Yandex’i her geçen gün daha çok seviyorum


Yandex’i her geçen gün daha çok sevmeye başlıyorum çünkü güzel memleketimize ayak bastıklarından beri bizim dilimizden konuşmaya çalıştıklarını hissediyorum. Ayrıca rekabet kavramının ne demek olduğunu iyi biliyorlar. Google hala Youtube için Türkçe dil desteği vermemiş, haritalarda Türkiye için sokak görünüm özelliğini etkinleştirmemişken adamlar geldiler ve her şeyi bizim istediğimiz gibi yapmaya başladılar. Eğer ben Rusya’ya teknoloji götüren bir firma olsaydım tam olarak onların izlediği politikaları izlerdim.

Hotmail yıllarca dünyanın tekel konumundaki e-posta sağlayıcısıyken ve Bill Gates Google için “Bu çocuklar da kendi çaplarında takılıyorlar işte” derken birden Gmail çıktı ve e-posta kotalarını megabaytlardan gigabaytlara taşıdı. Bu güzelliğin üzerine bir de ülkelerin kendi dillerinde hizmet vermeye başlayınca 10-20 MB’lık kotalarıyla Hotmail’in papucu ışık hızıyla dama atıldı. Kurumsal firmalarımızın dahi Hotmail uzantılı e-posta adresleri kullandığı bir dönemde, Microsoft’un en gereksiz dillere bile destek verirken Türkiye’deki ciddi kullanıcı potansiyelini inatla görmezden gelmesi o zamanlar bile çok saçmaydı.

Şimdi sırada Yandex var. Zaten bir çok hizmetlerini severek kullanıyordum, dün bir de Yandex Disk ile tanıştım. Biraz kurcaladıktan sonra Android telefonumdan resim ve müzikten başka dosya yüklememe imkan vermeyen, emektar Ubuntu One’ıma elveda deyip yola Yandex Disk ile devam etmeye karar verdim. PC yazılımını ve Android uygulamasını indirip bu hizmeti arkadaşlarıma önerdikten sonra 11 GB‘lık ücretsiz bir depolama alanına sahip oldum. Artılarını ve eksilerini muhakkak zamanla daha iyi kavrayacağım fakat gözlemlediğim kadarıyla şu an için beklentilerim fazlasıyla karşılıyor.

Eğer hala Yandex dünyasıyla tanışmadıysanız Yandex Disk bunun için güzel bir bahane olabilir: http://disk.yandex.com.tr/

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir