Yabancı bir havayolu şirketinin müşterilerine yaptığı süper yeni yıl sürprizi

Aslında son derece klişe bir olay, hatta “Bu yılbaşında ne yapsak da dilden dile dolaşacak bir viralimiz olsa” diye düşünen, Kırismıs’a tabi ecnebi bir firmanın aklına gelecek ilk fikir müşterilerine Noel Baba vesilesiyle hediye vermek olsa gerek. Ama her ne kadar Noel moel bize gelmese de, biz a-a-araba alışverişi için burda olsak da insanların yüzlerindeki o heyecana tanıklık etmek gerçekten mutluluk verici. Ne güzel, uçağa binerken Noel Baba’ya “Ben tablet bilgisayar istiyorum. Ben büyük ekranlı bir televizyon istiyorum” diyorsunuz ve indiğiniz yere kebın kruv sizin için bu hediyeleri hazırlamış oluyor. Verilen hediyelerden yola çıkarak bütçeyi göz önünde bulunduracak olursak, böyle bir olaya yatırım yapmak televizyonlara donuk donuk reklamlar vermekten çok daha mantıklı görünüyor. Birinde hizmetini pazarlamaya çalışan sıradan bir kurum oluyorsunuz diğerinde ise insanların hayallerini gerçekleştiren, sıcak, sempatik bir marka.

Ben aslında bu reklamcılık olaylarına ezelinden beri baya bir ilgi duyuyorum da kaderde web geliştiricilik varmış. Gerçi müzik icra etmeye de ilgi duyuyorum. Sinema sektörüne de… İşin aslı ilgi alanı konusunda geniş bir skalam var, biraz açgözlü de olabilirim.

Son bir not olarak, her yılbaşında batı medeniyetinin dünyanın geri kalanına pompaladığı Kırismıs olayının baş kahramanı olan Noel Baba karakteri, yani bugün Noel Baba denildiğinde hepimizin zihninde canlanan kırmızı giysili ak sakallı amca esasen Coca Cola’nın 1930’lu yıllarda yürüttüğü bir reklam kampanyasının eseri. İlk defa aşağıda gördüğünüz reklam görseli için çizilmiş. Yani yüzü Batı’ya dönük, Kırismıs kutlayan bir birey iseniz ve vatandaşın biri bir gün size “Kırismıs da neymiş canım, bunlar hep kapitalizmin oyunları” derse kendisini paranoyaklıkla suçlamadan önce bir kez daha düşünün derim.

noel-baba-coca-cola

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir