Yükte hafif pahada ağır bir jQuery data grid (tablo) eklentisi: jsGrid

İster back-endci olalım ister front-endci, biz web geliştiricilerin datalarla (verilerle) oynamayı çok sevdiğimizi herkes bilir. Şöyle sağlam yapılandırılmış bir veritabanının hasadını pileydoh oyun hamuru gibi evirip çevirip ekrana bastırmak, onunla olur olmaz işlemler yapmak hepimizin en büyük zevkidir. Ben mesela her sabah evden çıkmadan önce orta demli çayımı içer, dişlerimi fırçalar, sırf pratik olsun diye herhangi bir veritabanından bir kaç data çekip ekrana bastırırım, aksi halde o gün işim rast gitmez.

Küçücük fıçıcık içi dolu maharetçik jQuery eklentimiz jsGrid‘e gelecek olursak; her yiğit geliştiricinin bir yoğurt yiyişi vardır. Kimisi eski usül bodozlama HTML tabloları tercih eder, kimileri çeşitli frameworklere, kütüphanelere başvurur. Eğer kullanım alanı müsait ise veritabanından gelen değerleri dinamik olarak işletmek, sergilemek tadından yenmez bir kullanıcı deneyimi yaşanmasına vesile olabilir. Veritabanından gelen yüzlerce kaydı manuel olarak sayfalamak, listelemek, düzenlemek can sıkıcı iken, bu işlemleri dinamik olarak, yani sayfa değişmeden yapabilmek pek güzeldir. İşte jsGrid gibi güzide eklentiler bizlere bu konuda büyük kolaylık sağlar.

DataTables eklentisinin hafif bir alternatifi olarak değerlendirebileceğimiz jsGrid, yukarıda sözünü ettiğim üzere sayfalama, sıralama, ekleme çıkarma ve düzenleme gibi işlemleri kolayca yapabilmemizi sağlıyor. Ayrıca harici inputlar ile rahatça müdahale edilebiliyor olması şık bir avantaj olarak nitelendirilebilir. Öyle bir kere ekrana basıldıktan sonra “Benim adım Hıdır elimden gelen budur” diyen eklentilerden değil, kolonların, satırların, işlevlerin kontrolü her zaman sizin elinizde.

Hafif ve işlevsel bir data grid eklentisi arıyorsanız jsGrid‘i mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Demo Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. Ahmet dedi ki:

    Çok hoşuma gitti bu bootstrapdan nefret ediyorum bunu bi incelicem.

  2. Kenan dedi ki:

    10 numara

  3. Usluer dedi ki:

    Harika oldu bu.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir