WordPress sitenizde kullanabileceğiniz en iyi 10 eklenti

Kendi WordPress web sitenize sahip olmak oldukça eğlenceli olabilir ancak arka plandaki teknik detaylarla uğraşmak her zaman kolay olmayabilir. WordPress Eklentileri tam da bu noktada devreye giriyor. Eklentiler sayesinde detaylı teknik bilgiye sahip olmadan web sitenizin hızını arttırabilir, daha güvenli bir hale getirebilir veya görünümünü kolayca değiştirebilirsiniz. WordPress eklentileri genel olarak tıkla-çalıştır bileşenlerdir.

Aşağıda tüm WordPress web sitelerine kurulması gereken 10 adet eklentiyi sizler için derledik. Her kategori için alternatif eklentiler de ekledik.

1) W3 Total Cache

Google arama sıralamasında yukarlarda görünmek için en önemli kriterlerden birisi sitenizin yüklenme hızıdır. Bu eklenti sayesinde web sayfalarınızı ve resimlerinizi hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz.

W3 Total Cache eklentisi kurulduktan sonra sol panelde Performance sekmesi görünecektir. Bu sekme altında web sitenizin performansını optimize edebileceğiniz birçok seçenek yer almaktadır.

W3-total-cache

WordPress kullanıcılarının işine yarayabilecek en önemli özellikleri şunlardır:

 • Page cache: Sayfaları, yazıları, feedleri, CSS’i ve JavaScripti ya da CDN hizmetinizin webserver hafızasında yer alan şeyleri önbelleğe alır.
 • Minify: Uzak tarayıcıya transfer edilecek HTML, CSS ve JS’yi sıkıştırarak bandwith’ten tasarruf etmenizi sağlar.
 • Database cache: Sunucuda veya CDN’de yer alan veritabanı nesnelerini önbelleğe alır.
 • Object cache: Sunucuda veya CDN’de yer alan web nesnelerini önbelleğe alır.
 • Browser cache: “Cache-control, future expire headers ve entity tags” teknolojisi gibi kullanıcı taraflı tarayıcı önbelleğini etkinleştirir.
 • CDN: Bir CDN (content delivery network) hizmeti kullanıyorsanız, resimlerin ve diğer nesnelerin web siteniz yerine CDN’den gönderilmesini sağlar.

Teknik olarak tüm seçenekleri varsayılan olarak bırakarak da performans artışı sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte en iyi performans için “General Settings” sekmesi altında yer alan page cache, minify, ve object cache seçeneklerini her zaman etkinleştirmenizi öneriyoruz.

W3-total-cache-2

Browser Cache seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz ancak web sitenizi sık sık güncelleştiriyorsanız kullanıcılar tarayıcı önbelleği süresi sona ermeden sitenizdeki değişiklikleri görüntüleyemeyebilir.

Content Distribution (CDN) Hizmeti

Bir CDN hizmetine abone olarak web sitenizin yüklenme hızını çok güçlü bir şekilde arttırabilirsiniz. Çünkü CDN hizmeti, resimler, CSS ve diğer web nesnelerini uzak ülkelerdeki ziyaretçilerinize en yakın konumdan yayınlıyor olacaktır. Böylece resimler gibi yüklenmesi en çok zaman alan nesneler çok daha hızlı bir şekilde yüklenecektir.

Stackpath veya Cloudflare gibi CDN hizmetleri ne kaydolduğunuz zaman W3 Total Cache içerisinden CDN kısmına girmeniz gereken tüm bilgileri almış olacaksınız.

W3 Total Cache eklentisine alternatif diğer eklentiler şunlardır:

2) Yoast SEO

Web sitesi işiyle uğraşmış herkes başarılı bir web sitesi için SEO’nun ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu iyi bilir. Evet, back-end site tasarımınızı düzenlemesi için bir SEO uzmanı tutabilirsiniz veya işleri halletmesi için bir SEO eklentisi kurabilirsiniz.

WordPress için en iyi SEO eklentilerinden biri Yoast SEO‘dur:

yoast-seo-1

Bu eklenti ile şu SEO nesnelerini yönetebilirsiniz:

 • Site başlığınız ve meta tagları
 • Web siteniz ile ilişkili sosyal medya hesapları
 • Web sitenizin XML site haritası
 • Breadcrumbs, permalink yapısı, ve RSS beslemeleri
 • Google Arama Konsoluna direkt bağlantı
 • News site haritasının optimize edilmesi

Bu site çapındaki SEO özelliklerinin yanı sıra Yoast SEO ile her yeni yazı için de SEO alanlarını optimize edebilirsiniz.

Yoast SEO eklentisine benzer diğer popüler SEO eklentileri şunlardır:

3) Wordfence Firewall

Dünyadaki en kötü hisleriden biri web sitenizi açtığınız zaman hacklenmiş olduğunu veya tüm site dosyalarının bozulduğunu görmektir. WordPress web siteniz için ilk günden kurmanız gereken kritik bir firewall eklentisi bulunmaktadır, Wordfence Firewall.

İyi bir Firewall eklentisi web sitenizi şu tehditlerden koruyacaktır:

 • Zararlı trafiği engellemek
 • Bilinen zararlı IP adresleri için karaliste
 • Site dosyalarını tarayacak bir bileşen
 • Brute-force saldırılarını engellemek
 • Çekirdek WordPress dosyaları için tarayıcı
 • Giriş sayfası güvenliği
 • İki-faktörlü yetkilendirme (2FA)

Çoğu iyi WordPress güvenlik eklentilerinde bu özellikler mevcuttur.

Wordfence-1

En iyi WordPress güvenlik eklentilerinden bazıları şunlardır:

4) UpdraftPlus Backup/Restore

Güvenlik eklentiniz başarısız olduğunda, web sitesi dosyalarınıza virüs bulaştığında veya kritik bir hata ile karşılaştığınızda hızlı bir geri yükleme işlemi için WordPress web sitenizin komple bir yedeğine ihtiyacınız olacaktır. Hosting sağlayıcınızın aracılığı ile cPanel arayüzünden web sitenizin yedeğini manuel olarak oluşturabilirsiniz. Manuel yedek oluşturmanın eksi yönü düzenli olarak yedek oluşturmak zorunda olmanızdır, çünkü bazen yedek almayı unutabilirsiniz.

Neyse ki WordPress web sitenizin yedek alma işlemini otomatikleştiren eklentiler mevcut. Bu eklentilerden birisi de UpdraftPlus Backup/Restore yedek alma eklentisidir.

UpdraftPlus Yedek

Bu eklenti sayesinde WordPress web sitenizin tam yedeklerini Google Drive, OneDrive veya Dropbox gibi bulut hizmetlerine de yükleyebilirsiniz.
Ne zaman acil ihtiyacınız olsa web sitenizin tam yedekleri mevcut olacaktır. Ayrıca yedek alma işlemini belirli tarihlere göre de ayarlayabilirsiniz.

Diğer popüler WordPress yedek alma eklentileri şunlardır:

5) Post Custom Templates

İçeriğe reklam ekleyen websitelerini muhtemelen görmüşsünüzdür.

Post Custom Templates

Bu Header’a veya Footer’a embedded kod eklemek kadar kolay bir iş değil. Her bir yazı benzersiz içeriğe sahip olur ve reklam kodunu elle girmek gerekir. Neyse ki bu işi kolaylaştıran Post Custom Templates Lite adında bir eklenti mevcut.

Post Custom Templates2

Post-template eklentisine benzer diğer eklentiler:

6) Heartbeat Control

WordPress, düzenlediğiniz yazıların otomatik kayıt edilmesi, WordPress gösterge panelindeki bildirimlerin güncellenmesi ve daha fazlası için Heartbeat API’ye sahiptir. Bu eklentiyi yükleyerek WordPress Dashboard, Frontend ve Post Editör için heartbeat özelliğini kontrol edebilirsiniz.

Heartbeat1

Basit bir eklenti ancak dashboard, frontend, veya post editor ile iligli gerçek zamanlı bildirimler alabilmek açısından önemli.

7) Disqus Yorum Sistemi

Yerleşik WordPress yorum özelliği her zaman spam dolu ve yönetimi de oldukça zor. Son sürümü biraz daha iyi ancak yeterli değil. Daha derli toplu ve düzenli alt yorumlarla birlikte bu işi yapan çok daha iyi yorum sistemleri mevcut.

Günümüzde en popüler yorum sistemlerinden birisi Disqus Yorum Sistemidir.

disqus yorum

Basitçe Disqus WordPress eklentisini kurabilir ve tüm web siteniz için yorumları etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca Disqus Ad reklamları sayesinde web sitenizden para da kazanabilirsiniz. Bu özellik yorum bölgesinin yakınına reklamlar ekler böylece sayfa görüntüleme başına para kazanabilirsiniz.

Diğer popüler WordPress yorum eklentileri:

8) Google News Site Haritası

WordPress web siteniz bir haber sitesiyse büyük ihtimalle Google Haberler hizmeti kapsamına girecektir. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu Google News Sitemap protokolü ile uyumlu bir XML site haritasına sahip olmaktır. Bir web sitesi tasarımcısı değilseniz bu işi manuel olarak yapmak hiç de kolay olmayacaktır. XML Sitemap & Google News adlı eklentiyi kurarak kendi Google News XML site haritanızı oluşturabilirsiniz.

google news xml

Bu eklenti çok fazla bir seçeneğe sahip değil ancak belirli kategorileri hariç tutmaya izin veriyor.

9) WP Missed Schedule

İleri tarihli bir WordPress gönderisi düzenlediğinizde bu gönderi beklendiği gibi yayınlanmayabilir. WordPress, bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiği zaman gönderileri yayınlayacaktır. WP Missed Schedule plugin eklentisi ile bu sorunu çözebilirsiniz. Herhangi bir ayar değiştirmeye gerek yoktur. Sadece eklentiyi kurmak yeterli olacaktır.

Buna benzer diğer eklentiler:

10) Google Analytics Dashboard for WP

WordPress kullanıcıları arasında en popüler trafik analizi araçlarından birisi Google Analytics’dir.Google Analytics Dashboard for WP eklentisi ile Google Analytics hesabınızı WordPress web sitenize entegre edebilirsiniz. Bu eklenti Google Analytics verilerinizi doğruca WordPress anasayfanızda görüntüler böylece bir bakışta performans verilerine ulaşabilirsiniz.

Premium sürüme güncelleyerek daha fazla detaylı veriye ulaşabilirsiniz.

Bu eklentiye benzer diğer eklentiler şunlardır:

Sizler de benzer faydalı eklentiler hakkında tecrübelere sahipseniz, onları yorum bölümünde bizimle paylaşarak yazımızın okuyucularımız için daha faydalı hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

 1. Nihat dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık bu tür yazıların devam etmesi dileğiyle iyi çalışmalar.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir