Yerli Filinta dizisi için yapılan harika görsel efektler

İlgi alanları konusunda son derece açgözlü biri olduğumu söyleyebilirim. Zamanım ve imkanlarım yetecek olsaydı (başka bir deyişle fakir olmasaydım) şimdiye kadar en az birkaç bilgisayar oyunu, kitap, yazılım ve sinema filmi yapmış, yayınlamış olurdum. Eğer bunlar arasından birini seçmem gerekseydi o da sinema filmi olurdu, en sevdiğim, çocukluk hayalim. Hatta amatör olarak yazıp yarıda bıraktığım senaryolarım bile var.

Şimdiye kadar yazdığım çok muhteşem senaryoları beyaz perdeye taşımak üzere teknik işler için hep Hindistan’ın Bollywood’undan faydalanmayı düşünürdüm. Yani ne kadar sağlam bir yatırım bulmuş olursam olayım, bizim memlekette bu işi hayalimdeki gibi yapacak vatandaşlar olmadığı, Hollywood’a da para yetişmeyeceği için böyle bir çözüm bulmuştum. Hintliler sinemada bir çoklarının tahmin ettiğinden çok daha tecrübeliler ve söz konusu görsel efektler olunca gerçekten aşmış şeyler yapabiliyorlar (şekil a). Tek sorun kimsenin henüz onlara “Oğlum manyak mısınız, bırakın şu gereksiz komik kültürel dansları gidin adam gibi film çekin” dememiş olması. İşte o kişi ben olacak, onların tecrübeleriyle yılların Hollywood izleyiciliğinin getirdiği vizyonu birleştirerek mük-kem-mel sinema filmini çekecektim.

Son zamanlarda memleketimizdeki yükselen cevherleri gördükçe artık bu tür şeylere gerek kalmadığını anlıyorum. Bakınız, benim de ismini yeni duyduğum Es Film TRT’de yayınlanan Filinta dizisi için ne kadar güzel efektler hazırlamış. Tek olay görsel efektler de değil, sitelerindeki kamera arkası fotoğraflarından gözlemlediğim kadarıyla kostüm, ışıklandırma, atmosfer ve ciddi platolar konularında da baya baya bir yol kat etmişiz. Bu tür şeyler geç kalınmış teknolojilerin yakalanmaya başladığını ve işinin ehli, nitelikli insanların sayısının arttığını gösterdiği için ayrıca sevindirici.

Bu gidişle Hintlileri o ilginç danslardan, en azından aksiyon filmleri için vazgeçmeleri konusunda ikna etmeme gerek kalmayacak gibi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir