WordPress – W3 Total Cache ile sitenizi hızlandırın

Blogunuz yaşlandıkça ve ziyaretçi kitlesi genişledikçe ihtiyaçları da aynı oranda artmaya başlar. Önceleri siz blogunuz için bir şeyler istiyorken bir de bakarsınız isteyen taraf o olmaya başlamıştır (ete kemiğe bürünüyorlar). Başlarda siz “şöyle şekilli bi mp3 player plug-ini kurayım, sosyal medya ikonları ekleyeyim, daha iyi bir ziyaretçi deneyimi için şunu yapayım” derken bir süre sonra bakarsınız ki blogunuz çıkıp “Fatal error: Out of memory, Internal Server Error” türü ifadelerle “bırak çiçeği böceği serverın canı çıktı bi el at” demeye başlar.

WordPress, her ne kadar piyasadaki en iyi blog yazılımı olarak ifade ediliyor olsa da siteniz belirli bir ziyaretçi seviyesine eriştiğinde (sunucuyu meşgul eden çok sayıda plugin ile birlikte 1.000+ tekil ziyaretçi diyelim) en süper sunucu düşmanı blog yazılımı olmaya başlar. Gerçi durum sadece WordPress için geçerli değil, bünyesinde bu kadar çok işlev ve veritabanı sorgusu bulunduran her yazılım kullanıcı sayısı arttıkça sunucuyu yormaya başlar.

Sistem kaynakları tüketimi

Siteniz için kullandığınız yazılıma bağlı olarak kullanıcı sayınız, hosting firmanızın size sunduğu özellikler ile idare edebilecek düzeydeyken durum kabaca şöyledir:

Kullanıcılar sitenize bağlanır, sunucu sitenizdeki sorguları her kullanıcı için ayrı ayrı çalıştırıp sonuçları yine her kullanıcı için ayrı ayrı anlık olarak döndürür. Yani kullanıcı bir yazıyı okumak için tıkladığında o yazının başlığı, tarihi, içeriği ve kaç kere okunduğu bilgileri depolandığı yer olan veritabanından anlık olarak çekilir. Bu işlemin kaç kullanıcıya kadar yapılabileceği hosting firmanızın sizin için ayırdığı hafıza ve işlemci limitlerine bağlıdır, eğer shared (paylaşımlı) bir hosting sahibiyseniz siteniz sizinki gibi onlarca farklı sitenin bulunduğu bir sunucuda barınıyor demektir ve işlemci ile hafıza kullanım limitleriniz en iyi ihtimalle toplam işlemci/hafıza limitlerinin %10- 15’i kadar ayarlanmıştır.

Site trafiğiniz artıp kullanıcı talepleri size ayrılan limitleri zorlamaya başladığında sunucunun işlem yapma/talepleri cevaplama süresi uzar (bunu kendi bilgisayarınızda sistemi yoran bir çok program açıkken başka bir program daha açmaya çalışıyor olduğunuz anla kıyasylayın, durağan haldeki bir bilgisayarda kısayoluna tıkladığınızda program aynı saniyede açılıyorsa sistem kaynakları farklı programlar tarafından kullanılıyorken 3 saniyede açılır)

Durum bir adım öteye gittiğinde, yani siteniz size ayrılan kaynakları halihazırda maksimum şekilde kullanıyorken yeni kullanıcıların tacizine uğrarsa sistem yöneticisi (otomatik veya manuel olarak) duruma el koyar ve site yayınınız durdurulur, işte web sitesi sahiplerinin tiksindiği o “Fatal Error: Out of memory, Internal Server Error” gibi hata mesajları böyle durumlarda ortaya çıkar.

Bu hata mesajları aslında bir yerde sonu olmayan bir yolun başladığına işaret eder. Yani eğer kullanıcı sayınız her geçen gün artıyorsa site altyapınızın ihtiyaçları da aynı oranda artar ve siteniz zamanla paylaşımlı hostingden sanal sunucuya, sanal sunucudan kiralık sunucuya ve ordan da kendi sunucusuna/sunucularına geçiş yapma ihtiyacı duyar. Bu gibi geçişlerin mali açıdan her babayiğidin harcı olmadığını ve ayrıca eğer siz WordPress yerine sistem kaynaklarını daha az tüketen bir yazılım kullanıyor olsaydınız böyle durumlara belki de çok daha ileride ihtiyaç duyacağınızı (WordPress 1.000 kullanıcı ile sistem kaynaklarınızın canına okuyorsa X yazılım belki de 5.000 kullanıcıya kadar sorun çıkartmayabilir) göz önünde bulundurarak geçici bir süre için farklı çözümlere başvurabilirsiniz, cache olayı gibi.

Cache sistemi ve W3 Total Cache

Cache sistemi bir nevi ara bellek (RAM) olarak düşünülebilir. Çalışma prensibi basittir; A kullanıcısı sitenize girer ve site altyapınız bu kullanıcı için ilgili veritabanı sorgularını gerçekleştirip cevabı döndürür ve bu cevabı ara belleğe bir nevi .html sayfası olarak kaydeder, bu kullanıcıdan sonra siteye X saniye içerisinde gelen B, C, D kullanıcıları için de ara belleğe kaydedilen .html sayfası gösterilir, herhangi bir veritabanı sorgusu gerçekleştirilmez. Yani site yöneticisinin “X saniye” olarak belirlediği süre içerisinde tüm kullanıcıların gördüğü sayfa aslında A kullanıcısının gördüğü sayfanın bir yansımasıdır, X saniye dolduğu zaman (mesela 30 saniye) siteye giren en son kişi yine A kullanıcısı muamelesi görür ve döngü bu şekilde devam eder. İşte WordPress için tasarlanan W3 Total Cache türü eklentiler tam olarak bu işi görürler. Mesela W3 Total Cache gerekli işlemleri yaptıktan sonra sayfa kaynağının en altına (Egonomik kaynağında da görülebileceği üzere) şuna benzer bir not bırakır: “Database Caching 131/164 queries in 2.402 seconds using disk” yani “164 veritabanı içeriğinden 131 tanesi 2.402 saniyede disk yöntemi kullanılarak cachelendi“.

Ben şahsen Egonomik.com ‘da biraz da eski hostumun zorlamasıyla WP Super Cache eklentisini kullanmıştım ve ne kadar popüler bir eklenti olursa olsun kesinlikle memnun kalmamıştım. Daha sonra kendi araştırmalarım sonucu şu an kullandığım W3 Total Cache ile tanıştım ve kendi alanında gelişmiş özelliklere sahip on numara eklentilerden biri olduğunu ve kısa zamanda WP Super Cache ‘in tahtını sallayabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Cache sisteminin avantajları / dezavantajları

Avantajları

Sitenize her 10 saniyede 5 ziyaretçi girdiğini ve sizin 10 saniyelik bir cache kaydı tuttuğunuzu varsayacak olursak; önceden dakikada 30 sorguya cevap vermeye çalışan sunucunuz cache sistemi sayesinde dakikada sadece 6 sorguya cevap vermek durumunda kalacaktır, bu da sitenizin sunucu üzerindeki yükününün %80 oranında azaldığı anlamına geleceği için Internal Server Error gibi bir hatayla karşılaşma riskiniz yine aynı oranda azalacaktır.

A kullanıcısı haricindeki diğer tüm ziyaretçiler için siteniz normalden hızlı çalışıyormuş gibi görünecektir (Bay A için durumun farklı olmasındaki sebep kendilerinin normalde sadece site sorgularının dönmesini bekleyen bir ziyaretçi olması gerekirken cache sistemi kullanılan sistemde ek olarak bir de çekilen sorguların ara belleğe kaydedilmesini ve html çıktısı olarak gösterilmesini beklemesi gerekmesinden kaynaklanmaktadır, bu da o anki sayfayı normalden 1-2 saniye daha geç görüntüleyeceği anlamına gelir).

W3 Total Cache için: Bu eklentide cache kaydını hem hafıza (Memory/RAM) hem de disk üzerinde tutma seçenekleri sunulmuş, bu özelliği Windows Vista ile beraber tanıştığımız USB flash diskler için “Bu aygıtı sistemimi hızlandırmak için kullan” özelliğine benzetebiliriz. Yani eğer size ayrılan işlemci limiti hafıza limitine kıyasla daha fazlaysa cache kaydını disk üzerinde tutabilir haliyle memory kullanımından ekstra tasarruf edebilirsiniz.

W3 Total Cache için: Dilerseniz çok önemli gördüğünüz bazı veritabanı sorgularını cache olayına dahil etmeyebilirsiniz, yani sitenize giren her ziyaretçi için herhangi bir sorgunun yine tek tek çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Yakın gelecekte daha komplike bir sunucuya geçmek zorunda kalmayacağınız için elinizi cebinize atma ihtimaliniz bir süre daha gündeme gelmeyecektir.

Dezavantajları

Cache kullanımındaki en büyük dezavantaj WordPress kaynaklı istatistik raporlarının gerçek trafiği takip edememesiyle alakalıdır. Yukarıdaki örnekte de bahsettiğimiz üzere sitenize 10 saniye içinde giren her 5 kişi için ayrı ayrı sorgu yaptırmayacağınızdan ve dakikada 30 kişi yerine sadece veritabanı sorgusu yapabilen Bay A’lar sayılabileceğinden (ki onlar dakika başına sadece 6 kişidirler) WordPress tabanlı bir istatistik eklentisi kullanmanın bir anlamı kalmayacaktır. Evet, dilerseniz istatistik kaydı tutan plug-inlere avantajlar kısmında bahsettiğimiz gibi ayrıcalıklar tanıyabilirsiniz fakat bu da zaten cache eklentisi kullanma nedeninizle çelişen bir durum oluşturacağından istatistik raporlarınızı daha “old school” yöntemler olan Awstats veya Webalizer ‘e danışmanız gerekecek.

Sitenizde yaptığınız değişikliklerin eş zamanlı (real-time) olarak görüntülenmesinden bir yerde feragat etmek durumunda kalacaksınız. Yani basitçe kullanmakta olduğunuz temada herhangi bir değişiklik yaptığınızda X saniye geçip yeni bir Bay A gelene kadar tüm kullanıcılar bu değişikliği aynı anda göremeyecekler. Gerçi W3 Total Cache plug-in’inde bu durum düşünülüp o anki tüm cache içeriğini manuel olarak temizleyebileceğiniz “Empty all cache” isimli fevkaladenin fevkinde bir buton ayarlanmış.

W3 Total Cache resmi web sayfası:
http://www.w3-edge.com/wordpress-plugins/w3-total-cache/

W3 Total Cache WordPress plug-in sayfası:
http://wordpress.org/extend/plugins/w3-total-cache/

Makale ve içerdiği tüm görseller Egonomik.com’a aittir, kaynak ve link belirtilmeden ticari olmayan amaçlar için dahi kullanılamaz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

40 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  Teşekkürler Caner w3 total cache hakkında şuan en detaylı makale seninki :D birazda kurulum detaylarına girsen süper olacaktı
   
  Sitemde biraz görsellik katayım dedim rast gele, benzer, yazıları resimli özetli yaptım sorgu arttı bahsettiğin ?Fatal Error: Out of memory, Internal Server Error? hatası ara sıra görünmeye başladı artık w3 total cache eklentisini deneme zamanı geldi :)

 2. zahek dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş.Tebrikler.

 3. Caner Öncel dedi ki:

  @gevv sağolasın. Senin şimdiye kadar kullanmamış olman hata zaten hiç vakit kaybetme derim :) Kurulum konusuna bilerek girmedim çünkü plug-in en stabil ayarlarıyla otomatik olarak kuruluyor zaten bunun haricinde şahsen benim de henüz çözemediğim ayarları var e ben de daha kendim tam çözmeden milleti yanlış bilgilendirmeyeyim dedim  :)

   

  @zahek çok teşekkürler :)

 4. Tayfun ÇAKIR dedi ki:

  Yine Süpersin caner.. tebrikler..

 5. gevv dedi ki:

  “Caner 6 Ocak 2010 [23:52]
  @gevv sağolasın. Senin şimdiye kadar kullanmamış olman hata”
   
  Wp super cache  kullanıyorum doğru düzgün çalışıyor riske girmek istemedim :) şimdi  beklemedeyim wp super cacheye  göre daha iyimi aynımı kötümü onu araştırıyorum yorumlar iyi yönde

 6. gevv dedi ki:

  Bu arada hep merak etmişimdir bu wordpressde ne var neden bu kadar sunucuyu yoruyor bu sorunun cevabını bulamadım
   
  Forum sistemlerinde neredeyse her bölümde sayaçlar var bir sürü sorgu var veri tabanları tablolar ile dolu ama wp kadar sunucuya yüklenmiyorlar
  Merak ediyorum wordpress neden kasıyor yani teknik olarak sorun nedir php dilindenmi kaynaklanıyor Caner belki incelemişsindir wp dosyalarını  çokmu farklı bir yazım tekniği kullanmışlar :)
  acaba pc parçalarındaki software hardware olayımı :) kolayamı kaçıyorlar  mesela dijital tv kartlarında software kartlar  bellek ve işlemciyi sömürürler
  hardware kartlarda kendi bellekleri ve işlemcileri olur sistem kaynaklarını çok az kullanırlar
   

 7. Caner Öncel dedi ki:

  Burhan aslında söylediklerini ben de merak etmiyor değilim, bu WordPress aslında işi bilen adamlar (veya adam, hep kıskanmışımdır Matt isimli bu şahsiyeti :) ) tarafından tasarlanmış bir script ben de her ne kadar sağını solunu sürekli mıncıklayan biri olsam da bu genelde yüzeysel dosyalar için oluyor, çekirdek dosyalarına pek bulaşmıyorum çünkü zaten her güncellemede yaptığım değişiklikler uçuyor, gidip yedek alacaksın bilmem ne bir sürü iş.

  Şimdi kendi başımdan geçen ve hala geçmekte olan sorunları göz önünde bulundurunca scriptin bazı yerlerde belki de “kulağı uzun yoldan tutma” mantığıyla tasarlandığını söyleyebilirim. Mesela .mo dosyaları ve bunları okumak için kullanılan fonksiyonlar, bana en çok sorun çıkartanlar bunlar. error_log dosyasını incelediğimde genelde out of memory içerikli hata mesajları hep şu şekilde:

  [07-Jan-2010 00:42:04] PHP Fatal error:  Out of memory (allocated 3407872) (tried to allocate 42 bytes) in /home/egonomik/public_html/wp-includes/pomo/mo.php on line 204
  [07-Jan-2010 00:42:06] PHP Fatal error:  Out of memory (allocated 2359296) (tried to allocate 35 bytes) in /home/egonomik/public_html/wp-includes/pomo/streams.php on line 86
  [07-Jan-2010 00:42:06] PHP Fatal error:  Out of memory (allocated 5505024) (tried to allocate 54 bytes) in /home/egonomik/public_html/wp-includes/pomo/mo.php on line 204

   

  Yani (çok emin olmamakla birlikte) vatandaş dil dosyalarını .mo gibi her önüne gelenin mıncıklayamayacağı bir sistemle kaydetmiş ve daha sonra bu dil dosyalarını okuyabilmek için ekstra çaba sarfeden fonksiyonlar kullanmış, bana kalırsa bunu yapana kadar gidip turkish.php gibi bir dil dosyası hazırlanıp değişkenler ordan çağırlabilirdi veya ne bileyim diller veritabanına yüklenebilirdi. Ama tam bu noktada tekrar fikir yürütüyorum ve WordPress’in dil dosyalarında çok uzun satırlar barındırdığını düşünerek belki de böylesinin daha verimli olacağına kanaat getirmiş olabileceklerine ihtimal veriyorum. Fakat öyle de olsa böyle de olsa benim anladığım kadarıyla sunucunun canına okuyan en pis dosyalar dil değişkenleriyle ilgili.

   

  Son olarak bir de wp-settings.php içerisinde define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’96M’) gibi bir satır var (96’yı ben yaptım standart olarak 32 veya 64 oluyor) ve bu satır eğer yanlış anlamadıysam WordPress’in sunucu hafıza tüketimini kontrol altında tutabildiğini gösteriyor ve eğer durum buysa sürekli ana kaynakla etkileşim halinde bir sistem olan WordPress’i tasarlayan kimselerin bu hafıza tüketim bilgilerine ve kullanıcıların bununla ilgili yaşadığı problemlere istatistiksel olarak ulaşabiliyor olmaları gerekli, işte esas merak ettiğim de bu zaten; sen WordPress’in en çok yakınılan bu tarafını bilen biri olarak neden bu sorunu kökten çözmek adına bir şeyler yapmıyorsun? Veya neden çıkıp “dandik bi sunucun varsa kurma kardeşim WordPress’i” demiyorsun?

   

  Ulan amma yazdım ya :D

 8. gevv dedi ki:

  Evet uzun oldu :)  ama iyidir.
   
  Bahsettiğin gibi sorunun nedeni olabilir ama sadece dil dosyaları olduğunu sanmıyorum bu işte bir iş var :D
   
  <konu dışı>
  captcha kodunu yanlış girersek tüm yazdıklarımız gidiyor buna bir çözüm lütfen :D
  </konu dışı>
   
   

 9. Caner Öncel dedi ki:

  O capthca kodu mevzusu uzun süredir gündemde Burhan, zamanında bir kaç ayarlamayla yorumları cookielettim kaybolmuyordu felan ama yukarda da söyledim ya WP dosyaları üzerinde yaptığım değişiklikler her güncellemeyle birlikte uçup gidiyor, her defasında da yedek almak uğraştırıcı. Bu sorun için şahsen yorum kutucuğunun altında da yazdığı gibi üye olmayı öneriyorum, inan çok zahmetsiz bir olay ve üyeler captcha girmiyor :)

 10. gevv dedi ki:

  O uyarıyı hiç görmemiştim klasik güvenlik kod bildirimlernden biri olarak algılandığı için otomatik olarak gözden görünmez olmuş :)
   
  bu arada ben üyelik sistemini çok uzun süre önce kapattım cpu kullanımında büyük zararı olacağını düşünüyorum
   

 11. Caner Öncel dedi ki:

  Eh artık her şeyi cpu yüzünden iptal edeceksek bırakalım bu işleri Burhan, arada fedakarlık gerekli sanırım :)

 12. gevv dedi ki:

  Evet o da doğru gerçi benim farklı sebeplerimde vardı sadece cpu değil cpu bonus olmuştu :)
   
  Neyse gerekeni yaptık tema neredeyse html oldu :D cache eklentileride kurduk vps aldık daha fazla kurcalamayalım ama eklentiyi çözdüğünde yeni bir yazı ya da güncelleme beklerim :)

 13. gevv dedi ki:

  Tekrar merhabalar :) Caner eklentiyi denemek istedim fakat
  wp-content/db.php could not be created, please run following command: hatası veriyor wp-content kılasörünü chmod777 yaptığım halde ısrarla kılasörü chmod777 yapmamı istiyor
   

 14. Caner Öncel dedi ki:

  Hmm Burhan öncelikle ne olur ne biter bilmem ama wp-content klasörünü geçici olarak dahi 777 yapmanı önermem :) Nerden yüklemeye çalışıyorsun eklentiyi, manuel olarak mı yoksa admin panelinde sağdaki eklenti yükle yerinden mi?

 15. gevv dedi ki:

  Manuel olarak ftpden attım

  • Caner Öncel dedi ki:

   Klasör ayarını standart 755 yapıp soldan otomatik olarak yüklemeyi dener misin bir de, çok fazla bi alakası yok ama bi dene bakalım

 16. Mehmet dedi ki:

  Faydalı bir makale olmuş, çok teşekkürler.

 17. deniz dedi ki:

  En kısa sürede kuracağım, 3 kişi online ile server load taban yapıyor inşallah faydası olur
  teşekkürler

 18. gevv dedi ki:

  Merhaba

  yeni  gelişmeler  var  son zamanlarda  wordpress 2.9.1 ile sık  sık  karşılaşılan PHP Fatal error:  Out of memory (allocated xxxxxxx)  memmory  hataları  mysql ile  ilgili test  edilmiştir :)  bu  tip  hataları  sık sık alıyorsanız  firmaya  bildirin  optimize yapsınlar  ya da ne gerekiyorsa :D

  ayrıca  Caner  hala  kuramadım w3 total amcamı :D  bu chmod  olayından  bir  çok kişi kuramıyor garip  bir  şey  hatta  eklenti  sayfasındada  yazmışlar  cevap  gelmemiş :)  şimdilik wp super cache  ile  idare ediyorum  gerçi w3 super cacheden daha iyimi onuda  bilmiyoruz  ama  merak  işte :)

 19. Caner Öncel dedi ki:

  Abi o chmod olayına ben bir türlü anlam veremiyorum, evet bir kaç arkadaş yine eklenti kurmak için bu konulara takılmıştı ben de incelemiş ama yardımcı olamamıştım. Sanıyorum ki sunucu izinleriyle alakalı oluyor bazen.

   

  Ayrıca eklenti sayfasında ben zannetmiyorum ki sorulan bir soruya cevap vermesinler, takip etmedikleri bir yerdir orası, eğer eklentiyle ilgili bir sorun varsa şuraya yazın:
  http://wordpress.org/tags/w3-total-cache

   

  Adamlar cevap veriyorlar ya hem de özel ilgi gösteriyorlar:
  http://wordpress.org/support/topic/360032?replies=11

  Super cache mi yoksa bu mu daha akıllı bilmiyorum ama nedense bu bana biraz daha profesyonel gibi geliyor Burhan :)

 20. gevv dedi ki:

  Please check it  :D   birde wordpress.org üzerinden şansımızı deneyelim :) teşekkürler Caner

 21. KaaN dedi ki:

  güzel makale emeğinize sağlık (gevv r10 daki kadar burdada gevezesin :D:D:D)

 22. Chaatlaax dedi ki:

  Ben kurulumu yaptım etkinleşitmek için tuşa bastığımda

  /var/www/vhosts/dizicim.net/httpdocs/wp-content/w3tc could not be created, please run following command:
  chmod 777 /var/www/vhosts/dizicim.net/httpdocs/wp-content
  then
  bu hatayı verdi bunu nasıl düzeltirim

 23. Caner Öncel dedi ki:

  Sorunu “wp-content” klasörünün chmod ayarlarını 777 yaparak çözebilirmişsin gibi görünse de şahsen bunu kesinlikle önermem, sorun daha çok sunucunun güvenlik ayarlarıyla alakalıymış gibi geldi, buna dayanarak hosting sağlayıcınla konuyla alakalı irtibata geçmeni öneririm.

 24. Chaatlaax dedi ki:

  İlginiz Teşkkrler bu arada site tasarımın cok hoş olmuş :) siteme baktıysan eğer cpu tüketimi azaltma konusunda ne gibi tavsiyeler önerirsin 50 online nı bulduğu an site kitlenio:)

 25. Caner Öncel dedi ki:

  Ben teşekkür ederim :) 50 Online ile site kitleniyorsa belli bir yere kadar wp total cache gibi bir yazılımla götürebilirsiniz ancak özellikle wordpress altyapılı sistemlerde altyapı sağlam olmadıkça shared hostinglerde barınmak biraz zor.

  Ben de geçmişte benzer durumlardan dolayı oldukça sıkıntı yaşadım, cache yazılımları kullandım VPS paketlerde barındım vs. ancak en sonunda çözümü Turhost ile buldum. Şu an sitem yine shared bir hostta çalışıyor ve hiç bir cache yazılımı kullanmamama rağmen maksimum verim alıyorum. Kesinlikle öneririm :)

 26. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Temanın header.php dosyasında ‘meta’larda tanımlanan kodları, js vb. tanımlanmış yolları, title vb. bölümleri elimle düzenlediğimde sorgu sayısı azaldı ve oldukça faydalı oldu. Sanırım en fazla tüketim de releated post amaçlı eklentilerde ortaya çıkıyordu. Onu da kaldırdım :) Daha önce 40-50 online kullanıcı ile veritabanı bağlantısı kopuyordu, bugün 162 online gördüm, şimdilik çok ciddi bir sorun yok.

 27. pimapen dedi ki:

  Büyük oranda sitedeki trafiği düşürdü 10 gündür kullanıyorum bu eklentiyi kesinlikle tavsiye derim

 28. sanalalemci dedi ki:

  Ellerinize emeğinize yüreğinize beyninize sağlık üstadım..Çok teşekkürler..Fevkaladenin fevkinde bir makale olmuş doğrusu..

 29. Ali dedi ki:

  Merhaba Caner,

  eAccelerator kurdum. Phpinfo sayfası ve php -v komutunda gözüküyor. Ama w3 tc genel ayarlar bölümünde açılan menude pasif duruyor. Sadece disc cache secebiliyorum.

  Yardımcı olurmusun?

 30. Olcay dedi ki:

  Teşekkürler Hocam Bende Şimdi Kudrum Eklentiyi Yanlız Ayaraları Anlamadım

 31. Suat dedi ki:

  Merhaba,

  Bu eklentiyi ben siteme kurdum. Default ayarları ile birlikte page, minify, browse cache ve object cache enabled yaptım. Debug mode kısmında da hepsini seçtim.

  Ancak ne anasayfamda ne de alt sayfalarda kaynak kodunda stamp yok. Sizinkine baktığımda alttaki gibi bir etiket görüyorum.

  WassUp 1.8.1 timestamp: 2011-03-20 11:00:08PM UTC (01:00AM)<br />If above timestamp is not current time, this page is cached

  Ayrıca contents/w3tc/pgcache/ klasörümde de herhangi bir cachelenmiş dosya göremiyorum. Bir de bu eklentide manuel olarak sayfaları önbelleğe al gibi birşey yok mu? Yani hangi sayfanın önbelleğe alındığını göremeden, kaynak kodunda herhangi bir stamp yer almadan nasıl anlayacağız cached mi yoksa no cached mi olduğunu?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

 32. Caner Öncel dedi ki:

  @Suat ben şu anda bu eklentiyi kullanmıyorum çünkü cache olayı Turhost ile sunucu taraflı yapılıyor, senin kaynak kodunda gördüğün not istatistik eklentisi Wassup’a ait.

   

  Yardımcı olmak isterdim ancak inan ayarları falan hiç hatırlamıyorum.

 33. Ugur dedi ki:

  Teşekkürler konu, çok güzel izah edilmiş

 34. Erzurum dedi ki:

  Kullanalım bakalım :)

 35. 32byte dedi ki:

  Buradan hosdt sorunu yaşayan tüm arkadaşlara sesleniyorum. Turhostu kesinlikle öneririm. 3 farklı hostla çalıştım. Turhost gibisini görmedim. Canere birkez daha teşekkür ediyorum. Okulumzun sitesini de Turhosta en yakın zamanda geçireceğiz. Herhangi bir cache eklentisi kullanmanıza gerek dahi yok. Adamlar aşmış olayı. TAvsiye ederim kesinlikle. CAner bu konularda mütevazi ama ben yiğidin hakkını yiğide vereceğim.

 36. Uğur dedi ki:

  Minify Manuel Olarak ekleyip page speedte sorguladığımda geçerli olmuyor

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir