paketlerle genellikle tükettiğiniz kaynaklar kadar ödeme yapar, dilediğiniz zaman disk, RAM ve CPU gibi özellikleri yükseltip düşürebilirsiniz.

Hosting firmaları VPS hizmetlerini çeşitli isimler ve türlerle adlandırıp, farklı başlıklar altında satabiliyorlar. Dolayısıyla bu tür bir kaynağa ihtiyaç duyduğunuzu ancak yönetim konusunda bilgi sahibi olmadığınızı görüştüğünüz firma ile paylaşırsanız, sizin için uygun olabilecek çeşitli çözüm önerilerinde bulunabilirler.

Dedike Sunucu (Dedicated Server)

Türkçe’ye “Dedike” olarak kazandırılmış olan bu terimin orjinali “Dedicated”‘dir ve “Atanmış” anlamına gelir. Yani hosting servis sağlayıcı firma size, veri merkezinde bulunan fiziksel sunuculardan bir veya talep ettiğiniz kadarını sizin hizmetinize “atar“. Sunucunun RAM, CPU ve disk gibi tüm kaynakları genellikle sizin belirleyeceğiniz şekilde yapılandırılır ve bu tür sunucularda sizden başka herhangi bir kullanıcı söz sahibi olamaz. Bu sunucu türünü toplama bilgisayar gibi düşünebilirsiniz, tüm özelliklerini siz yapılandırırsınız.

Dedike sunucular genellikle işletim maliyetleri dolayısıyla diğer hosting seçeneklerine göre oldukça pahalı çözümlerdir. Bu sunucularla çalışmak uzmanlık gerektirir ve hosting firmaları diğer çözümlerin aksine bu tür sunucular için destek hizmeti sağlamazlar. Hatta A sınıfı hosting firmalarında müşteri temsilcilerinin sizin sunucunuza erişimi dahi bulunmaz. Firma sadece güç kablosunun takılı olmasından ve internete bağlı olmasından sorumludur. Sunucu içerisinde ne kadar site barındıracağınız, içerisinde bulunan sitelerin hangi teknolojileri kullanacağı veya site performansları tamamen sizin tercih edeceğiniz yapılandırmalara bağlıdır.

Bu sunucular ciddi kaynak ihtiyacı bulunan yüksek trafikli web siteleri için idealdir. Kullanımları ileri düzey uzmanlık gerektirir ve bazen bu sunucuların yönetimi için 3. kişilerden destek hizmeti alınmaktadır.

Yönetimli WordPress Hosting (Managed)

Kodlama bilgisi olmayan ancak WordPress kullanmak isteyen ve yüksek trafik hedefleyen site sahipleri için idealdir. Bu tür yapılandırmalarda işin teknik kısmı genellikle hosting sağlayıcı tarafından halledilir, böylece siz içeriklerinize odaklanabilirsiniz. Bazen VPS kullanıcıları da sunucularını tam olarak optimize edemeyebilir veya yönetim konusunda zorluklar yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda genellikle WordPress için optimize edilmiş özel hosting seçeneklerini değerlendirmek hayat kurtarıcı olabilir. Bu tür paketler genellikle yüksek performans için yapılandırılırlar ve WordPress uygulamasının stabil çalışabilmesi için gerekli olan tüm sunucu ayarları önceden yapılmış olur. Dolayısıyla PHP sürümü, önbellekleme uyumsuzluğu gibi olası can sıkıcı durumlar en başta egale edilir. Ayrıca genellikle WordPress uyumlu hosting paketleri maliyet açısından görece daha hesaplıdır.

İşin teknik detayları ile uğraşmak istemiyorsanız genellikle pek çok A sınıfı firma tarafından sunulan WordPress uyumlu hosting paketleri sizin için idealdir. Böylece tüm dikkatinizi içeriklerinize verebilir, büyüme zamanı geldiğinde kolaylıkla ek kaynaklar satın alabilirsiniz.

WordPress hosting için biz ne öneriyoruz?

İster ticari bir girişimci olun ister reklam geliri sağlamayı amaçlayan bir blogger, sunucu taraflı zorlukları dert etmeden büyümeye odaklanmak önceliğiniz ise, size Türkiye’deki en başarılı WordPress hosting sağlayıcılardan biri olan Turhost‘u öneriyoruz. Satış sonrası destek, güçlü altyapı, Türkiye lokasyonlu veri merkezi ve yazımızın başında da sözünü ettiğimiz üzere Egonomik.com’u 10 uzun senedir barındırmaya yetecek onlarca gelişmiş özellik sayesinde sorunsuz bir hosting deneyimi ile tanışabilirsiniz.

Turhost’un WordPress için özel olarak yapılandırılmış hizmetlerine WordPress Hosting Paketleri sayfası aracılığıyla ulaşabilir, siteniz ve keseniz için en uygun paketi seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

 1. Fırat Üstün dedi ki:

  Çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Emeklerinize teşekkürler.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir