Yamalı pantolon giymek


Şimdiki çocuklar yamalı pantolon giymenin ne demek olduğunu bilmiyorlar. Top oynamaktan, sokakta koşturmaktan aşınan, yırtılan pantolonlarımızın özellikle diz kısımlarına annelerimiz yama yaparlardı. Bazen canı çıkmış başka bir pantolonun arka cebini, bazen de tuhafiyeden aldıkları şekilli yamaları kullanırlardı. O pantolonları giyip sokağa çıkmaktan utanmazdık, arkadaşlarımızın fakir olduğumuzu düşüneceklerinden endişe etmezdik çünkü bu bizim için “en sevdiğimiz pantolonu” bir süre daha giyebilmek anlamına gelirdi, mutlu olurduk.

Şimdi hiçbir çocuğun arkadaşlarının karşısına yamalı pantolonla çıkmak isteyeceğini sanmıyorum. Artık ailesinin ekonomik durumunun iyi olmadığı her halinden belli olan çocuklar bile yamalı pantolon giymiyorlar, bir pantolonun dizi yırtıldıysa mutlaka yeni bir tane alınıp eskisi çöpe atılıyor çünkü herkes nedense olması gerkenin bu olduğuna inanıyor.

Lise 1. sınıfa giden kardeşim benden Sony marka bir cep telefonu istiyor. İstediği telefon yaklaşık 400 lira civarında fakat onu alırsam bile tam anlamıyla tatmin olmayacağını biliyorum çünkü arkadaşlarının çoğunda iPhone varmış. Yani düşünsenize orta halli bir ailenin neredeyse bir aylık mutfak masrafını kullanarak kardeşinize telefon alacaksınız fakat çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünen aileler yüzünden bu hediyenin tam anlamıyla amacına ulaşmasını sağlayamayacaksınız.

Tutup o ailelere “yahu bu çocuğun eline öğretmeninin bile alamaya gücünün yetmediği milyarlık cihazı neden veriyorsun?” diye sorsanız “Ne yapsaydık çocuğumuzu mahrum mu bıraksaydık? Biz anamızdan babamızdan görmedik, bari o görsün” derler. Bunu söylerken de çocuklarını doyumsuz, profesyonel tüketiciler haline getirdiklerinden, hem çocuklarına hem de topluma kötülük yaptıklarından zerre haberleri yoktur.

Varlıklı olmamanıza rağmen, yamalı pantolon ve futbol topu ile mutlu olması gereken çocuğunuza sırf kendi egonuzu tatmin etmek için iPhone verip, iPhone sahibi olması gereken yaşta neyle mutlu olacağını düşünmüyorsanız, topluma sağlıklı bir birey kazandırabilecek donanıma sahip olup olmadığınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir