Yandex’ten çok güzel hareketler


Yandex’e büyük bir sempati duyduğumu her fırsatta dile getiriyorum. E-Posta ve Disk gibi hizmetlerine henüz tam anlamıyla ısınamamış olsam da Haritalar, Webmaster ve özellikle son derece başarılı bulduğum Metrica artık vazgeçilmezlerim arasında. Hatta şu anda sitenin kaynağını inceleyecek olursanız Metrica takip kodlarını görebilirsiniz. Hangi sayfalara girip çıktığınızı ve hatta mouse hareketlerinizi bu sayede detaylı olarak inceleyebiliyorum :)

Şimdi büyük bir merakla, web sitesi sahipleri için yeni bir gelir kapısı olacağı söylenen reklam ağlarının tam anlamıyla faaliyete geçmesini bekliyorum. 6 seneden uzun süredir Adsense yayıncısıyım, ne yazık ki 3 sene öncesine göre şu anda çok daha az gelir elde ediyorum. Google’ın gittikçe katılaşan tek taraflı güvenlik politikaları nedense sürekli benim aleyhime işliyor. Aynı dakika içerisinde hesabımdan 15-20 dolarlık kesintiler yapıldığına şahit oluyorum. İçimde, Türkiye’ye geldiğinden beri kullanıcıların sesine kulak verdiğine şahit olduğum Yandex’in, yayıncılara karşı daha hassas olacağına dair bir his var.

Bugün Yandex’in anasayfasında Türk harf devriminin 84. yılı münasebetiyle orada bulunan, Türkçe yazılmış bir “Yandeks” logosu vardı. Gerçekten çok hoşuma gitti, x’in logo ve siteye kattığı yabancılık ortadan kalkmıştı. Keşke en baştan böyle başlasalardı diye düşündüm. Aslında hiçbir şey için geç değil, bence bunun üzerine ciddi ciddi düşünmeliler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

18 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir