“Zıvanadan çıkmak” ne anlama gelir?


Türk Dil Kurumuzıvanadan çıkmak” deyimini, çok sinirlenmek, öfkelenmek, delirmek ve aklını oynatmak türü ifadelerle açıklamıştır. Yani birileri tutup size “Caner zıvanadan çıktı” dediğinde yapılacak en akıllıca iş, ölü taklidi yapmak veya “sana geliyorum dede” türü son sözleri hala vakit varken sarfetmek olacaktır.

Zıvana Nedir?
Zıvana, mimari yapılarda bir çeşit geçmeli kilit biçimini ifade etmek için kullanılır. Aslında daha çok ahşap veya taş bir direğin/sütunun oturtulduğu dişi oyuğu ifade eder. Bütünüyle mermer sütunlardan oluşan bir yapıda veya ahşap direklerin oyuklara yerleştirilmesiyle yapılmış bir çatıda, sütun veya direklerin bir vesileyle yerinden oynaması (zıvanadan çıkması) yapının bütünüyle çökmesine sebep olabilir. Netice olarak zıvana, yapı için çok önemli bir unsurdur.

Kişinin bir olay karşısında “zıvanadan çıkacak” kadar sinirlenmesi, oto kontrolünü yitirmesi, sağlıklı düşünememesi bir yerde yapının yıkıldığı ve artık kaybedilecek bir şeyin kalmadığı anlamına gelir. Haliyle kişi bu hale gelmesine sebep olan duruma tepki göstermek veya o durumu bütünüyle ortadan kaldırmak için tüm imkanlarını mantıksızca seferber edecektir. Bu sebeple zıvanadan çıktığını söyleyen bir vatandaşın yakınlarında bulunmak pek akıl kârı bir davranış olmayacaktır.

Şimdi öğrendiklerimizi bir örnekle pekiştirelim.

Nefes alamıyoz kaptan konserve kutusuna çevirdin dolmuşu vere yolcu alıyon ya!

Bu örnekte zıvanadan çıkan bireyin ansızın “dolmuş halkının sözcüsü” görevini üstlendiğini görüyoruz. Bu cesurca hareket akabinde dolmuş içi çeşitli uğultulara sebep olsa da bugüne kadar herhangi bir başkaldırış eylemine dönüştüğü gözlemlenmemiştir, çünkü yurdum dolmuşcuları 10 saniyede 500 nüfusa çıkmalarıyla ünlü, levye kullanma konusunda uzman çekinilesi kimselerdir.

Bir sonraki dersimizin konusu: “Afyonu patlamamak”

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Mesut Erdemir dedi ki:

    Özellikle çaresizlik ve sinir belirli bir ölçekte tepkimeye girdiğinde, ateşlendiğinde hidrojen bombası kadar etkili bir enerjinin açığa çıkacağını düşündüğüm, patlama sonrasını hesap edecek kadar bilincinin kalmadığı, silah altındaki insanlarda çıkma eğilimi daha çok olan bir olgudur. Misal geçen hafta nizamiye kapısının orada sesli olarak binbaşı ve yüzbaşıya ana avrat söverek çıkmış bulundum.

    Oğlum hayatınızın, özgürlüğünüzün kıymetini bilin lan. Valla bak. Çay iç, kitap oku, çık gez, yağmur damlalarını içine çek, gökyüzündeki yıldızları say… Ne demiş Orhan Veli; Heey! Ne duruyorsun be! At kendini denize. Geride bekleyenin varmış, aldırma. Görmüyor musun her yanda Hürriyet. Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol. Git gidebildiğin yere.

    Ben özgürlüğümüzün bedelini ödeyip geleceğim, size katılacağım kısmetse. Siz başlayın.

    Çılgın Yazıcı – Şafak 78 :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.