Yenilenebilir enerji kaynakları

Günümüzde kullanılan enerjinin büyük bir çoğunluğunu fosil yakıtlar oluşturur. Uzun yıllar boyunca çürümüş bitki, hayvan, dinazor vb. canlılar ile basınç etkisinin bir araya gelmesiyle meydana gelen fosil yakıtlar, uzun bir zaman diliminde oluştukları ve hızlı bir şekilde tüketildikleri için yenilenebilir enerji sınıfına girmezler. Kaynakların azalması sebebiyle sürekli fiyatları artan bu tür yakıtlar, yakılarak elde edildiklerinden çevreye de zarar verirler.

Oysaki sürekli ve hızlı bir şekilde oluşabilen yenilenebilir enerji, doğal yöntemlerle elde edildiğinden daha zararsız ve verimlidir. Kaynağı asla tükenmediği gibi, doğal süreçler sonucu meydana geldiğinden çevreye olumsuz etkileri oldukça azdır. Pek çok yenilenebilir enerji çeşidi vardır. Jeotermal Enerji, Rüzgar Enerjisi, Güneş Enerjisi, Hidroelektrik Enerji bunlardan birkaçıdır.

Rüzgâr enerjisi, rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerji rüzgar türbini sayesinde mekanik ve elektrik enerjisine dönüşebilir. Rüzgar enerjisi günümüzde daha çok elektrik üretme amacıyla kullanılmaktadır. Fosil veya nükleer yakıtların atmosfere zararlı gazlar salması havayı ve suyu kirletmektedir. Ancak rüzgârdan elde edilen enerji ile bu zararlı gazların hiçbiri atmosfere salınmadığından rüzgâr enerjisi tercih edilebilir bir enerjidir. Evler, işletmeler, park, bahçe ve cadde aydınlatmaları, sulama sistemleri gibi pek çok alanda rüzgar enerjisinden faydalanılabiliyor.

Türkiye’de halen işletmedeki rüzgâra dayalı elektrik kurulu gücü yaklaşık 2700 MW. Bunun 460 MVV’lik kısmını GE rüzgâr türbinleriyle kurulmuş santraller oluşturuyor. Söz konusu kurulu güç için toplam 186 adet GE rüzgâr türbini halen dönmekte.

Türkiye’de inşa halindeki rüzgâr santrallerinde kurulumları devam eden GE türbinlerinin sayısı ise 67. Toplam 163 MVV’lik bu türbinlerin de devreye alınmasıyla Türkiye’deki GE rüzgâr türbinlerinin oluşturacağı toplam kurulu güç, 623 MW’ye yükselecek.

Yenilenebeilir enerji kaynaklarından bir diğer ise Jeotermal kaynaklar. Yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının meydana getirdiği kimyasal içerikli sıcak su, buhar ve gazlara Jeotermal olarak adlandırılmakta. Jeotermal enerji ise bu tür kaynaklardan ve bunlarla elde edilen enerjiden direk veya dolaylı yollarla yararlanmayı kapsamaktadır. Jeotermal enerji farklı amaçlarla kullanılabilir. İnsanlar çok eskiden beri jeotermal suları banyo ya da mutfaklarında kullanmaktadırlar. Ayrıca güneş enerjisinden elektrik üretildiği gibi, jeotermal kaynaklardaki sıcak suyun buharı ile çalışan türbinler sayesinde elektrik üretilir. Isıtma, soğutma uygulamaları ya da proses ısısı sağlama gibi faydalarıyla jeotermal, çok amaçlı bir kaynak olarak karşımıza çıkar.

Türkiye’de Maraş jeotermal santralinde halen GE’nin kimyasal ve izleme teknolojilerini kullanılmakta. GE’nin Su İşleme Teknolojileri bölümü Maraş Enerji’ye yılda 500.000 dolar tutarında tasarruf sağlıyor

GE, Maraş Enerji’ye sağladığı tasarruflar nedeniyle, çevresel ve endüstriyel hedeflerin önemli ölçüde aşılması, geliştirilmesi ve endüstriyel taleplerin dengelenmesi alanlarında başarılı olan firmalara verilen Return On Environment (ROE) ödülü ile onurlandırdı.

GE Türkiye Blog’da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda teknolojik gelişmelere, detaylı bilgi ve haberlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir