Yeni hobim: Mızıka (Harmonica) çalmaya çalışmak

hohner-traveller-harmonica
Nerden esti bilmiyorum ansızın bir mızıka merakı sardı beni. Öyle durup dururken “Mızıka çalmak istiyorum” dedim ve gittim kendime Hohner marka bir mızıka aldım. Genlerle alakalı bir şey olsa gerek, malum biz Çeçenlerde hemen her evde akordeon bulunur, mızıka da onun küçük amcaoğlu gibi bir şey neticede.

Yahu ot gibi yaşayıp gidiyoruz arkadaş, evde bilgisayar işte bilgisayar derken hayat benim adıma iyice monotonlaştı. Müzik mevzusuyla ilgili geçmişim ve birikimim de var fakat hep elektronik ortamda yani yine bilgisayar üzerinde çalıştım. İstiyorum ki ufak tefek de olsa bir enstrüman çalayım, Pazar günleri komşuları rahatsız edeyim de bu monotonluk azıcık da olsa kırılsın.

Gözüm öyle çok yükseklerde değil hani, bu mereti aşırı derecede iyi öttürmekten dudakları pörsümüş olan Sonny Boy Williamson kadar çalsam yeter. Hadi onun kadar olmasa bile şu amca kadar Amazing Grace çalsam yine kafi. An itibariyle ben mızıka çalmaya çalışırken şöyle görünüyorum ama azimliyim. Bir öğrensem ne güzel olur be, at üstünde gün batımına doğru yol alırım, gece olunca çölde kamp kurarım sonra ateşin başında vururum mızıkamın teline, bufalolara en yanığından yalnız kovboy türküsü dinletirim.

Mızıkam c key, kopar bizi dicey.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. mustafa dedi ki:

  abi lounch pat almıcaymıydın sen

 2. Selçuk dedi ki:

  Abi bende bir aralar merak salmıştım bu büyülü alete. Az çok da öğrendim sayılır. Ama zor şarkıları ne yazık ki hala çalamıyorum.
  Madem buna yeni başladın sana bir kaç tavsiye vereyim.
  Facebookta çok güzel bir grup var. Belli zamanlarda toplantılar yapıyorlar, şarkıların tablarını çıkartıp sonrada şarkıları çalıp soundclouda yüklüyorlar. Ayrıca sayfada istemediğin kadar şarkı tabıda var. Mutlaka faydası olacaktır.
  https://www.facebook.com/groups/mizikaplatformu/

  ayrıca
  http://mizika.net/mizikam-var-simdi-hangi-sarkidan-baslamaliyim
  http://mizika.net/tek-delikten-ses-alma-ile-ilgili-bir-bildiri
  linkleride yardımcı olacaktır. Öncelikle tek delikten ses almak önemli. Bunu iyice oturtmak benim 1 haftamı almıştı. Umarım istediğim şarkıları çalabilecek kadar gelişirsin.
  Hayırlı akşamlar.

 3. Çağrı Mustafa ALKAN dedi ki:

  Caner harbiden sevindim dostum. Ben de merak salmıştım körüklü almıştım bir tane ve sonrasında çalamadım dedemin bir arkadaşı var. Adam 80 küsür yaşında ve dehşet çalıyor. Ona hediye ettim. O da bana bir şarkı çaldı karşılığında. Ha bu arada Kafkas ezgileriydi çaldığı :)

 4. murat dedi ki:

  sevindim hobi şart :) bende denemiştim ilerletemedim fazla. metallophone çalıyorum şu an :D

 5. Ahmet (forzamad) dedi ki:

  Sonny Boy Williamson’un 1 parçaşı vardı onu dinledikten sonra bende de mızıka takıntısı başlamıştı hatta http://www.youtube.com/watch?v=lMSFT8YF3Fs < I'm a man' ı dinledikten sonra iyice girmişti kafama ama askerlik falan derken kaynamıştı güzel alet ya :)

  I'm a man çalınışı ; http://www.youtube.com/watch?v=FZ7CCmtyduc

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir