Yerli ve yabancı dev firmaların ofislerinden kesitler: Ofisfoto.com

Ofisfoto.com isimli yeni keşfettiğim ve kendisinin de yeni olduğunu düşündüğüm site, Google gibi özellikle biz bilgisayar manyaklarının ağzının suyunu akıtan dev firmaların ofislerinden kesitler sunuyor. An itibariyle sitede sadece bilinen bir kaç yerli ve yabancı firmanın mekan görüntülerine yer verilmiş (zaten ben de bu yüzden yeni olduğu kanısına vardım).

Facebook’un içinde patensiz dolaşılamayan dev hangarı gibi (Allah cezanı vermesin Facebook, canı sıkılan çalışanlar için hobi marangoz tezgahı mı o?) Friendfeed’in yeni kazandıkları paracıklarla satın aldıklarını düşündüğüm ufak hangarımsılarına da yer verilmiş (boş hangarda kutlama yapılıyor oluşunu yeni alınmış olabileceğine bağladım da).

Düşünsenize öyle bir ofisiniz var ki içinde bir departmandan öbürüne ulaşmak için sukutır kullanmak zorundasınız. Şahsen ben böyle bir mekanın sahibi olsaydım ve biri tutup “ofisiniz de pek güzelmiş, nezih böyle çiçekler falan…” deseydi, böyle anlar için yanımda taşıdığım biber gazı spreyini gözüne gözüne sıkardım, bir dahaki sefere yirmi sekiz eyfel kulesi büyüklüğünde, altı atom bombası gücünde mekanlara kıytırıkca “ofis” dememeyi öğrenirdi.

Sitede sadece ecnebistan firmalarının ofislerine yer verilmemiş, bizimkilerin de gayet şık ve kapsamlı mekanları varmış, gördük. Ben özellikle Yapı Kredi Bankası’nın internet sitesini hazırladıklarını bildiğim Wanda Digital‘in ofisini pek bir kıskandım.

Mesela şu yukarıdaki karede eşeğin gözü kadar monitörün başında bir şeyler karalayan eleman -gücüne gitmesin ama- muhtemelen benimle aynı işi yapıyor. Fakat mekan, atmosfer, aldığı ücret… Neyse derin mevzulara girmeyeyim de nerde benim odamda kıytırık BENQ laptopun başındaki freelancer halim, nerde bu amcanın havadar, nezih bir ortamda sadece bir sonraki sigara molasını dert ederkenki hali. Bir de nasıl paralar kazanıyorlarsa arkadaş böyle mekan mı olur ya… Hadi gavur devlerin nezdinde varlığımızın hamamböceği kadar değeri olmayışını kanıksadık da böyle ortamları görünce insan ister istemez “ulan bunlar yapabiliyorsa ben de yaparım” moduna giriyor (Wanda yanlış anlamasın mevzu sadece benim aşırı kıskanç yapımla alakalı).

Benim de birgün böyle bir ofisim olacak! Sağına soluna “biz çok kuul bir ortamda çalışıyoruz, öyle böyle rahat değiliz; istesek işe 10’da geliriz hatta abartır pijamayla geliriz kimse de bir şey diyemez!” mesajı veren doneler yerleştireceğim. Aslında ben mevzuyu çoktan çaktım; olay bir kaç post-it, açık büfe içecek dolapları, iki üç tane sukutır ve Star Wars biblolarında bitiyor. Hani olur da kader beni “Turhan A.Ş. Un-Yem Fabrikası” gibi bir firmanın zirvesine taşısa bile yine de o bibloları gördüğüm her yere yerleştireceğim. Siloların, yem torbalarının aralarında da kaykayla dolaşırken hakkımda “çalışanını seven anlayışlı patron” şeklinde düşünecekler…


Burası Google’ın merkez üssüymüş, pardon ofisiymiş. Güzide “gavur yaptı mı yapıyor” deyişimizin bir başka canlı örneği.

Diğer ofis fotoğrafları için: www.ofisfoto.com

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. TanerKaymaz dedi ki:

    Al bendende o kadar nedense acayip kısakanıyorum.Ama şu da bir gerçek böyle mekanlar için iyi bir bütçeye sahip olmak lazım.Bilmiyorum yanlış düşünüyor olabilirim ama kendi şahsi düşüncem bu dünyada sıfırdan başlayıp bir yerlere gelebilmek çok zor.Yani kısaca cebinde paran varsa bu tür ortamları ve siteleri oluşturmak zor değil diye düşünüyorum.

  2. reyajans dedi ki:

    abi harika ya. İnsan şurda çalışmaz mı

  3. ahmettatar dedi ki:

    Caner bu en alttaki fotoda Google’in yemekhanesini göstermişler ya ben askerdeyken Mardin de OYAK’a ait bir çimento fabrikası vardı birkaç asker 3 kamyon çimento almaya gittik ordan bayağı yorulduk çuvallara doldurduk çimentoları sonra kamyonlara attık o çuvalları öğlen yemeği zamanı geldi yemin ederim 5 yıldızlı otelin restoranında yok o açık büfe şok oldum ya gözlerime inanamadım o kadar şık dekore edilmiş o kadar muntazam bir düzen var ki.. Self servis herkes tepsi alıyor tabldotlara değil porselen tabaklara istediği yemekten alıyor küçük yoğurtlar, şişe kolalar sınırsız istediğin kadar istediğin yemekten salatadan içecekten ye yiyebildiğin kadar meyve, tatlı herşey vardı ya bir tek alevli meyve tabağı yok ha bir de kuş sütü.. Yolun düşerse muhakkak bir ziyaret et..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.