resim_optimize

Xat Image Optimizer ile resimleri sıkıştırın, sitenizi hızlandırın

xat Image Optimizer
Wordpress kullanmaya başladığımdan beri yazılardaki resimlerin boyutlarını küçültüyorum, malum bandwidth limiti gibi bir problemimiz var. Resimlerin boyutları ne kadar düşük olursa o kadar iyi çünkü resimler ne kadar küçük olursa sayfalar da o kadar hızlı açılıyor.

Resim boyutunu düşürmek için kullandığım programın adı Xat Image Optimizer. Özellikle PNG formatını optimize etmede oldukça başarılı. JPG performansı da iyi, ayrıca resim dosyalarını toptan işleyebiliyor aynı anda orjinal ve optimize edilmiş resimleri bir arada görerek ayarlama yapabiliyorsunuz. Zaten en güzel taraflarından biri de resim üzerindeki kalite kaybını eş zamanlı görebildiğiniz için ince ayar yapabiliyor olmanız.

Programı kullanmak oldukça basit, resimlerinizi klasik “sürükle-bırak” tekniğiyle program penceresine taşımanız yeterli. Resim ana ekranda göründükten sonra sol menüde bulunan yumruk şeklindeki butona tıklıyoruz orjinal resimin yanında optimize edilmiş resim ayrı bir pencerede açılıyor sonra Ana pencere içindeki ayar menüsünden resim boyutunu ayarlıyoruz (Compress Image)

Number of colors cubuğunu sola doğru çektikce boyut düşüyor, gerisi göz kararı uygun değeri bulmaya kalıyor. Alttaki Dithering bölümü ise ince ayar gibi bir şey. Max seviyede tutmakta fayda var 1-2 KB fark ile kalitede büyük değişiklikler oluyor. Sonrası sol üstteki file menüsünden resmi kaydetmeye kalıyor.

Programın ne kadar yetenekli olduğunu şöyle özetleyeyim; yukarıda verdiğim örnek resimin orjinal boyutu 191 KB iken optimize sonrası 52 KB‘a düştü :)

En çok kullanılan resim formatlarını (JPG, GIF, PNG, TIF) destekliyor. Tek resim açarsanız formatı otomatik algılıyor ancak toplu olarak açtığınızda manuel olarak belirlemelisiniz.

Toplu optimize işlemlerinde resimleri seçtikten sonra ikinci aşamada gelen pencereden resim formatı şeçiliyor (File type) ve kalite ayarları yapılıyor ayrıca orjinal resimlerin silinip silinmeyeceği belirleniyor (Remove input file comment). Ardından optimize edilnen resimlerin çıkartılacağı klasör belirleniyor (Same as input file). Program hakkında bildiklerim bu kadar, diğer ayarlarını kurcalamadım :)

Her defasında bu programa başvurmak bazılarına zor gelebilir ancak hatırlamakta fayda var; damlaya damlaya göl olur. 10KB, 20KB derken uzun vadede kim bilir kaç MB tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Unutmadan, programın yeteneklerinin sadece resim sıkıştırmadan ibaret olmadığını belirtelim. Resim boyutlandırma, resim üzerine yazı, logo (watermark) ekleme, renk derinliği ayarlama gibi daha bir çok özelliğe sahip. Standart versiyonu şu an £35 gibi bir bedele satılıyor ama bana göre aldığı her kuruşu hak eden bir program.

Son olarak bunu SEO ya bağlayalım; unutmayın siteniz ne kadar hızlı olur, sayfalarınız ne kadar hızlı açılırsa Google’da sitenizi o kadar sever :)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 Yorum

 1. Barış Ünver dedi ki:

  Sana ücretsiz bir alternatif vereyim. Ben 1 yıla yakın süredir kullanıyorum ve çok başarılı buluyorum. (Ama ben ağırlıklı olarak JPEG’lerle çalışıyorum, PNG optimizasyonu çok iyi değil sanırım.) Hem kurulabilir, hem portatif sürümü var. İndirmek istersen:
  http://luci.criosweb.ro/riot/

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Aynı işi görüyor mu bilmiyorum ama hazır konu resim işlemekten açılmışken ben de Faststone‘u önereceğim:

   

  http://www.egonomik.com/2010/09/toplu-resim-isleme-araci-faststone-photo-resizer/

 3. gevv dedi ki:

  yok arkadaşlar ben Xatımdan vaz geçmem :)  mükemmel bir program ama aynı özelliklerde bedava bir alternatif bulabilirsek işler değişir :)

 4. Barış Ünver dedi ki:

  E tamam işte, RiOT ücretsiz :)

 5. gevv dedi ki:

  hocam riot işe yarar  ama ben xat` tüm özelliklerinden bahsediyordum :)  resim boyutlandırma watermark logo ekleme vs vs

 6. kamil dedi ki:

  Webpage Screenshot adlı eklenti ile Google Chrome kullanan arkadaşlar web üzerinde ki resimler kısa sürede işleyip jpg veya png olarak kaydedebilirsiniz…

 7. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba hocam, anlatımınız gayet güzel. Sizden sonra bunu kullanmayı düşünüyorum. Elinizde prosu varsa mail adresime gönderir misiniz o kadar aramama rağmen bulamadım. Diğeri resimler üzerine xat.com yazıyor. Tema resimlerinizi de bunla optimize etmek istiyorum. Teşekkürler.

 8. Yılmaz dedi ki:

  Hocam, yorumu onayladın da, zahmet edip bir cevap verseydin.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir