XP’de Internet Explorer 9 yok!


İnternette yeni yeni dolaşmaya başlayan bir fısıltı ile yayınımıza ara veriyoruz; IE 8’de meydana gelen performans değişimleri ve artışları IE9’da da fazlasıyla bekleniyor, bu durum da tüm kullanıcılar arasında heyecan yaratıyor. Ne var ki Internet Explorer 9’un “Preview” sürümünün dağıtılmaya başlandığı şu günlerde test sürüşüne dahil olmak isteyen XP kullanıcıları büyük bir şok yaşadılar.

Programı heyecanla bilgisayarlarına indirip kurmak isteyen kullanıcılar “Windows Internet Explorer Platform Review Windows SP2’den önceki işletim sistemlerini desteklememektedir.” mesajıyla karşılaştılar. Yeni sürümün Windows XP’yi desteklemediğine ilişkin haberlerin yayılmasının ardından da Microsoft resmi bir açıklama yaparak durumu doğruladı. Yani Internet Explorer 9 sadece Vista ve Windows 7 kulanıcıları tarafından kullanılabilecek.

IE9’un 3. önizleme sürümünde bulunan 15 yeni özellik, tarayıcının grafik kartı ile hızlandırıldığını kanıtlar nitelikte. Ayrıca Microsoft, HTML5 ses ve video dosya desteği, çalışma alanı yönetimi ve Web Open Font Format (WOFF) gibi yeni HTML5 standartlardının diğer öğelerini de Render motoru içerisinde düzenliyor.

Internet Explorer 9’un üçüncü önizleme versiyonu ie.microsoft.com/testdrive adresinden indirebilir.

Fakat Microsoft halen Safari, Chrome ve Opera’nın gerisinde. Ayrıca SunSpider sonucunda alınan değerlerdeki milisaniyelik farklar kullanıcılar için önemli gibi görünse de pratikte çok büyük bir öneme sahip olmadığının altını çizmek gerek.

Daha belirgin farklar Futuremark tarayıcı testi Peacekeeper ile ortaya çıkıyor. Bizim uyguladığımız Peacekeeper testinde Internet Explorer 9 2760 puan, Firefox 3.7 Developer Preview 3532 puan ve Chrome 6 (Dev-Channel) 8873 puan aldı.

Sonuç olarak kullanıcılar Microsoft’un açık kaynağa ve standartlara yönelik gelişiminden gayet memnun ve talepleri de Microsoft’un bu şekilde devam etmesinden yana. Bunların dışında “html5test.com” adlı test sitesine göre tarayıcının HTML5 konusunda eksiklikleri bulunuyor. Fakat bu değerlendirmeyi biraz önyargısız ele almak gerek. Çünkü örneğin desteklenen ses formatları konusunda açıkça hatalar bulunuyor ve tabiki zamanla düzeltilecek.
Alıntı: Chip

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  bir çok kişi için sorun olmaz
   
  ben anca web işlerinde tema uyumu varmı yokmu diye kullanıyorum :)

 2. rufack dedi ki:

  Çokta umurumuzdaydı zaten Explorer :D Firefox, Opera gibi internet tarayıcıları varken kim napsın :D

 3. Murat ALABACAK dedi ki:

  saçmalık en çok xp kullanılıyor diye biliyorum en azından Türkiyede :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir