Yandex’ten çok güzel hareketler


Yandex’e büyük bir sempati duyduğumu her fırsatta dile getiriyorum. E-Posta ve Disk gibi hizmetlerine henüz tam anlamıyla ısınamamış olsam da Haritalar, Webmaster ve özellikle son derece başarılı bulduğum Metrica artık vazgeçilmezlerim arasında. Hatta şu anda sitenin kaynağını inceleyecek olursanız Metrica takip kodlarını görebilirsiniz. Hangi sayfalara girip çıktığınızı ve hatta mouse hareketlerinizi bu sayede detaylı olarak inceleyebiliyorum :)

Şimdi büyük bir merakla, web sitesi sahipleri için yeni bir gelir kapısı olacağı söylenen reklam ağlarının tam anlamıyla faaliyete geçmesini bekliyorum. 6 seneden uzun süredir Adsense yayıncısıyım, ne yazık ki 3 sene öncesine göre şu anda çok daha az gelir elde ediyorum. Google’ın gittikçe katılaşan tek taraflı güvenlik politikaları nedense sürekli benim aleyhime işliyor. Aynı dakika içerisinde hesabımdan 15-20 dolarlık kesintiler yapıldığına şahit oluyorum. İçimde, Türkiye’ye geldiğinden beri kullanıcıların sesine kulak verdiğine şahit olduğum Yandex’in, yayıncılara karşı daha hassas olacağına dair bir his var.

Bugün Yandex’in anasayfasında Türk harf devriminin 84. yılı münasebetiyle orada bulunan, Türkçe yazılmış bir “Yandeks” logosu vardı. Gerçekten çok hoşuma gitti, x’in logo ve siteye kattığı yabancılık ortadan kalkmıştı. Keşke en baştan böyle başlasalardı diye düşündüm. Aslında hiçbir şey için geç değil, bence bunun üzerine ciddi ciddi düşünmeliler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

18 Yorum

 1. Kudret Çayıroğlu dedi ki:

  Cimri davranmazlarsa çok güzel olacak çok!

 2. kaan dedi ki:

  Evet bence de Yandeks olmalı. Böyle göze daha güzel geliyor.

 3. gevv dedi ki:

  Caner kardeşim “””hatta mouse hareketlerinizi bu sayede detaylı olarak inceleyebiliyorum””” buna nereden bakılıyor ?

 4. Muhammet dedi ki:

  ben de sempati duyuyorum fakat yakın çevrem sırf rus malı diye kullanmak istemiyor. neymiş rusya suriyeyi destekliyormuş falan filan. sanki suriyeyi yandex destekliyor! adamlar kendi halinde bir arama motoru kuruluşu… her neyse, keşke hep Yandeks olarak kalaydı iyiydi :D

 5. Caner Öncel dedi ki:

  @gevv Metrica’da “Webvisior” isimli bir araç var, kullanıcının mouse hareketlerinden yazdığı metinlere ve hatta metin seçip kopyalama işlemlerine kadar her şeyi izlemene yardımcı oluyor http://prntscr.com/is9h2

 6. gevv dedi ki:

  teşekkürler Caner bende demodan bakıyordum sanırım orada kısıtlamışlar illaki kullandıracaklar iyice merak ettim şimdi

  bu arada bir ara bu iş için bir site vardı hatırlarsan sen bildirmiştim ama site kapanmıştı yandex sistemi satın almış olmasın :D

 7. Caner Öncel dedi ki:

  Yok yok o site Metrica yanında halt etsin :) Kapanmalarının tek nedeni bence henüz tam oturmamış bir sistemi parayla satmaya çalışmış olmaları.

 8. Korhan dedi ki:

  yazıp yazıp sildiğimiz yorumları okuyor musun yani caner :))

 9. Caner Öncel dedi ki:

  @Korhan yok onları okumuyorum emin ol. Kendim de bir siteye yorum yaparken bazen on kere değiştirip öyle yazıyorum, o esnada “İnşallah izlemiyorlardır” diye düşünüyorum :)

  Kendime yapılmasından hoşlanmadığım şeyi başkasına yapmam için rahat olsun.

 10. Korhan dedi ki:

  Yani elinde veriler var fakat incelemiyor musun, yoksa böyle bi sistem kurulabilir fakat kurmadın mı :)

  Bence şuanda en popüler olacak sistem “sizin hakkınızda hiç bir bilgi toplamıyoruz” diye bir sözleşme yada başka bi deyişle sözleşmesizlik olacaktır. internet kullanıcısı olarak farklı sitelerde 75 sayfa sözleşme kabul ediyoruz ama içten içe tüm kullanıclar buna isyan halinde. Bu isyanı iyi yönetecek sistem tutar… Bir günde zirve olur. İşte bu :)

  • Caner Öncel dedi ki:

   @Korhan Yok veriler var ama ben en azından yorum yazılan anları özellikle incelemiyorum. Zaten her gün binlerce kayıt oluşuyor, hepsini incelemeye kalksam aylarımı alır.

   Ayrıca ziyaretçiye ait bazı verilerin kayıt edildiği sitenin kullanım koşulları ve gizlilik politikasında yazıyor:

   Gizlilik ve Kullanım Koşulları
   Egonomik.com?u ziyaret ettiğinizde, ziyaretinize ait genel nitelikte bazı bilgiler toplanıp kaydedilebilir. Bu bilgiler içinde, ziyaretinizin zamanı ve süresi, sitede izlenen sayfalar ve bizim sitemize gelmeden hemen önce ziyaret edilen sitenin bilgisi de bulunabilir. Bu bilgiler sadece, site aktivitesini ölçmek ve sitemizi geliştirecek fikirler üretebilmek için kullanılır.

 11. Korhan dedi ki:

  vay be, biraz fazlaca soru oldu ama?

  “hemen önce ziyaret edilen sitenin bilgisi de bulunabilir”

  bu nasıl bi teknoloji, yani senin sitene yönlendiren siteyi görebilmek mi, yoksa tarayıcıda ki “back page” e mi ulaşılıyor.

 12. gevv dedi ki:

  @Korhan

  hani videolu anlatımlar vardır ya :) maus ile bir şeyler yapılır aynen o şekilde gezilen sayfada ne yapıldığı video olarak kayıt edilmiş gibi :)

  ama bende çok kastı site yavaş yüklendi kaldırdım sadece merak ettmiştim gördüm hevesim geçti :)

 13. Caner Öncel dedi ki:

  Senin sitene link veren yani referans olan site demek. Buna “referer” deniyor.

 14. Korhan dedi ki:

  Teşekkürler beyler, baya bi aydınlandım, caner cam açıyorum hacı, sen bi şekilde görürsün zaten :D

 15. Göksel dedi ki:

  “hatta mouse hareketlerinizi bu sayede detaylı olarak inceleyebiliyorum”
  Caner abi bizi gözetliyor. :)

 16. yasarcan dedi ki:

  Google a bende sinir olmaya başladım hele fotoğraf aramalarnda kendi adımı yazında çıkan terörist fotolarını defalarca şikayet etmeme rağmen silmediler, ülkemizi hiçbir konuda takmamaları kendi bildiklerini okumalarıda ayrı bir olay. Bu anlamda bende Yandeks e ısınmaya başladım. Fakat şöyle birşeyi de içimden geçirmiyo değilim, daha yeni oldukları ve karşısında bu kadar güçlü bir rakibi olduğu için bu kadar sevimli görünüyor olabilirler. Bir köprüyü geçme mevzusu yani..

 17. Mert dedi ki:

  Aynen bencede.yandex’e arama sayfası için öneri maili attım sonra cevap yazıp teşekkür ettiler.google gibi ot ot durmadılar.bakalım.google ın kaldıracağı arkaplan özelliğini yandex getirebilecek mi…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir