WordPress siteniz için FTP ve Cloud destekli harika bir yedek alma eklentisi: BackWPup

Geçenlerde Egonomik’in DNS ayarlarında ufak bir karışıklık meydana geldi. Siteye girenler güncel versiyon yerine bir ay önce kaydedilen bir yansımaya yönlendirildiler. Ben de durumdan okurlarımdan gelen e-postalar sayesinde haberdar oldum (bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyorum). Gecenin bir yarısı siteye girince gördüğüm manzara karşısında hissettiklerimi tarif etmem mümkün değil. 5 senelik blog yazarlığından sonra bir aylık içeriğin hava gazı olup uçtuğunu düşünmenin nasıl hissettirdiğini de öğrenmiş bulundum. Allah düşmanımın başına vermesin, kötü bir durum.

Sorun çok şükür kısa sürede çözüldü ve site yayın hayatına kaldığı yerden devam etti. Ancak daha kötüsü de olabilirdi, bir vesile mevcut veritabanını veya güncel dosyaları tamamen kaybedebilirdim, hosting taraflı alınan yedekler de uçabilirdi, neticede bunlar düşük ihtimal de olsa vuku bulabilen şeyler. Normalde hosting kontrol panelim üzerinden (cPanel) fırsat buldukça manuel olarak yedek alıyorum ancak bu yedeklerin aralarında günler ve hatta bazen haftalar olabiliyor. Mübarek site veritabanıyla, resimleriyle ve diğer bilimum dosyalarıyla sıkıştırılmış halde 2GB kadar yer kapladığı için, TTNET’in malum yavaşlığından ötürü indirmeye üşendiğim zamanlar da olmuyor değil.

Hal vaziyet böyleyken eşeği artık sağlam kazığa bağlama vaktinin geldiğine karar verdim ve siteyi belirli periyotlarla otomatik olarak yedeklemenin yollarını aramaya başladım. Konuya web geliştirici mantığıyla yaklaştığım için önce hosting bazında “paketle – gönder” türü çözümlere odaklandım. Site yedekleme konusu için ücretli ve ücretsiz hizmet veren bir çok servis var ancak işin aslı tam olarak düşündüğüm gibi bir çözüme rastlayamadım. Ardından, sonuç alabileceğime çok da ihtimal vermeyerek WordPress eklentilerine yöneldim. Neden bilmiyorum, aklımın bir köşesinde sürekli yedekleme işinin WordPress’e bırakılamayacağı gibi bir düşünce vardı.

Sonra BackWPup ile tanıştım. Yine ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan bu eklentiyi detaylıca inceleyince aradığım kanı bulduğumu anladım. Adamlar yapmışlar, sitenizi ister tamamen, ister parça parça paketlemenize, oluşturduğunuz paketi Dropbox, SugarSync ve Amazon gibi cloud servislerine veya uzaktaki FTP sunucusuna gönderip paşalar gibi yedeklemenize olanak sağlıyor.

backwpup-screenshot-1

Eklentinin ücretsiz versiyonunu bir süredir test ediyorum ve gözlemlediğim kadarıyla işini gerçekten hakkıyla yerine getiriyor. Birkaç farklı yedekleme işi tanımladım, buna göre her gün belli bir saatte sitenin veritabanını (ve hatta veritabanından tek tek seçtiğim tabloları) sıkıştırarak, sadece Egonomik’in yedeklerini barındırmak üzere açtığım bir hesaba FTP aracılığıyla gönderiyor. Bir başka iş de, yine tek tek seçtiğim dosya ve klasörleri sıkıştırarak haftalık olarak aynı sunucuya gönderiyor.

Tanımladığınız işler çalışırken, komut satırına benzer bir ekran vesilesiyle o an neler olup bittiğini eş zamanlı olarak gözlemleyebiliyorsunuz. En güzel tarafı da işler tamamlandıktan sonra aynı ekranı size log babında e-posta olarak gönderiyor olması. Bu sayede yedekleme sürecinde meydana gelmiş olabilecek olası hataları gözden kaçırmıyorsunuz.

backwpup-screenshot-2

BackWPup’ın bir diğer güzel özelliği de uzak sunucuya gönderdiğiniz yedek dosyalarını kontrol edebiliyor olması. Her gün veya her hafta cigabaytlarca dosya gönderdiğiniz sunucunun bir süre sonra şişmesi, depolama alanı konusunda başınızı ağrıtması gayet olası. Bunun için eklentiye “Uzak sunucuda en fazla şu kadar dosya depolansın” gibi bir tanımlama yapıyorsunuz ve bir sonraki yedekleme işlemi sırasında sunucudaki dosya sayısı sizin belirttiğiniz rakama ulaşmış ise, en eski tarihli dosyayı siliyor. Yani eğer en fazla 10 dosyaya izin verdiyseniz karşı tarafta sürekli güncellenen 10 tane yedek dosyanız bulunuyor, bu sayede hosting servis sağlayıcınızdan “Kardeşim biz sana bu alanı dosya deposu olarak kullan diye mi verdik?” türü cümleler duyma ihtimaliniz düşüyor.

backwpup-screenshot-4

Yedek dosyalarınızı, her nereye göndermiş olursanız olun WordPress yönetici paneliniz aracılığıyla tek tıkla indirebiliyor ve hatta silebiliyor olmanız ayrı bir güzellik. Ne var ki yedek alma konusunda cPanel’in yedekleme mekanizmasından bile daha gelişmiş olduğunu düşündüğüm BackWPup’ın dezavantajları da yok değil. Bunlardan şahsen en çok canımı sıkanı eklentilerin dosya olarak değil sadece isim listesi olarak yedekleniyor olması. Benim gibi adamlar WordPress eklentilerini alıp öylecenek kullanmazlar, çoğunlukla modifiye ederler. Dolayısıyla yedek dosyasında ismi yer alan eklentileri sıfırdan indirip kurmak tam anlamıyla bir çözüm değil. Bilemiyorum bu konuyla ilgili belki gözden kaçırdığım bir ayar vardır zira tanıtım bölümünde eklentilerin de yedeğinin alındığı belirtiliyor.

Eklentinin ücretsiz versiyonu ortalama bir WordPress kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte, bunun yanında API’lerle oynayıp yaptığınız onca ayarı kaydederek farklı sitelerde tekrar kullanabileceğiniz (export / import settings) bir platforma terfi etmek istediğinizde pamuk ellerin cepten 75$ çıkarmasını istiyor. Pek tabi veri güvenliğine paha biçmek söz konusu değil, ticari kullanıcılar için bu meblağ yine kabul edilebilir ancak en kral WordPress temasının 45$ – 50$’a satıldığı günümüzde, kar amacı gütmeyen blog yazarlarından böyle bir rakamın talep edilmesi bana pek mantıklı gelmedi.

Türkçe dil desteğinin bulunmuyor olması, her yazılımda bu özelliği arayan kullanıcılar için bir diğer dezavantaj. Bu sorunu çözmek üzere yapımcılarla iletişime geçmek istedim, Türkçe çeviri konusunda katkı sağlayabileceğimi ve ayrıca farklı konularda bazı tekliflerim olduğunu söyledim ancak ipleyen olmadı. Bu durum, eklentiyi satın alsanız dahi destek konusunda birebir muhatap bulamayabileceğinize, olası sorunlarda yardım almak için muhtemelen şu bölümde vakit geçireceğinize işaret ediyor. İşin doğrusu sırf bu yüzden ben de ücretli versiyona geçmekten vazgeçtim.

Özet olarak, artı ve eksileriyle BackWPup periyodik yedekleme konusunda işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak ve hatta bazı durumlarda hayat kurtarabilecek nitelikte bir eklenti. Doğru bir yapılandırma ile ücretsiz versiyonuyla dahi yedek alma sorunundan ve veri kaybı endişesinden tamamen kurtulabilmeniz mümkün.

BackWPup Eklentisini İndir

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir