Yurt dışı ürün satışında kargo takibi nasıl yapılır?

E-ticaret süreçleri, online pazar yerlerinin gelişimiyle birlikte küresel fırsatlar yaratıyor. Yurt içinde e-ticarette oluşan fırsat birçok işletmeyi e-ticarete yöneltti. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte online satın alma alışkanlığının yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret alanı daha da büyüdü. Birçok işletme, ürün ve hizmetlerini satmak için yerli pazar yerlerini tercih ederken, yurt dışı e-ticaret pazar yerlerinde çok ciddi bir pazar var.

Amazon, ETSY ve EBAY gibi platformlarda, Dolar ve Euro bazlı satış yaparak cirolarına ciddi katkı sağlayan işletmeler mevcut. Bununla birlikte, başarılı bir mağaza sahibi olmanın ilk adımı iyi bir memnuniyet yaratmak, bunun da en önemli bileşenlerinden biri kargoda memnuniyet sağlamak. Yurt dışı ürün satışında DHL, UPS ve FEDEX gibi şirketler en çok tercih edilen çözüm ortakları. Bununla birlikte, kargo takibi konusunda da profesyonel bir destek almak önemli.

DHL Kargo Takip

Yurt Dışı Kargo Şirketi Nasıl Seçilmeli?

E-ihracat yapan şirketler için yurt dışı kargo şirketi seçiminde dikkat edilecek birçok nokta var. Bunların başında birim kargo gönderim ücreti en önemli başlıklar içinde. Tercih edilen kargo şirketinin hızlı, uygun maliyetli ve kaliteli olması için hangi pazar yeri tercih ediliyorsa mevcut seçenekler değerlendirilebilir. DHL takip, UPS kargo takip ve FEDEX takip gibi araçlar sayesinde kargonun nerede olduğu anlık olarak takip edilebilmelidir. Amazon, EBAY ve diğer e-ticaret siteleri ile anlaşmalı olan bu kargo şirketlerinde, desi ücretine göre de seçim yapılabilir.

Bir paketin en, boy ve yüksekliğinin cm cinsinden çarpımının 3000’e bölünmesi ile elde edilen desi, kargo şirketlerinin birim gönderim ücreti gibi de düşünülebilir. 10 cm en, 10 cm boy ve 30 cm yüksekliğe sahip bir ürün, 3000/3000 hesabı ile 1 desi kabul edilir. Kargo şirketleri içinde, yurt dışı gönderim maliyeti ciddi bir gider kalemi olduğundan en ucuz desi fiyatını veren şirketlerde seçim yapılır.

Fedex Kargo

Kargo Takip Platformu

Kargo süreci e-ticarette müşteri memnuniyetini sağlamanın önemli bir adımı olduğundan, kargo takibi yurt dışı satışlarda çok önemli. DHL takip, UPS kargo takip ve FEDEX takip süreci normalde, şirketlerin online platformları ve mobil uygulamaları üzerinden yapılabilir. Ancak her kargo şirketinin farklı bir arayüzü olduğu için, özellikle çok satış yapan şirketler için bu yorucu olabilir.

Tüm kargo şirketleri ile entegrasyona sahip bir lojistik yazılım platformu olan Shipentegra, tek ekran üzerinden kolay bir şekilde tüm kargoları takip etmeyi sağlıyor. Shipentegra, e-ihracat yapan firmalar için Amazon, Ebay ve ETSY gibi platformlar üzerindeki tüm siparişleri, kargo takip sürecini ve gümrük adımlarını izlemeyi mümkün kılıyor.

UPS kargo takip, FEDEX ve DHL kargo takip kodları ile tek tek uğraşmak yerine, tek ekrandan tüm süreci yöneterek operasyonel mükemmelliğe ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir